אנמיה חרמשית: תסמינים, סיבוכים ודרכי טיפול

אנמיה חרמשית היא מחלה גנטית שגורמת לשינוי צורה של תאי הדם. המחלה גורמת להתנפחות של הגפיים, לבעיות לב ולאימפוטנציה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2017 |
צפיות: 3,033
דירוג: 4.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
אנמיה חרמשית היא מחלה תורשתית של הדם שגורמת לצורת חרמש של תאי הדם. במצבן הרגיל, תאי הדם האדומים הם בצורה של דסקית. צורה זו מאפשרת להם חופש תנועה וכך הם יכולים לעבור דרך כל כלי הדם, מהגדולים ביותר ועד הקטנים והצרים ביותר. באנמיה חרמשית תאי הדם אינם בצורה המעוגלת והשטוחה, אלא צורתם מוארכת יותר והם דומים למעין חרמש. צורה זו גורמת להם להיות דביקים, היא מפריעה לגמישות הטבעית שלהם ומקשה עליהם לעבור דרך כלי הדם הקטנים ומשכך הם עלולים לחסום את כלי הדם ולמנוע מהדם לעבור לשאר חלקי הגוף.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום אנמיה
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום נטורופתיה אירידיולוגיה
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם

אנמיה חרמשית נפוצה באזורים מוכי מלריה

התסמינים של האנמיה החרמשית מופיעים כבר בגיל צעיר, בין גיל ארבעה חודשים לגיל שישה חודשים והם נמשכים לאורך החיים בכל פעם שיש התקף חסימה של כלי הדם. התסמינים כוללים עייפות ועצבנות, חוסר מנוחה, גוון צהוב של העיניים ושל העור, כאבים והתנפחות של הידיים והרגליים, כאבים בחזה ונטייה לדלקות ולזיהומים.

ילדים נמצאים בסיכון לחלות באנמיה חרמשית רק אם שני ההורים נשאים של המוטציה הגנטית שגורמת למחלה. המחלה נפוצה באזורים שמחלת המלריה נפוצה בהם, כמו אפריקה, הודו, ערב הסעודית ואזור היום התיכון.

אנמיה חרמשית גורמת לעיכובי גדילה אצל ילדים

אנמיה חרמשית יכולה לגרום לסיבוכים חמורים כמו אנמיה חמורה. התאים החרמשיים נשברים בקלות ובעוד תוחלת החיים של תאים רגילים הם כ-120 יום, תוחלת החיים של תאים חרמשיים היא בין 10 ל-20 יום. כמו כן, בילירובין הוא תרכובת אורגנית הנוצרת משבירת התאים וכמות גדולה שלו מובילה לאבנים במרה.

סיבוכים נוספים מתרחשים כאשר התאים החרמשיים חוסמים את כלי הדם באזורים שונים של הגוף. תסמונת הידיים והרגליים, לדוגמה, חלה כשתאים חרמשיים חוסמים את כלי הדם בידיים וברגליים. חסימת הדם גורמת להתנפחות של הידיים ושל הרגליים והיא יכולה לגרום לכיב ברגל ולכיב בעור הרגליים. חסימות של כלי הדם בטחול גורמים לטחול מוגדל וחסימות בכלי הדם שמובילים דם לעיניים יכולות לגרום לעיוורון. חסימות במוח יכולות לגרום לנזקים נוירולוגים כמו התקפים, דימומים של המוח ותרדמת.

ילדים עם אנמיה חרמשית סובלים מעיכובי גדילה והם בדרך כלל נמוכים יותר משאר הילדים בגילם. גם ההתבגרות המינית בדרך כלל מגיעה באיחור. זה קורה משום שהתאים החרמשיים אינם יכולים לספק מספיק חמצן וחומרים מזינים הדרושים להתפתחות תקינה של הגוף. כמו כן, אנשים עם אנמיה חרמשית נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב ולכאבים בחזה. התאים החרמשיים משפיעים על כלי הדם מכיוון שהם משבשים את אספקת החמצן ובמרוצת הזמן הדבר יכול להוביל ללב מוגדל ולמחלות לב שונות כמו יתר לחץ דם ולשבץ. פריאפיזם היא זקפה ממושכת וכואבת שנגרמת בעקבות חסימות של כלי הדם בפין. התופעה שכיחה בקרב גברים עם אנמיה חרמשית ואם לא מטפלים בה היא יכולה לגרום לאימפוטנציה.

שתיית מים מגבירה ייצור של תאי דם

יש אפשרויות שונות לטיפול באנמיה חרמשית. לילדים מגיל חודשיים ועד גיל חמש נותנים פניצילין כדי למנוע דלקת ריאות. משככי כאבים מקלים על הכאב בזמן התקפי חסימה ותרופות מסוימות מגבירות את ייצור ההמוגלובין. בעזרת עירויי דם מחליפים את התאים החרמשיים בתאים תקניים ובמקרים חמורים יש צורך בהשתלה של מח עצם.

לכתבות נוספות קראו גם:
כל הגורמים לאנמיה
לחץ הדם גבוה? זה הזמן לשנ"צ
מיאלופיברוזיס – תסמינים ודרכי טיפול
אירוע מוחי חולף – תסמינים ושיטות טיפול ומניעה
תסמונת ברוגדה – תסמינים ודרכי טיפול

נוסף על כך, לחולים באנמיה חרמשית מומלץ ליטול באופן קבוע חומצה פולית ולאכול מאכלים שמסייעים בייצור תאים אדומים, כמו פירות, ירקות וחיטה מלאה. שתייה מרובה של מים מסייעת גם כן לייצור תאים חדשים ופעילות גופנית קבוע מונעת התקפי חסימה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר