שחיקה במפרק הירך: האויב השקט שלכם

שחיקה במפרק הירך היא הצורה השכיחה ביותר של שחיקת מפרקים בגוף האדם, תופעה אשר משפיעה על חייהם של מיליונים סביב העולם. מי הן קבוצות הסיכון למחלה? מהם הגורמים והתסמינים שלה? וכיצד מתמודדים עם המחלה המסובכת בעלת השם היותר מסובך – אוסטאוארתריטיס?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2019 |
צפיות: 300
החורף בעיצומו, ואליו מצטרפים הרוחות הסוערות והאוויר הקר הידועים לשמצה. ישנם אנשים המצפים בהתרגשות לבואו של החורף, מוציאים את הפוך מהבוידם כשחיוך ענק מרוח על פניהם, נועלים את נעלי הבית החמימות בהנאה ומחכים בציפייה מתמשכת ללילות גשומים של סרטים, התכרבלות אינטימית ושוקו חם בתוך מיטה מזמינה ונעימה. אך מנגד, יש כאלו אשר בשבילם החורף הוא לא יותר מעוד תזכורת כואבת לגופם הדואב. תקופה ארוכה שמתאפיינת במכאובים פיזיים רבים העולים מתוך מפרקים שחוקים, שלהם קשה למצוא פתרון הולם.

שחיקת סחוס (אוסטאוארתריטיס, או בעברית: דלקת מפרקים ניוונית) נמנית בין הגורמים הבולטים ביותר לבעיות מפרקים. היא יכולה להתרחש בכל מפרק, אך היא שכיחה ביותר בקרב המפרקים נושאי המשקל בגוף, כמו הירך והברך שנאלצות לשאת במרב הנטל. זהו תהליך ניווני שבמשך שנים קוטלג בתור מחלת זקנה, אולם כיום כבר ידוע שהוא מתחיל לתת אותותיו גם בשלב מוקדם יותר של החיים.

לא די בכך שמפרק הירך הוא אחד מחמשת המפרקים הגדולים ביותר שבגופנו, אלא שהוא גם מהחשובים ביותר. למפרק הירך תפקיד מרכזי ביכולת הגוף לנוע בחופשיות. כאשר הוא ניזוק ומתקשה לתפקד כראוי, האדם נפגע פעמיים – הפגיעה הראשונית והמידית היא כמובן בשלל סוגי התנועות והפעילויות שאליהן האדם התרגל ומעתה והלאה יהיו כרוכות במאמצים רבים ומכאובים, בעוד הפגיעה השנייה, היא הפגיעה הנפשית, כאשר מגלה האדם הסובל מהמחלה שהחל מעכשיו יהיה מוגבל בתנועתו וייאלץ ככל הנראה לוותר על חלק גדול מהפעילויות שהפכו לשגרת חייו –בין שהפעולות הללו קשורות לעבודה עבור אלו העוסקים בספורט או בכל תחום אחר אשר מצריך שימוש בגוף, ובין שבתחביביו בשעות הפנאי כמו טיולים, ריקוד, שחייה ופעילויות ספורטיביות שונות –מהרגע שבו נודע למטופל כי הוא סובל מדלקת מפרקים ניוונית, או בשמה המאיים, אוסטאוארתריטיס, האדמה מזדעזעת במהרה תחת רגליו הנשחקות לאיטן.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום כאב
פורום השמנה - לחיות בגדול
פורום גריאטריה

הגורמים לשחיקת מפרק הירך

חלק מהצעירים סובלים מהופעתה של דלקת מפרקים ניוונית עקב פציעה בפעילות ספורטיבית, אך דלקת מפרקים ניוונית היא תופעה המתרחשת לרוב אצל אנשים מעל גיל 40. למעשה, בקרב 80% מהאנשים מעל גיל 55 התגלו ראיות להימצאותה של דלקת מפרקים ניוונית במפרק אחד לפחות, אם כי לא כולם מציגים את הסימפטומים של המחלה. מחקרים מראים כי לפני גיל 55, גברים הם קבוצת האוכלוסייה העיקרית שסובלת מהמחלה, לעתים קרובות כתוצאה מפעילות הקשורה בספורט או פגיעה בעבודה. אחרי גיל 55, למרבה הפלא, המחלה נפוצה יותר אצל הנשים כאשר הסבר מדעי מדויק לכך עדיין לא סופק. התופעה עולה בהתמדה ככל שהגיל עולה והיא תוקפת כ-34% מהמבוגרים מעל גיל 65. היא פוגעת במיליוני אנשים סביב העולם וממשיכה לצבור תאוצה מסיבות שונות כמו אוכלוסייה מבוגרת ומתבגרת.

חוקרים משערים כי במקרים מסוימים של דלקת מפרקים ניוונית לגנטיקה של האדם יש תפקיד משמעותי. צורה נדירה של המחלה תוקפת אנשים מסוימים כבר בגיל 20, אנשים שעלולים לסבול מפגם בגן המסייע לגוף לייצר קולגן, חלבון אשר מרכיב את הסחוסים. בדרך כלל, שינויים גנטיים קלים עשויים להגביר את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית. הם יכולים להשפיע על מולקולות קטנות במפרק, לשנות את חילוף החומרים של מפרקים או עלולים לשנות את צורתו של מפרק במהלך צמיחתו, שעה שהם משאירים אחריהם פגמים קלים בדרך שבה העצמות המתחברות במפרקים מתאימות זו לזו. דבר זה עלול לגרום לסחוס להישחק מהר יותר מהרגיל. מפרק כפול, תכונה תורשתית שבה המפרקים מתכופפים רחוק מהרגיל, עשוי גם להגביר את הסיכוי לדלקת מפרקים ניוונית.

השמנת יתר נמנית גם היא בין הגורמים הבולטים ביותר לקיומה של התופעה. עודף משקל מוסיף לחץ מיותר על המותניים ועל הברכיים. שנים רבות של נשיאת קילוגרמים מיותרים יכולים להוביל לסחוס שבמפרקים להישחק מהר יותר. מחקרים הראו כי קיים קשר בין עודף משקל לבין סיכון מוגבר למחלת דלקת מפרקים ניוונית, אותם המחקרים הראו גם כי רקמת שומן עודפת מייצרת כימיקלים דלקתיים (ציטוקינים) שיכולים להזיק למפרקים.

תנועות חוזרות ונשנות או פגיעות במפרקים, כמו שבר או ניתוח, יכולות להוביל להופעת דלקת מפרקים ניוונית. ספורטאים למשל, סובלים מנזקים חוזרים ונשנים למפרקים, לגידים ולרצועות, נזקים אשר עלולים להוביל במהירות להתמוטטות הסחוס. עבודות מסוימות הדורשות עמידה במשך תקופות זמן ארוכות, כיפוף חוזר, הרמת משקל כבד או תנועות אחרות יכולות גם לשחוק באופן מהיר יותר את הסחוס במפרק הירך. נוסף על כך, חוסר איזון או חולשה של השרירים התומכים במפרק גם הם בעלי השפעה מאסיבית על הופעתה של דלקת מפרקים ניוונית באזור הירך.

אולי יעניין אותך גם:
תיקון מפרק הירך: חדשנות שמונעת סיבוכים
דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
היצרות תעלת השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
ריצה – מכונה לריסוק מפרקים

דרכי טיפול בשחיקת מפרק הירך

פעילות גופנית מרובה וירידה במשקל הן הקו הראשון לטיפול בשחיקת מפרק הירך. ניתן גם ליטול תוספי מזון לטיפול משלים. נוסף על כך, גם טיפולי פיזיותרפיה או הזרקות של סטרואידים למפרק הירך באים בחשבון כשמדובר על דלקת מפרקים ניוונית.

פיזיותרפיה מספקת תרגילים ממוקדים המסייעים לשמור על היכולת לבצע משימות יומיומיות כגון הליכה, רחצה והלבשה. אף על פי שהמנוחה היא חלק חשוב בתהליך הריפוי, חשוב לשמור על רמות מתונות של פעילות במטרה להביא לחיזוק השרירים סביב המפרק הפגום. שרירים חזקים מספקים יציבות רבה יותר עבור המפרק, אשר בתורו מסייע להפחית את הלחץ על הסחוס.

הזרקות של סטרואידים מבוצעות לעיתים קרובות, אם הכאב הוא ברמה של בינוני עד חמור ובמיוחד אם תסמיני הכאב מגבילים את יכולתו של המטופל להשתתף בתרגילים. בשילוב עם פיזיותרפיה, זריקות סטרואידים יכולות להציע "חלון הזדמנויות" חשוב מאוד, שבמסגרתו יוכל המטופל להשתתף באופן מלא יותר בטיפול, משום שהכאב נפתר או לפחות מבוקר יותר. על ידי מתן אפשרות למטופל להשתתף בטיפול, המטופל יכול למתוח ולחזק את השרירים החשובים סביב המפרקים הנגועים ובכך להפחית את העומס שחווה המפרק כך שהדלקת והכאב לא יחזרו.

עבור רוב החולים, את הסימפטומים של הדלקת אפשר לנהל בהצלחה באמצעות טיפול לא כירורגי. אך מנגד, עבור חלק מן החולים, אם הם סובלים מנזק חמור למפרק, כאבים קיצוניים או ניידות מוגבלת מאוד, ניתוח עשוי להיות אפשרות ריאלית. סוגים נפוצים של ניתוח עבור דלקת מפרקים ניוונית כוללים ניתוח ארתרוסקופי או החלפת מפרק הירך. בעוד היתרונות הפוטנציאליים של ניתוח, כגון שיפור התנועה הקלה בכאב, יכולים להיות מפתים ביותר, חשוב לזכור כי כל ניתוח מגיע עם סיכונים. סיכונים אלו גבוהים יותר עבור חולים הסובלים מעודף משקל או בעלי תחלואה אחרת, והם גורמים לחשש מהותי בקרב הסובלים מהמחלה.

כאמור, הטיפול האפקטיבי ביותר הוא הורדה במשקל לצד פעילות גופנית סדירה ופיזיותרפיה. תרופות יכולות להקל על הכאבים ותרופות נוגדות דלקת עשויות להועיל במצבים שבה הדלקת חריפה, אך הן לא מומלצות כטיפול ממושך עבור הסובל מהמחלה. כאבי המפרקים שנגרמים במצב של שחיקת סחוס יכולים לפגום מאוד באיכות החיים של אלו הסובלים מהמחלה. במקרים רבים הם מתקשים אפילו לבצע פעולות יומיומיות פשוטות למדי כגון עמידה, הליכה, עליה וירידה במדרגות או פעילות ספורטיבית כלשהי, וזאת בשל פעולת שרירים לא מסונכרנת ועומסי יתר במפרק. הדבר עלול לגרום להחמרה בכאב, במעגל חוזר והרסני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אורטופדיה

בפורום זה תוכלו לשאלות שאלות על נושאים כמו בעיות במערכת השלד, מחלות פרקים, שברים, פריצות דיסק, בעיות גב, גפיים, בעיות יציבה ,עמוד שדרה, כאבי גב, עקמת, פריצת דיסק, נקע בקרסול, פציעות ספורט, אוסטיאופורוזיס, מדרסים ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • תסמונת המדור- קושי בהליכה מהירה שלא לדבר על ריצה וכאבי תופת
  ע.מ
  21/03/2019

  אני סובל מתסמונת מדור כרונית. האם יש מומחה ספציפי למקרים הללו שאפשר להיפגש איתו ולקבל חוות דעת ?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בכתף וביד 10 חודשים
  אריק
  21/03/2019

  שלום
  בן 44 עם כאבים בכתף מ5/18 האורתופד נתן אבחנה משוערת של :TENDINITIS-NOS
  הוא נתן לי הפניה לצילום רנטגן של הכתף ועמוד השדרה אשמח לקבל פענוח של התוצאה שמצורפת בקובץ
  בתודה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה בנוגע לטיפול בקרע בסהרון ושברים סובכונדרליים
  חן בן בנימין
  20/03/2019

  היי,
  קיבלתי את תוצאות MRI ונאמר כי יש לי קרע אופקי ללא גבולות חדים בגוף ולאורך קרן אחורית של הסהרון המדיאלי אשר מגיע כמעט עד לשורש אך ללא ניתוק.
  בנוסף יש קווי שבר סובונדרליים בשני המשטחים הפרקיים.

  מדובר בברך ימין.

  אני סובל מכאבים, בעיקר בעליית מדרגות והליכה.

  אני מתחתן עוד שבועיים וממש חושש.... הכאבים נמשכים כבר שבוע וחצי ללא הקלה...

  איך ניתן לטפל? איך ניתן להקל על הכאב? מהו זמן ההחלמה?

  תודה מראש!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת EMG לכתף שבורה
  חלי
  18/03/2019

  שלום
  לפני 4 חודשים שברתי את הכתף ומאז אני סובלת כאבים שמגיעים עד האצבעות. נשלחתי לעשות EMG ובתשובה כתוב:emg study may suggest mild chronic radiculloathy C5-C6 bilaterally without acute denervaion feature. the rest of the nerves were normal
  אודה אם אוכל לקבל הסבר לתשובה זאת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבי בטן לא חולפים בבטן תחתונה כאב מפוזר בבטן
  עידן
  18/03/2019

  שלום סובל מכאבי בטן תחתונה כבר שנה בערך עברתע סיטי בטן תקין ובדיקות גטרו גם סובל מחוסר תחושה בגפים בתחתונות וקושי בהליכה עברתי mri גבי וראש תקינים עמוד שדרה מותני לא עברתי רק צילום רגיל שם והיה תקין האם בעיות בעמוד שדרה מותני יכולים לגרום לכאבי בטן הקבועיפ שאני מרגיש תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • התייעצות לגבי שבר בעצם הבריח
  שלי סהר
  15/03/2019

  הבן שלי נמצא בויאטנם. נפל ונשברה לו עצם הבריח. הי. שבוע בבית חולים מקומי בו לא דוברים אנגלית ושוחרר.
  הלך לבית חולים אחר ואמרו לו שצריך ניתוח לקיבוע.
  צריך לטוס לארץ.
  האם זה מתאים סוכן חטוס במצבו?
  מה עליו לעשות במהלך הטיסה?
  יש לי צילום של השבר... אשמח לעצה...


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאב בברך מיפוי עצמות
  גלית
  15/03/2019

  שלום, לאבי יש כאב בברך שמאל לאחר מיפוי עצמות נמצא שיש מודגמת קליטה מוגברת במדור המדיאלי,בולט בעיקר בשטח הפרקים האחורי של mpc.
  ולא ניתן לשלול ocd, והודגמא קליטה מודגשת במשטח הפרקים הטיביאלי המדיאלי בחלק האחורי השאלה האם החלפת ברך יכולה לעזור?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבי גב עליון בעיקר בבוקר
  לי מזרחע
  14/03/2019

  שלום בת 28 לפני חודשים עברתי קיסרי שני עם הרדמה ספינלית
  מאז יש לי כאבי גב מאוד חדים וכואבים בגב העליון כמו משהו שנתפס לדקה ומשתחרר במשך היום לא מרגישה את הכאב הזה רק לאחר מנוחה
  הופנתי לסיטי על ידי אורטופדיה עוד לא ביצעתי
  אני מציינת שיש לי ילדה בת שנה וחצי שאני מרימה אותה די הרבה ותינוקת בת חודשים
  אני מודאגת מאוד שהכאב הזה בעיקר בבוקר מה נראה לך שזה יכול להיות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נפיחות לא ירדה במשך שבועיים
  מיקה לוריא
  15/02/2019

  היי שמי מיקה , אבי חזר מחופשת סקי לאחר פציעה.
  הוא גלש ובזמן הגלישה עפה לעברו גולשת ופגעה בו ברגל. שם עשה צילום רנטגן, על פי הצילום אין שבר.
  אזור הברך התנפח. הנפיחות לא ירדה במשך שבועיים והוא מתקשה בהליכה וסובל מכאבים ממוקדים( אינם כרוניים ).
  במהלך היום הוא עם מקבע אך הוא מוציא אותו בגלל שזה עוצר לו את הדם.
  מה לדעתך כדי לעשות? אני מודאגת...
  אני רואה אותו סובל . הוא לא מתחונן הוא חזק אבל אני רואה.
  יש לנו תור לדר גרשון חיימסקי בהדסה הר הצופים.
  ממליץ?
  תודה בכל מקרה, מיקה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נפיחות בברך

  ד"ר אייל הלר
  13/03/2019

  יש צורךבהערכת שלמות הרצועות והמיניסקוס
  דר' חיימסקי מומלץ, בהצלחה

  דר' אייל הלר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כף רגל נכנסת פנימה
  אילן
  18/02/2019

  יש לי עצם בולטת בשתי כפות הרגליים ואני שם לב שעם הזמן כף הרגל עצמה מתחילה להיכנס פנימה (צוחקים עלי שיש לי "רגל פיצה"). הבנתי שיש ניתוח אבל שהוא מאוד קשה, איזה עוד פתרונות יש למצב?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הלוקס וולגוס ובוניון

  ד"ר אייל הלר
  13/03/2019

  אני מעריך שב "כף הרגל עצמה מתחילה להיכנס פנימה " אתה מתכוון לאצבע הגדולה, התרונות הניתוחיים נחשבים טובים ויעילים אך שורשים זמן החלמה של כ 3-4 שבועות, היום אנו משתמשים הרבה בניתוחים זעיר פולשניים, ממליץ על ייעוץ אורתופד כף רגל וקרסול

  דר' אייל הלר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר איתמר בוצר
  ד"ר איתמר בוצר
  אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

הפתרון לכאבי ברכיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/08/2018 |
צפיות: 1,741
סחוס הוא רקמת החיבור הנמצאת בחלקים רבים של הגוף. חרף העובדה שמדובר בחומר קשה וגמיש, קל מאוד להיווצר בו נזק שעלול לגרום לכאבים עזים
קרא עוד
ריצה – מכונה לריסוק מפרקים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/08/2018 |
צפיות: 1,118
האם יכול להיות שטקס הריצה הכה בריא לנפש ולמערכות הגוף, רק מזיק לכם בסופו של דבר?
קרא עוד
מרפק גולף: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/06/2018 |
צפיות: 1,057
מרפק גולף היא דלקת בפנים המרפק הנגרמת בעקבות תנועה רפטטיבית הפוגעת בגידים שבזרוע. במנוחה ובתרגול של טכניקה נכונה אפשר להחלים מהמצב ללא צורך בהתערבות כירורגית
קרא עוד
מתי להתייחס בכובד ראש לפציעה בברך ולפנות בהקדם למומחה?
עזרא שגיא
| 03/04/2018 |
צפיות: 1,604
פציעות ספורט הם דבר שבשגרה לספורטאים ולאנשים שעוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע. הזנחה שלהם עלולה לגרום להחמרת המצב ולהסב נזק למפרקים ולרקמות הגוף
קרא עוד
בריאותו של הספורטאי בהתמודדות עם תופעת פציעות הספורט והטיפול בפציעה
עזרא שגיא
| 15/02/2018 |
צפיות: 1,074
למרות החידושים הן בשיטות האימון והן בציוד האימון, ספורטאים רבים נפצעים בעיקר במפרקים, ברצועות וברקמות החיבור. מסגרת טיפולית מותאמת הכרחית לשיקום המרבי של המתאמן
קרא עוד
דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/01/2018 |
צפיות: 2,269
כאבי גב שאינם חולפים יכולים להיות סימן לדלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה. אין מרפא לדלקת והטיפול בה מתמקד בשיכוך הכאבים
קרא עוד
שברי מאמץ: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/12/2017 |
צפיות: 1,436
שברי מאמץ הם שברים לא שלמים המתפתחים עקב מאמץ חוזר או הפעלת לחץ רב על העצם. הזנחה של המצב גורמת להחמרה ולנזקים שלמים בעצם
קרא עוד
היצרות תעלת השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/12/2017 |
צפיות: 1,897
עצבי עמוד השדרה עוברים דרך תעלת השדרה, היצרות שלה מפעילה לחץ על העצבים וגורמת לכאבים, לתחושת נימול ולבעיות נוירולוגיות נוספות
קרא עוד
דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/11/2017 |
צפיות: 1,922
ברוסיטיס היא דלקת במפרק הנגרמת לרוב מחזרה על תנועה מזיקה. הדלקת יכולה להתפרץ במפרקים שונים בגוף, כמו הירך, הברך, העקב והמרפק
קרא עוד
ברך רצים: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2017 |
צפיות: 1,732
ברך רצים היא כאבים בפיקת הברך הנגרמים משחיקה של הסחוס או מגירוי של הרקמות עקב מאמץ חוזרני של הברך. מתיחות לפני הריצה והתאמה של נעליים ימנעו את הבעיה
קרא עוד