שחיקה במפרק הירך: האויב השקט שלכם

שחיקה במפרק הירך היא הצורה השכיחה ביותר של שחיקת מפרקים בגוף האדם, תופעה אשר משפיעה על חייהם של מיליונים סביב העולם. מי הן קבוצות הסיכון למחלה? מהם הגורמים והתסמינים שלה? וכיצד מתמודדים עם המחלה המסובכת בעלת השם היותר מסובך – אוסטאוארתריטיס?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2019 |
צפיות: 1,368
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
החורף בעיצומו, ואליו מצטרפים הרוחות הסוערות והאוויר הקר הידועים לשמצה. ישנם אנשים המצפים בהתרגשות לבואו של החורף, מוציאים את הפוך מהבוידם כשחיוך ענק מרוח על פניהם, נועלים את נעלי הבית החמימות בהנאה ומחכים בציפייה מתמשכת ללילות גשומים של סרטים, התכרבלות אינטימית ושוקו חם בתוך מיטה מזמינה ונעימה. אך מנגד, יש כאלו אשר בשבילם החורף הוא לא יותר מעוד תזכורת כואבת לגופם הדואב. תקופה ארוכה שמתאפיינת במכאובים פיזיים רבים העולים מתוך מפרקים שחוקים, שלהם קשה למצוא פתרון הולם.

שחיקת סחוס (אוסטאוארתריטיס, או בעברית: דלקת מפרקים ניוונית) נמנית בין הגורמים הבולטים ביותר לבעיות מפרקים. היא יכולה להתרחש בכל מפרק, אך היא שכיחה ביותר בקרב המפרקים נושאי המשקל בגוף, כמו הירך והברך שנאלצות לשאת במרב הנטל. זהו תהליך ניווני שבמשך שנים קוטלג בתור מחלת זקנה, אולם כיום כבר ידוע שהוא מתחיל לתת אותותיו גם בשלב מוקדם יותר של החיים.

לא די בכך שמפרק הירך הוא אחד מחמשת המפרקים הגדולים ביותר שבגופנו, אלא שהוא גם מהחשובים ביותר. למפרק הירך תפקיד מרכזי ביכולת הגוף לנוע בחופשיות. כאשר הוא ניזוק ומתקשה לתפקד כראוי, האדם נפגע פעמיים – הפגיעה הראשונית והמידית היא כמובן בשלל סוגי התנועות והפעילויות שאליהן האדם התרגל ומעתה והלאה יהיו כרוכות במאמצים רבים ומכאובים, בעוד הפגיעה השנייה, היא הפגיעה הנפשית, כאשר מגלה האדם הסובל מהמחלה שהחל מעכשיו יהיה מוגבל בתנועתו וייאלץ ככל הנראה לוותר על חלק גדול מהפעילויות שהפכו לשגרת חייו –בין שהפעולות הללו קשורות לעבודה עבור אלו העוסקים בספורט או בכל תחום אחר אשר מצריך שימוש בגוף, ובין שבתחביביו בשעות הפנאי כמו טיולים, ריקוד, שחייה ופעילויות ספורטיביות שונות –מהרגע שבו נודע למטופל כי הוא סובל מדלקת מפרקים ניוונית, או בשמה המאיים, אוסטאוארתריטיס, האדמה מזדעזעת במהרה תחת רגליו הנשחקות לאיטן.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום כאב
פורום השמנה - לחיות בגדול
פורום גריאטריה

הגורמים לשחיקת מפרק הירך

חלק מהצעירים סובלים מהופעתה של דלקת מפרקים ניוונית עקב פציעה בפעילות ספורטיבית, אך דלקת מפרקים ניוונית היא תופעה המתרחשת לרוב אצל אנשים מעל גיל 40. למעשה, בקרב 80% מהאנשים מעל גיל 55 התגלו ראיות להימצאותה של דלקת מפרקים ניוונית במפרק אחד לפחות, אם כי לא כולם מציגים את הסימפטומים של המחלה. מחקרים מראים כי לפני גיל 55, גברים הם קבוצת האוכלוסייה העיקרית שסובלת מהמחלה, לעתים קרובות כתוצאה מפעילות הקשורה בספורט או פגיעה בעבודה. אחרי גיל 55, למרבה הפלא, המחלה נפוצה יותר אצל הנשים כאשר הסבר מדעי מדויק לכך עדיין לא סופק. התופעה עולה בהתמדה ככל שהגיל עולה והיא תוקפת כ-34% מהמבוגרים מעל גיל 65. היא פוגעת במיליוני אנשים סביב העולם וממשיכה לצבור תאוצה מסיבות שונות כמו אוכלוסייה מבוגרת ומתבגרת.

חוקרים משערים כי במקרים מסוימים של דלקת מפרקים ניוונית לגנטיקה של האדם יש תפקיד משמעותי. צורה נדירה של המחלה תוקפת אנשים מסוימים כבר בגיל 20, אנשים שעלולים לסבול מפגם בגן המסייע לגוף לייצר קולגן, חלבון אשר מרכיב את הסחוסים. בדרך כלל, שינויים גנטיים קלים עשויים להגביר את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית. הם יכולים להשפיע על מולקולות קטנות במפרק, לשנות את חילוף החומרים של מפרקים או עלולים לשנות את צורתו של מפרק במהלך צמיחתו, שעה שהם משאירים אחריהם פגמים קלים בדרך שבה העצמות המתחברות במפרקים מתאימות זו לזו. דבר זה עלול לגרום לסחוס להישחק מהר יותר מהרגיל. מפרק כפול, תכונה תורשתית שבה המפרקים מתכופפים רחוק מהרגיל, עשוי גם להגביר את הסיכוי לדלקת מפרקים ניוונית.

השמנת יתר נמנית גם היא בין הגורמים הבולטים ביותר לקיומה של התופעה. עודף משקל מוסיף לחץ מיותר על המותניים ועל הברכיים. שנים רבות של נשיאת קילוגרמים מיותרים יכולים להוביל לסחוס שבמפרקים להישחק מהר יותר. מחקרים הראו כי קיים קשר בין עודף משקל לבין סיכון מוגבר למחלת דלקת מפרקים ניוונית, אותם המחקרים הראו גם כי רקמת שומן עודפת מייצרת כימיקלים דלקתיים (ציטוקינים) שיכולים להזיק למפרקים.

תנועות חוזרות ונשנות או פגיעות במפרקים, כמו שבר או ניתוח, יכולות להוביל להופעת דלקת מפרקים ניוונית. ספורטאים למשל, סובלים מנזקים חוזרים ונשנים למפרקים, לגידים ולרצועות, נזקים אשר עלולים להוביל במהירות להתמוטטות הסחוס. עבודות מסוימות הדורשות עמידה במשך תקופות זמן ארוכות, כיפוף חוזר, הרמת משקל כבד או תנועות אחרות יכולות גם לשחוק באופן מהיר יותר את הסחוס במפרק הירך. נוסף על כך, חוסר איזון או חולשה של השרירים התומכים במפרק גם הם בעלי השפעה מאסיבית על הופעתה של דלקת מפרקים ניוונית באזור הירך.

אולי יעניין אותך גם:
תיקון מפרק הירך: חדשנות שמונעת סיבוכים
דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
היצרות תעלת השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
ריצה – מכונה לריסוק מפרקים

דרכי טיפול בשחיקת מפרק הירך

פעילות גופנית מרובה וירידה במשקל הן הקו הראשון לטיפול בשחיקת מפרק הירך. ניתן גם ליטול תוספי מזון לטיפול משלים. נוסף על כך, גם טיפולי פיזיותרפיה או הזרקות של סטרואידים למפרק הירך באים בחשבון כשמדובר על דלקת מפרקים ניוונית.

פיזיותרפיה מספקת תרגילים ממוקדים המסייעים לשמור על היכולת לבצע משימות יומיומיות כגון הליכה, רחצה והלבשה. אף על פי שהמנוחה היא חלק חשוב בתהליך הריפוי, חשוב לשמור על רמות מתונות של פעילות במטרה להביא לחיזוק השרירים סביב המפרק הפגום. שרירים חזקים מספקים יציבות רבה יותר עבור המפרק, אשר בתורו מסייע להפחית את הלחץ על הסחוס.

הזרקות של סטרואידים מבוצעות לעיתים קרובות, אם הכאב הוא ברמה של בינוני עד חמור ובמיוחד אם תסמיני הכאב מגבילים את יכולתו של המטופל להשתתף בתרגילים. בשילוב עם פיזיותרפיה, זריקות סטרואידים יכולות להציע "חלון הזדמנויות" חשוב מאוד, שבמסגרתו יוכל המטופל להשתתף באופן מלא יותר בטיפול, משום שהכאב נפתר או לפחות מבוקר יותר. על ידי מתן אפשרות למטופל להשתתף בטיפול, המטופל יכול למתוח ולחזק את השרירים החשובים סביב המפרקים הנגועים ובכך להפחית את העומס שחווה המפרק כך שהדלקת והכאב לא יחזרו.

עבור רוב החולים, את הסימפטומים של הדלקת אפשר לנהל בהצלחה באמצעות טיפול לא כירורגי. אך מנגד, עבור חלק מן החולים, אם הם סובלים מנזק חמור למפרק, כאבים קיצוניים או ניידות מוגבלת מאוד, ניתוח עשוי להיות אפשרות ריאלית. סוגים נפוצים של ניתוח עבור דלקת מפרקים ניוונית כוללים ניתוח ארתרוסקופי או החלפת מפרק הירך. בעוד היתרונות הפוטנציאליים של ניתוח, כגון שיפור התנועה הקלה בכאב, יכולים להיות מפתים ביותר, חשוב לזכור כי כל ניתוח מגיע עם סיכונים. סיכונים אלו גבוהים יותר עבור חולים הסובלים מעודף משקל או בעלי תחלואה אחרת, והם גורמים לחשש מהותי בקרב הסובלים מהמחלה.

כאמור, הטיפול האפקטיבי ביותר הוא הורדה במשקל לצד פעילות גופנית סדירה ופיזיותרפיה. תרופות יכולות להקל על הכאבים ותרופות נוגדות דלקת עשויות להועיל במצבים שבה הדלקת חריפה, אך הן לא מומלצות כטיפול ממושך עבור הסובל מהמחלה. כאבי המפרקים שנגרמים במצב של שחיקת סחוס יכולים לפגום מאוד באיכות החיים של אלו הסובלים מהמחלה. במקרים רבים הם מתקשים אפילו לבצע פעולות יומיומיות פשוטות למדי כגון עמידה, הליכה, עליה וירידה במדרגות או פעילות ספורטיבית כלשהי, וזאת בשל פעולת שרירים לא מסונכרנת ועומסי יתר במפרק. הדבר עלול לגרום להחמרה בכאב, במעגל חוזר והרסני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד