שחיקה במפרק הירך: האויב השקט שלכם

שחיקה במפרק הירך היא הצורה השכיחה ביותר של שחיקת מפרקים בגוף האדם, תופעה אשר משפיעה על חייהם של מיליונים סביב העולם. מי הן קבוצות הסיכון למחלה? מהם הגורמים והתסמינים שלה? וכיצד מתמודדים עם המחלה המסובכת בעלת השם היותר מסובך – אוסטאוארתריטיס?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2019 |
צפיות: 829
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
החורף בעיצומו, ואליו מצטרפים הרוחות הסוערות והאוויר הקר הידועים לשמצה. ישנם אנשים המצפים בהתרגשות לבואו של החורף, מוציאים את הפוך מהבוידם כשחיוך ענק מרוח על פניהם, נועלים את נעלי הבית החמימות בהנאה ומחכים בציפייה מתמשכת ללילות גשומים של סרטים, התכרבלות אינטימית ושוקו חם בתוך מיטה מזמינה ונעימה. אך מנגד, יש כאלו אשר בשבילם החורף הוא לא יותר מעוד תזכורת כואבת לגופם הדואב. תקופה ארוכה שמתאפיינת במכאובים פיזיים רבים העולים מתוך מפרקים שחוקים, שלהם קשה למצוא פתרון הולם.

שחיקת סחוס (אוסטאוארתריטיס, או בעברית: דלקת מפרקים ניוונית) נמנית בין הגורמים הבולטים ביותר לבעיות מפרקים. היא יכולה להתרחש בכל מפרק, אך היא שכיחה ביותר בקרב המפרקים נושאי המשקל בגוף, כמו הירך והברך שנאלצות לשאת במרב הנטל. זהו תהליך ניווני שבמשך שנים קוטלג בתור מחלת זקנה, אולם כיום כבר ידוע שהוא מתחיל לתת אותותיו גם בשלב מוקדם יותר של החיים.

לא די בכך שמפרק הירך הוא אחד מחמשת המפרקים הגדולים ביותר שבגופנו, אלא שהוא גם מהחשובים ביותר. למפרק הירך תפקיד מרכזי ביכולת הגוף לנוע בחופשיות. כאשר הוא ניזוק ומתקשה לתפקד כראוי, האדם נפגע פעמיים – הפגיעה הראשונית והמידית היא כמובן בשלל סוגי התנועות והפעילויות שאליהן האדם התרגל ומעתה והלאה יהיו כרוכות במאמצים רבים ומכאובים, בעוד הפגיעה השנייה, היא הפגיעה הנפשית, כאשר מגלה האדם הסובל מהמחלה שהחל מעכשיו יהיה מוגבל בתנועתו וייאלץ ככל הנראה לוותר על חלק גדול מהפעילויות שהפכו לשגרת חייו –בין שהפעולות הללו קשורות לעבודה עבור אלו העוסקים בספורט או בכל תחום אחר אשר מצריך שימוש בגוף, ובין שבתחביביו בשעות הפנאי כמו טיולים, ריקוד, שחייה ופעילויות ספורטיביות שונות –מהרגע שבו נודע למטופל כי הוא סובל מדלקת מפרקים ניוונית, או בשמה המאיים, אוסטאוארתריטיס, האדמה מזדעזעת במהרה תחת רגליו הנשחקות לאיטן.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורטופדיה
פורום כאב
פורום השמנה - לחיות בגדול
פורום גריאטריה

הגורמים לשחיקת מפרק הירך

חלק מהצעירים סובלים מהופעתה של דלקת מפרקים ניוונית עקב פציעה בפעילות ספורטיבית, אך דלקת מפרקים ניוונית היא תופעה המתרחשת לרוב אצל אנשים מעל גיל 40. למעשה, בקרב 80% מהאנשים מעל גיל 55 התגלו ראיות להימצאותה של דלקת מפרקים ניוונית במפרק אחד לפחות, אם כי לא כולם מציגים את הסימפטומים של המחלה. מחקרים מראים כי לפני גיל 55, גברים הם קבוצת האוכלוסייה העיקרית שסובלת מהמחלה, לעתים קרובות כתוצאה מפעילות הקשורה בספורט או פגיעה בעבודה. אחרי גיל 55, למרבה הפלא, המחלה נפוצה יותר אצל הנשים כאשר הסבר מדעי מדויק לכך עדיין לא סופק. התופעה עולה בהתמדה ככל שהגיל עולה והיא תוקפת כ-34% מהמבוגרים מעל גיל 65. היא פוגעת במיליוני אנשים סביב העולם וממשיכה לצבור תאוצה מסיבות שונות כמו אוכלוסייה מבוגרת ומתבגרת.

חוקרים משערים כי במקרים מסוימים של דלקת מפרקים ניוונית לגנטיקה של האדם יש תפקיד משמעותי. צורה נדירה של המחלה תוקפת אנשים מסוימים כבר בגיל 20, אנשים שעלולים לסבול מפגם בגן המסייע לגוף לייצר קולגן, חלבון אשר מרכיב את הסחוסים. בדרך כלל, שינויים גנטיים קלים עשויים להגביר את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית. הם יכולים להשפיע על מולקולות קטנות במפרק, לשנות את חילוף החומרים של מפרקים או עלולים לשנות את צורתו של מפרק במהלך צמיחתו, שעה שהם משאירים אחריהם פגמים קלים בדרך שבה העצמות המתחברות במפרקים מתאימות זו לזו. דבר זה עלול לגרום לסחוס להישחק מהר יותר מהרגיל. מפרק כפול, תכונה תורשתית שבה המפרקים מתכופפים רחוק מהרגיל, עשוי גם להגביר את הסיכוי לדלקת מפרקים ניוונית.

השמנת יתר נמנית גם היא בין הגורמים הבולטים ביותר לקיומה של התופעה. עודף משקל מוסיף לחץ מיותר על המותניים ועל הברכיים. שנים רבות של נשיאת קילוגרמים מיותרים יכולים להוביל לסחוס שבמפרקים להישחק מהר יותר. מחקרים הראו כי קיים קשר בין עודף משקל לבין סיכון מוגבר למחלת דלקת מפרקים ניוונית, אותם המחקרים הראו גם כי רקמת שומן עודפת מייצרת כימיקלים דלקתיים (ציטוקינים) שיכולים להזיק למפרקים.

תנועות חוזרות ונשנות או פגיעות במפרקים, כמו שבר או ניתוח, יכולות להוביל להופעת דלקת מפרקים ניוונית. ספורטאים למשל, סובלים מנזקים חוזרים ונשנים למפרקים, לגידים ולרצועות, נזקים אשר עלולים להוביל במהירות להתמוטטות הסחוס. עבודות מסוימות הדורשות עמידה במשך תקופות זמן ארוכות, כיפוף חוזר, הרמת משקל כבד או תנועות אחרות יכולות גם לשחוק באופן מהיר יותר את הסחוס במפרק הירך. נוסף על כך, חוסר איזון או חולשה של השרירים התומכים במפרק גם הם בעלי השפעה מאסיבית על הופעתה של דלקת מפרקים ניוונית באזור הירך.

אולי יעניין אותך גם:
תיקון מפרק הירך: חדשנות שמונעת סיבוכים
דלקת בבורסה: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
היצרות תעלת השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה: תסמינים ודרכי טיפול
ריצה – מכונה לריסוק מפרקים

דרכי טיפול בשחיקת מפרק הירך

פעילות גופנית מרובה וירידה במשקל הן הקו הראשון לטיפול בשחיקת מפרק הירך. ניתן גם ליטול תוספי מזון לטיפול משלים. נוסף על כך, גם טיפולי פיזיותרפיה או הזרקות של סטרואידים למפרק הירך באים בחשבון כשמדובר על דלקת מפרקים ניוונית.

פיזיותרפיה מספקת תרגילים ממוקדים המסייעים לשמור על היכולת לבצע משימות יומיומיות כגון הליכה, רחצה והלבשה. אף על פי שהמנוחה היא חלק חשוב בתהליך הריפוי, חשוב לשמור על רמות מתונות של פעילות במטרה להביא לחיזוק השרירים סביב המפרק הפגום. שרירים חזקים מספקים יציבות רבה יותר עבור המפרק, אשר בתורו מסייע להפחית את הלחץ על הסחוס.

הזרקות של סטרואידים מבוצעות לעיתים קרובות, אם הכאב הוא ברמה של בינוני עד חמור ובמיוחד אם תסמיני הכאב מגבילים את יכולתו של המטופל להשתתף בתרגילים. בשילוב עם פיזיותרפיה, זריקות סטרואידים יכולות להציע "חלון הזדמנויות" חשוב מאוד, שבמסגרתו יוכל המטופל להשתתף באופן מלא יותר בטיפול, משום שהכאב נפתר או לפחות מבוקר יותר. על ידי מתן אפשרות למטופל להשתתף בטיפול, המטופל יכול למתוח ולחזק את השרירים החשובים סביב המפרקים הנגועים ובכך להפחית את העומס שחווה המפרק כך שהדלקת והכאב לא יחזרו.

עבור רוב החולים, את הסימפטומים של הדלקת אפשר לנהל בהצלחה באמצעות טיפול לא כירורגי. אך מנגד, עבור חלק מן החולים, אם הם סובלים מנזק חמור למפרק, כאבים קיצוניים או ניידות מוגבלת מאוד, ניתוח עשוי להיות אפשרות ריאלית. סוגים נפוצים של ניתוח עבור דלקת מפרקים ניוונית כוללים ניתוח ארתרוסקופי או החלפת מפרק הירך. בעוד היתרונות הפוטנציאליים של ניתוח, כגון שיפור התנועה הקלה בכאב, יכולים להיות מפתים ביותר, חשוב לזכור כי כל ניתוח מגיע עם סיכונים. סיכונים אלו גבוהים יותר עבור חולים הסובלים מעודף משקל או בעלי תחלואה אחרת, והם גורמים לחשש מהותי בקרב הסובלים מהמחלה.

כאמור, הטיפול האפקטיבי ביותר הוא הורדה במשקל לצד פעילות גופנית סדירה ופיזיותרפיה. תרופות יכולות להקל על הכאבים ותרופות נוגדות דלקת עשויות להועיל במצבים שבה הדלקת חריפה, אך הן לא מומלצות כטיפול ממושך עבור הסובל מהמחלה. כאבי המפרקים שנגרמים במצב של שחיקת סחוס יכולים לפגום מאוד באיכות החיים של אלו הסובלים מהמחלה. במקרים רבים הם מתקשים אפילו לבצע פעולות יומיומיות פשוטות למדי כגון עמידה, הליכה, עליה וירידה במדרגות או פעילות ספורטיבית כלשהי, וזאת בשל פעולת שרירים לא מסונכרנת ועומסי יתר במפרק. הדבר עלול לגרום להחמרה בכאב, במעגל חוזר והרסני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אורתופדיה

בפורום זה תוכלו לשאלות שאלות על נושאים כמו בעיות במערכת השלד, מחלות פרקים, שברים, פריצות דיסק, בעיות גב, גפיים, בעיות יציבה ,עמוד שדרה, כאבי גב, עקמת, פריצת דיסק, נקע בקרסול, פציעות ספורט, אוסטיאופורוזיס, מדרסים ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • קרע במיניסקוס ברך ימין.
  יניב
  16/07/2019

  אם אני בן 71 ועם קרע במינסקוס שגורם לכאבים בברך אפשר לשפר את המצב של הכאב ולהמנע מניתוח? ראו קובץ מצורף? יש דרך חוץ מניתוח? ...תודה.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול של כירופקט לעקמת
  Walla
  15/07/2019

  שלום
  בת 33. יש לי עקמת שמקרינה לרגל ימין. יש לי כאבים חזקים בכף רגל ימין . אצבעות כף הרגל כואבות מאוד וגם גיד האכליס. יש לי למדרסים ביו מכנים ואני נועלת נעלים נוחות יקרות אך עדיין יש לי כאבים בכל כף הרגל.
  בצילומים רנטגן כף הרגל הכול תקין.
  האם כירופרקט יכול לעזור לי?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מיפוי עצמות ספקט- בירור
  יגאל לוי
  12/07/2019

  בעלי עבר תאונת דרכים קשה לפני כ20 שנה. הוא עבר ניתוח שבו שמו לו פלטינות ברגל ימין ומאז הוא סובל מדי פעם מכאבים בברך. בארבע - חמש שנים אחרונות הכאבים החריפו ופעם בשנה לערך הוא מושבת לשבוע בלי יכולת ללכת מרוב הכאב.
  לאחרונה עבר מיפוי עצמות ובפיענוח נאמר:
  ״קליטה לא אחידה בברכיים עם דגש פיקה ובמדור מדיאלי, מצב לאחר טראומה, לבירור ומעקב אורטופדי.
  הייתי שמחה עם הד״ר יפרש לי את התשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בעצם הזנב- בירור
  סיוון
  10/07/2019

  שלום רב,
  כבר 4 חודשים אני סובלת מכאבים בעצם הזנב בזמן ישיבה וקימה.
  הייתי אצל שני אורטופדים, לא נתנו לי מענה או טיפול.
  לא נפלתי או קיבלתי מכה, ואף אחד לא יודע להגיד לי מה מקור הכאב.
  אחד מהם הפנה אותי לצילום רנטגן.
  אך אני מעדיפה שלא לעשות את הצילום בגלל הקרינה, במיוחד שזה באיזור הפוריות, אני צעירה ועדיין אין לי ילדים.
  השאלה שלי היא, האם ניתן לעשות אולטרסאונד בעצם הזנב במקום צילום הרנטגן? התשובה תהיה אפקטיבית כמו צילום?
  אשמח למענה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סידן אמורפי יכול לעזור

  יובל
  11/07/2019

  היי סיוון, אני חושב שהסידן האמורפי יוכל לעזור לך. יש עליו חוות דעת מאוד טובות במקרים כמו שלך. ממליץ לך לקרוא עליו קצת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בצידי הגב לאחר שינה
  שי
  08/07/2019

  שלום רב,
  מזה למעלה כחצי שנה אני סובל מכאבי גב *רק* לאחר קימה משינה (בלילה, אחרי שעות שינה רצופות).
  הכאבים מופיעים באזור צידי הגב (עמוד שדרה מותני) כשלאחרונה הכאבים הם קצת יותר באזור מרכז הגב (שוב, ב2 צידיו)
  עשיתי צילום רנטגן ובדיקות דם (לשקיעת דם לשלול דלקת). לא נמצא דבר
  חשוב לציין - הכאבים מופיעים רק בבוקר לאחר שינה ולאחר כחצי שעה בערך מרגע שאני קם, הכאבים חולפים וממשיך ביום כרגיל.
  ניסיתי להחליף תנוחות שינה, החלפת מזרון
  כלום. הכאבים המציקים נמשכים ועוד יותר מטריד שנמשך כל כך הרבה זמן...
  די אובד עיצות - אשמח לשמוע חוות דעת או אולי יש עוד איזושהי בדיקה שאוכל לעשות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נגע לייט באצטבולום- התייעצות
  דריה
  08/07/2019

  היי,
  בת 70, בריאה בדרך כלל, בצילום רנטגן נמצא נגע ליטי בגודל מירבי 2.0 ס״מ סמוך לאצטבולום בצד ימין. לא הודגם שבר, סימני אוסטאופורוזיס.
  בנוסף- שלשולים מדי בוקר כמה כמה חודשים, כאבי בטן תחתונה לעתים, כאבי מפרקים בעיקר בקימה ממיטה או ספה אבל די כל הזמן, בדיקות דם, צואה (כולל דם סמוי) ושתן תקינות. ללא עישון, ללא בשר אדום, ספורט בקביעות.
  מה זה אומר נגע ליטי מירבי 2.0 ס״מ ומה זה יכול להיות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים חזקים כתוצאה ממכה בעצם הזנב
  דנה
  07/07/2019

  שלום,
  אתמול קיבלתי מכה חזקה בעצם הזנב (לא נפילה). מיד לאחר המכה כאב לי לכמה דקות והכאב עבר לחלוטין. היום בבוקר התעוררתי עם כאבים חזקים מאוד- בעיקר בישיבה ובמעבר מישיבה לעמידה.
  האם הכאב הגיוני ופשוט צריך לחכות שיעבור, או שיש צורך לבדוק ולעשות צילום? יש דרך להקל על הכאבים?
  בנוסף - האם פעילות גופנית בימים הקרובה יכולה לפגוע ולהחמיר את המצב?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח c.t גב עליון
  שמחה
  30/06/2019

  שלום רב,
  ביצעתי c.t עמוד שדרה גבי ולהלן הממצאים
  שינויים ניווניים עם היצרות המרווח בגובה D1-C4
  התחברות חלקית של צלעות 3 ו-4
  שינויים פיברוטיים עם הסתיידויות בפסגות הריאות
  תמט קטן בבסיס הריאה הימנית
  תמט קטן באונה השמאלית התחתונה
  הבלטת דרכי המרה התוך כבדיות עם אוויר בתוכן, יותר משמאל, מצב לאחר כריתת כיס מרה
  אודה על תשובתך
  בברכה
  שמחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח c.t גב עליון

  ד"ר אייל הלר
  06/07/2019

  לגבי הממצאים בריאות ובכבד יש להתייעץ
  עם כירורג כללי וגם עפ מומחה ריאות
  לגבי המממצאים בגב העליון - עמ"ש - "שינויים ניווניים עם היצרות המרווח בגובה D1-C4 התחברות חלקית של צלעות 3 ו-4"
  הרושם הוא לשינויים שחיקתיים ללא משמעות ניכרת, באם קיימים גם כאבי גב ממליץ בדיקת אורתופד.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאבים בגב עליון כולל גירוד

  שמחה
  07/07/2019

  שלום רב,
  תודה על התייחסותך, מזה תקופה ארוכה אני עם כאבי גב עליון ששינה צבע כולל גירוד - פניתי לרופאים שונים ולא ידעו לאבחן, הגעתי לרופא עור שכתב על פני גב אמצעי טלאי בצבע חום מחופה מעט קשקש
  לסיכום חשד notalgia paresthetica מבקשת לדעת מה המשמעות - האם יש טיפול ומה הוא
  אשמח לקבל את תשובתך כי הגירוד מאוד מציק לי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קרע בכתף האם מותר לי לשחק כדורסל
  חיים
  09/06/2019

  בן 50 עם קרע מלא בכתף. אין כאבים. שאלתי אם מותר לי להרים משקולות בחדר כושר ולשחק גם כדורסל?
  בריאות כללית טובה.
  .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קרע בכתף האם מותר לי לשחק כדורסל

  ד"ר אייל הלר
  06/07/2019

  פחות מומלץ לשחק כדורסל
  ניתן להרים משקולות, ללא הנפה
  או עבודה של הכתף מעל 90 מעלות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות MRI ברך שמאל
  עמית
  11/06/2019

  שלום רב

  לפני כשלוש שנים ביצעתי בדיקת MRI לברך וקבלת התוצאות הבאות:

  הודגמו אותות תקינים ממח העצם ללא עדות לשברים, בצקות או אוסטיאונקרוזיס.
  אותות חריגים מינימליים לאורך רצועת ה ACL מלווים בצבר ציסטות גנגליוניות שאר הרצועות הודגמו תקינות.
  המניסקוסים בעלי מראה וגבולות שמורים.
  PATELLA BAJA עם מוקדי טנדינוזיס בגיד הפיקה.
  סחוס הפיקה שמור.
  הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית.
  ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית.

  עקב סיבות שונות לא התאפשר לי לטפל בנושא ולאחרונה ביצעתי MRI חוזר לברך והתקבלו התוצאות הבאות:

  ללא עדות לשברים, בצקות או אוסטיאונקרוזיס.
  שינויים ציסטיים בתוך\צמוד לאחיזה פמורלית של רצועת ה ACL לאורך עד 2 ס"מ ובקוטר עד 1 ס"מ, ללא קרע ברצועה.
  הממצאים נראים כהתפתחות MUCOID DEGENERATION.
  שאר הרצועות שמורות.
  ללא עדות לקרע בשני הסהרונים. ה LM בצורת חצי דיסקואיד.
  טנדינוזי קל בגיד הפיקה ללא החמרה.
  סחוס הפיקה תקין.
  הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית.
  ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטאלית.
  אותות חריגים מינימליים במרקם ראש מדיאלי של שריר התאומים בקצה השדה.

  לסיכום:
  1. נזק ניווני קל ידוע והחמרה קלה ברצועת ה ACL ללא קרע.
  2. ללא הופעת קרע בשני הסהרונים.
  3. נזק אינטרסטיציאלי קל בראש מדיאלי של שריר התאומים-למתאם קליני.

  ברצוני לדעת מה הפירוש של התוצאות של ה MRI החוזר ומהי ההחמרה.

  תודה מראש

  עמית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות MRI

  ד"ר אייל הלר
  06/07/2019

  קיים נזק לרצועה הצולבת הקדמית שהיה ידוע בעבר
  אל יש רושם להחמרה בממצא, כמו כן יש שינויי מסויים בעל אופח לא ידוע של אחד הראשים של שריר התאומים, ממליץ על בדיקת אורתופד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר איל יעקבי
  ד"ר איל יעקבי
  כירורגיה אורתופדית תחומי טיפול: טראומה אורתופדית, שברים מורכבים, שברי צוואר, רפואת ספורט, עמוד שדרה ועוד... קרא עוד
 • ד"ר איתמר בוצר
  ד"ר איתמר בוצר
  אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד
 • ד"ר אייל הלר
  ד"ר אייל הלר
  כירורג אורתופדיה מומחה תחומי טיפול: בעיות קרסול וכף רגל, טראומה ופגיעות ספורט ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פציעת מאמץ חוזרני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2019 |
צפיות: 53
פציעת מאמץ חוזרני היא פגיעה בשריר או בגיד שמתרחשת עקב מאמץ חריג. התאמת סביבת העבודה ושמירה על יציבה נכונה ימנעו את הפציעה ואת הנזק שהיא גורמת
קרא עוד
טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 158
היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
קרא עוד
כיצד למנוע פציעות במשחק כדורשת?
ד"ר עדי מור
| 25/06/2019 |
צפיות: 748
פציעות בכף היד ובאצבעות נחשבות לנפוצות בקרב שחקניות כדורשת, ומספרן עולה משנה לשנה. כמה סוגי פציעות קיימות? מהן דרכי הטיפול? וכיצד נגרמת פציעה מסוג זה?
קרא עוד
שין ספלינט: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2019 |
צפיות: 263
שין ספלינט הוא כאב הנגרם מלחץ ומעומס על עצם השוקה. מנוחה והפסקת הפעילות יימנעו החמרה של המצב
קרא עוד
קיפוזיס: גורמים ודרכי טיפול בגיבנת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2019 |
צפיות: 329
גיבנת היא בליטה בגב העליון אשר יכולה להיגרם בגלל מגוון סיבות, כמו יציבה לקויה, גידולים בעמוד השדרה ואוסטאופורוזיס
קרא עוד
שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 628
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 850
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 812
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 979
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,080
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד