טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה

היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 3,999
דירוג: 4.2 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
טונוס הוא מתח השריר של הגוף בזמן מנוחה, במצב תקין הטונוס מסייע ליציבה ומאפשר את תגובת השריר לגירויים. היפוטוניה היא מצב שבו טונוס השריר נמוך מהנורמה. מצב זה לרוב מאובחן בלידה או בשנותיו הראשונות של הילד והוא בא לידי ביטוי בשרירים רופסים, בחוסר יכולת להשאיר את הברכיים או את המרפקים כפופים וכן בקשיים בזמן האכילה.

טונוס שרירים נמוך יכול להיות תסמין של מחלות ושל בעיות בריאותיות שונות. את התופעה עצמה קל לזהות בשל חולשת השרירים, אך אבחון המצב שבגללו היא נגרמה עלולה להיות מאתגרת יותר.

תפקידו של טונוס השרירים

שרירי גוף האדם פעילים תמיד כדי לסייע ביציבות ואיזון הגוף. הטונוס משתנה בהתאם לגירויים פנימיים – רגשות, רצונות ותחושות, ובהתאם לגירויים חיצוניים – מגע, גירוי חושי, רעש, תנועה בסביבה, אור ומרקם.

יש לכם שאלות נוספות בנושא? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורתופדיה
פורום אורתופדיה ילדים
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום אורתופדיה - כירורגית כף יד

תפקוד אופטימלי של הטונוס נעשה כאשר הוא מאוזן ומכוון נכון. במצב של היפוטוניה, טונוס השריר נמוך מדי. במקרים חמורים, ניתן לזהותה באופן עצמאי ללא ליווי של עיניים מקצועיות.

תינוקות שסובלים מהיפוטוניה ייראו רפויים, מסורבלים ורכים מדי. הם לא מצליחים להחזיק את גופם, והתפתחותם המוטורית מתעכבת: הליך הזחילה יתרחש בשלב מאוחר, יהיה קושי בהרמת הראש ובעת שכיבה על הבטן. בגילים מאוחרים יותר, יתקשו הילדים לשמור על שיווי משקל, יחוו קושי בעצירה בשעת הליכה והרפלקסים שלהם אינם חדים, דבר שעלול להביא לנפילות רבות.

בנוסף, יסבלו מגמישות יתר במפרקים וירגישו עייפות רבה לאחר כל פעילות ספורטיבית.

מחלות גנטיות שעלולות לגרום להיפוטוניה


טונוס שריר נמוך יכול לנוע מדרגה קלה עד חמורה ולעתים הוא מהווה תסמין של בעיות במוח ובמערכת העצבים, כמו שיתוק מוחין ונזקים מוחיים אחרים, או של בעיות במערכת השרירים עצמה, כמו ניוון שרירים. המצב יכול להתפתח לאחר פציעה או מחלה ולעתים המצב הוא תורשתי ומולד. עם זאת, לא תמיד אפשר לדעת מה הסיבה לכך. יש תינוקות עם טונוס שרירים נמוך שאינו קשור לאף בעיה אחרת, מצב זה מכונה היפוטוניה מולדת שפירה. לתינוקות אלה יש נטייה לעיכובים התפתחותיים קלים וכן לקשיים לימודיים אשר ממשיכים איתם גם לאורך הילדות.

היפוטוניה עלולה להיגרם גם בשל בעיות גנטיות כמו טאי זקס, תסמונת דאון, טריזומיה 13 ותסמונת פראדר-ווילי. במקרים נדירים, טונוס שריר נמוך עלול להתפתח בעקבות הרעלת בוטוליזם או בעקבות חשיפה לרעלנים, אך סוג זה של היפוטוניה לרוב חולף לאחר ההחלמה מההרעלה.

טונוס שריר נמוך אצל תינוקות

אף על פי שהתופעה שכיחה בעיקר בקרב תינוקות ופעוטות, היא יכולה להתפתח גם בגילים מאוחרים יותר. התסמינים של המצב אצל תינוקות ואצל פעוטות הם קשיים בשליטה בראש, עיכוב בהתפתחות המוטורית הגסה, כמו זחילה ועיכוב בהתפתחות המוטורית העדינה, כמו תפיסה ואחיזה של חפצים.

התסמינים של היפוטוניה בגילים מאוחרים יותר הם היחלשות של השרירים, ירידה בכוח, רפלקסים לקויים, יציבה לקויה, קשיי דיבור, ירידה בכוח הסיבולת וגמישות יתר של המפרקים.

אולי יעניין אתכם גם:
מתיחת שרירים - איך לטפל?
איך תמנעו כאבי שרירים ליליים ברגליים
עכשיו זה מוכח: עיסוי מחזק את השרירים
פיתוח גוף: 8 טיפים להגדלת מסת שריר
כך תטפלו בשרירים תפוסים

במקרים מסוימים ניתן לזהותה מיד לאחר הלידה, אך במקרים אחרים ניתן לאבחן את המצב רק לאחר שהילד גדל. הסימנים לכך הם שהילד אינו מתפתח בקצב תקין. במקרה שישנו חשד לטונוס שריר נמוך מבצעים אומדן של התפתחות הילד לפי שלבי ההתפתחות המוסכמים ומבצעים בדיקות שיכולות להעיד אם ישנה בעיה. הבדיקות יכולות לכלול בדיקות דם וסריקת CT או MRI.

טיפולי פיזיותרפיה לשיפור היכולות המוטוריות

הטיפול בטונוס שריר נמוך תלוי בהשפעה של המצב על הילד וכן בבריאות הכללית שלו. בדרך כלל הטיפול כרוך בעבודה צמודה עם פיזיותרפיסט ובהצבת מטרות לפי היכולות של הילד, כך שלעתים הטיפול הוא כללי ולעתים הוא ממוקד בפעולה אחת, כמו ישיבה, הליכה או השתתפות בפעילות ספורטיבית. במקרים מסוימים הטיפול ממוקד בקואורדינציה כללית וביכולות מוטוריות מופשטות. ילדים בגילים מאוחרים יותר, אשר המצב משפיע גם על יכולות הדיבור שלהם, צריכים גם טיפול בדיבור עם קלינאי תקשורת.

במקרים חמורים יותר יש צורך בכיסא גלגלים כדי להתנייד. מכיוון שהיפוטוניה גורמת לחולשה של המפרקים, פריקה של המפרקים היא תופעה שכיחה. לכן, לא פעם הילדים נזקקים לגבס או לסד כדי לטפל בבעיה ולמנוע פריקות חוזרות ונזקים מתמשכים של המפרקים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר