קרישת דם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

הכנות לבדיקה


יש להתייעץ עם הרופא. אם אתם נוטלים תרופות מסוימות לפני הבדיקה, לדוגמה מדללי דם, הן יכולות להשפיע על התוצאות ולכן יתכן כי הרופא יבקש מכם להפסיק ליטול את התרופות לפני הבדיקה.

משך הבדיקה


בבדיקת קרישת דם נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך כשעה וחצי ומעלה.

מגבלות וסיכונים


בדיקת קרישת דם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב (במיוחד אצל אנשים עם בעיה בקרישת דם), התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים), תחושת חרדה ועוד.

תדירות ביצוע


מומלץ לבצע בדיקת קרישת דם כאשר ישנו דימום לא מוסבר או דימום ממושך כתוצאה מפציעה, במקרה שישנה בעיית קרישת דם במשפחה, במקרה שישנה מחלת כבד, חוסר בוויטמין K (החשוב לייצור גורמי קרישה) ובמקרים נוספים. כמו כן, אנשים הנוטלים מדללי דם נידרשים לעבור את הבדיקה בתדירות גבוהה.

תוצאות


תוצאות נמוכות מדי של בדיקות קרישת דם פירושן שהדם לא "רזה" מספיק והוא נקרש בקלות רבה מדי ולכן קיימת סכנה להיווצרות קרישי דם מסוכנים. תוצאות גבוהות פירושן שהדם רזה מדי והוא לא נקרש היטב ולכן ישנה סכנת דימומים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר