בדיקת PT: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Prothrombin Time Pro Time
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לבדוק את יעילות התרופות לדילול דם במניעת קרישי דם ולסייע באיתור ואבחון הפרעות דימום.


תיאור

פרותרומבין הוא חלבון שמקורו בכבד וממנו נוצרים גורמי הקרישה. בדיקת PT, הנקראת גם זמן פרותרומבין, היא בדיקת דם המודדת את הזמן שלוקח לחלק הדם שנקרא פלסמה להקריש. במעבדה מוסיפים לדגימת הדם כימיקלים מסוימים הגורמים לדם להיקרש ומודדים את הזמן. לאחרונה התשובה לבדיקת PT ניתנת בהשוואה לסטנדרט בינלאומי הנקרא INR. בדיקת INR בוחנת את היחס בין בדיקת PT של הנבדק לבין תוצאה תקינה ונורמאלית של בדיקת PT.


הכנות לבדיקה

יש להתייעץ עם הרופא. אם אתם נוטלים תרופות מסוימות לפני הבדיקה, לדוגמה מדללי דם, הן יכולות להשפיע על התוצאות ולכן יתכן כי הרופא יבקש מכם להפסיק ליטול את התרופות לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת PT, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות ולאחר מכן הדם נשלח למעבדה. המועד בו מתקבלות התוצאות משתנה בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת PT היא חלק מבדיקת קרישת דם. בדיקת קרישת דם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב (במיוחד אצל אנשים עם בעיה בקרישת דם), התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים) או תחושת חרדה.


תדירות ביצוע

מומלץ לבצע בדיקת קרישת דם כאשר ישנו דימום לא מוסבר או דימום ממושך כתוצאה מפציעה, במקרה שישנה בעיית קרישת דם במשפחה, במקרה שישנה מחלת כבד, חוסר בוויטמין K (החשוב לייצור גורמי קרישה) ועוד. כמו כן, אנשים הנוטלים מדללי דם נידרשים לעבור את הבדיקה בתדירות גבוהה.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות של בדיקת PT הן: 11-13.5 שניות. טווחי ערך הנורמה עשויים להשתנות מעט בין המעבדות השונות ועל כן מומלץ לשוחח עם הרופא לגבי משמעות תוצאות הבדיקה. כאשר ישנה רמה נמוכה של אחד מגורמי הקרישה או כאשר הוא חסר לחלוטין, תוצאת בדיקת PT תהיה גדולה יותר (זמן רב יותר). תוצאה גבוהה של בדיקת דם PT מופיעה למשל בחסימת צינור המרה (על ידי גידול, אבנים וכו') בשחמת הכבד, בדלקת כבד, ב-Malabsorption (קליטה ירודה של ברזל בגוף), במקרה של מחסור בוויטמין K, בזמן טיפול בקומודין, במקרה של מחסור בגורמי קרישה מסוימים ובמקרים נוספים. לתוצאה נמוכה של בדיקת PT (כלומר, כאשר הדם נקרש תוך זמן קצר מדי) אין משמעות רבה והיא מופיעה לאחר התקף לב או אוטם ריאתי.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד