מונוציטים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Monocytes, MONO
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת מונוציטים בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות הנקראות מונוציטים מתוך סך כדוריות הדם הלבנות.


תיאור

מונוציטים הם סוג של תאים בלעניים (פגוציט), כלומר: תאים הקולטים לתוכם חלקיקים מסביבתם. מונוציטים זורמים בדם ובולעים פתוגנים (חיידקים, נגיפים ועוד) ובעיקר נוטים לעבור התמיינות ולהפוך לתאים הנקראים מקרופאג'ים המצויים ברקמות הגוף ומסלקים מנוזלי הגוף חלקיקים זרים. המקרופאג'ים הם בעצם תאים אשר אוכלים תאים אחרים. בדרך כלל הם תוקפים גופים זרים, כגון חיידקים או וירוסים כך שאלו לא יוכלו להזיק לגוף. המקרופאג'ים מרסנים את התפשטות הפתוגנים ושומרים על גוף בריא. מבין תאי הדם הלבנים בדם, מונוציטים הם הגדולים ביותר והם שייכים למערכת החיסון. לתאי מונוציטים הללו ישנה חשיבות מרובה משום שהם אחראים לשפעול הראשוני של כל מערכת החיסון.


הכנות לבדיקה

בדיקת מונוציטים היא חלק מבדיקת ספירת דם. לפני בדיקת ספירת דם אין צורך בהכנה מיוחדת. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה - התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ועל כן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת מונוציטים היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים לפני ניתוח ולאנשים אצלם ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע בדיקת ספירת דם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה: 3%-7% (מסך כדוריות הדם הלבנות). בדרך כלל תוצאה נמוכה של בדיקת מונוציטים היא סימן טוב ואילו תוצאה גבוהה מעידה על בעיה מסוימת. תוצאה גבוהה בבדיקת דם מונוציטים מצביעה על עלייה באחוז תאים אלו ומהווה סימן להתפתחות מחלות ויראליות (מחלות שנוצרו עקב וירוס) שונות. מדוע תוצאה גבוהה היא סימן רע? משום שהיא מצביעה על כך שהגוף מייצר יותר מונוציטים כדי להילחם. כמות המונוציטים יכולה גם להתגבר עקב לחץ שהאדם נתון בו וגורמים נוספים. על ידי בדיקת מונוציטים ניתן לא רק לגלות האם האדם סובל מבעיה מסוימת, אלא גם להתאים לו טיפול. למשל, אם מגלים כי רמות המונוציטים גבוהות בגלל דלקת הנגרמת על ידי זיהום ויראלי (שנגרם מווירוס), החולה יקבל תרופות כדי להרוג את הווירוס ולרפא את הדלקת. יחד עם בדיקת מונוציטים מבצעים גם עוד בדיקות הכלולות בבדיקת ספירת דם כדי ליצור תמונה רחבה ושלמה יותר. אם מתקבלת תוצאה גבוהה רק בבדיקת מונוציטים אין צורך לדאוג מיד - יש לדון עם הרופא המטפל על התוצאות כולן.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,478
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,452
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,369
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,873
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,212
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,422
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד