לימפוציטים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

LYMPH - LYM - Lymphocytes
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת לימפוציטים בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות מסוג לימפוציטים מתוך סך כדוריות הדם הלבנות.


תיאור

לימפוציטים הם תאי דם לבנים קטנים שלהם תפקיד גדול בהגנה על הגוף מפני מחלות. לימפוציטים הם התאים היחידים בין תאי הדם המיוצרים במערכת הלימפה (הם מיוצרים גם במוח העצם) והם מרכיבים את מערכת החיסון. רוב הלימפוציטים נחלקים לשני סוגים: לימפוציטים מסוג B המייצרים נוגדנים לחיידקים ולימפוציטים מסוג T הנלחמים בזיהומים באופן ישיר. הלימפוציטים אחראיים על פעולתם של סוגים שונים של תאים בגוף ובדרך כלל נוכחים באתרים בגוף בהם ישנה דלקת כרונית. עיקר פעולתם של הלימפוציטים מתבצעת במערכת הלימפה. הלימפוציטים נמצאים בדם וכאשר הם מזהים זיהום הם בדרך כלל גוררים את המזהמים אל קשרי הלימפה, שם המזהמים מושמדים.


הכנות לבדיקה

בדיקת לימפוציטים (בדיקת דם Lymphocytes) היא חלק מבדיקת ספירת דם. לפני בדיקת ספירת דם אין צורך בהכנה מיוחדת. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה - התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ועל כן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת לימפוציטים היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים לפני ניתוח ולאנשים אצלם ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע את בדיקת ספירת הדם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.


תוצאות, פענוח

בדיקת לימפוציטים מבוטאת כאחוז הלימפוציטים לסך תאי דם לבנים. גבולות הנורמה של בדיקת לימפוציטים הם 20%-40%. ערכי יחוס נורמלים משתנים בהתאם לגיל, בעיקר בילדים. ספירת לימפוציטים נורמלית למבוגרים בדרך כלל היא בין 1,000 ל-4,800 לימפוציטים לכל מיקרוליטר דם. ספירת לימפוציטים נורמלית אצל ילדים היא בדרך כלל בין 3,000 ל-9,500 לימפוציטים לכל מיקרוליטר דם. עלייה כללית במספר הלימפוציטים מכונה לימפוציטוזיס - lymphocytosis - ואילו ירידה מכונה - לימפופניה - lymphocytopenia. ערכים גבוהים של ליפוציטים הם: אצל מבוגרים – מעל 4,000 לימפוציטים לכל מיקרוליטר דם, ואצל ילדים – מעל 7,000 לימפוציטים לכל מיקרוליטר דם. תוצאה גבוהה בבדיקת לימפוציטים עלולה להיגרם ממגוון מחלות וזיהומים, בעיקר זיהומים ויראליים. תוצאה גבוהה נפוצה בפעילות יתר של בלוטת התריס, שחפת, שעלת, הפטיטיס, טוקסופלזמוזיס ועוד. במקרים נדירים תוצאה גבוהה של לימפוציטים עלולה להעיד על לוקימיה ולימפומה (גידול סרטני של קשרי לימפה או של מערכת הלימפה בכללותה). ערכים נמוכים של לימפוציטים הם פחות מ -1,000 לימפוציטים לכל מיקרוליטר דם במבוגרים או פחות מ -3,000 לימפוציטים לכל מיקרוליטר בילדים. ערכים נמוכים של לימפוציטים מופיעים לעתים עקב זיהום לאחר ניתוח או טראומה. ערכים נמוכים של לימפוציטים מכל סיבה שהיא, מעלים את הסיכוי של אדם להידבק במחלות. רמה נמוכה של לימפוציטים מסוג T מתרחשת, בין היתר, כאשר נגיף האיידס (HIV) מדביק והורס לימפוצטים מסוג זה (במיוחד את תאי CD4 שהם תת קבוצה של לימפוציטים). ללא ההגנה שמספקים לימפוציטים מסוג T הגוף הופך להיות רגיש לזיהומים שלא משפיעים על אנשים בריאים. מידת ההתקדמות של HIV נקבעת בדרך כלל על ידי מדידת האחוז של לימפוציטים מסוג T בדמם של החולים. בעזרת בדיקת לימפוצטים בהווה ניתן לעיתים להעריך את ההשפעות העתידיות של וירוסים ובעיות בלימפוציטים שקיימות בהווה. [b]ערכים נמוכים של לימפוציטים בהריון[/b] בעת הריון יכולים להיות שינויים בספירת הדם ובמיוחד בספירת התאים הלבנים שחלק מהם הם הלימפוציטים. אצל נשים רבות מופיעה ירידה בכמות הלימפוציטים בהריון. הסיבה לירידה נובעת למעשה מעליה הדרגתית בכמות כדוריות הדם הלבנות מסוג נויטרופילים האופיינית להריון. בדרך כלל אין לנשים בהריון סיבה לדאגה בנוגע לערכים נמוכים של לימפוציטים בהריון. עם זאת, כאמור, רמה נמוכה של לימפוציטים היא לא מצב תקין ולכן יש לדון עם הרופא המטפל על תוצאות בדיקות הדם בכללותן.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתרנפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.