אאוזינופילים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Eosinophils, EOS, EOSIN
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת אאוזינופילים בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות מסוג אאוזינופילים מתוך סך כדוריות הדם הלבנות.


תיאור

בדיקת אאוזינופילים (בדיקת דם Eosinophils) מודדת את מספר האאוזינופילים בדם. אאוזינופילים הם חלק מתאי הדם הלבנים והם לוקחים חלק במערכת החיסון, בעיקר במלחמה בזיהומים טפיליים. קיימת נטייה להופעתם במצבים של אלרגיה, אסטמה ומצבים רפואיים אחרים. למעשה אלרגיות ואסטמה הם ככל הנראה תוצרים של תקלות במנגנון ההגנה שלנו נגד טפילים אשר חלק ממנו הם האאוזינופילים. כמות האאוזינופילים היא מאוד נמוכה בגוף 0%-6% מסך תאי דם לבנים. לעתים כשהתוצאה המתקבלת בבדיקת אאוזינופילים היא 0% אין זה אומר שאין אאוזינופילים בגוף אלא רק שאין אאוזינופילים בקרב המספר המצומצם של תאי הדם הלבנים שנבדקו בבדיקת הדם. האאוזינופילים מתאספים בגוף בכל מקום שבו יש זיהום טפילי או תגובה אלרגית ואז משחררים את הרעלנים שלהם. הרעלנים שלהם מאוד יעילים בפגיעה בטפילים אך הם גם יכולים להזיק אם הם משוחררים במקומות לא נכונים.


הכנות לבדיקה

בדיקת אאוזינופילים היא חלק מבדיקת ספירת דם. לפני בדיקת ספירת דם אין צורך בהכנה מיוחדת. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה – התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ועל כן, יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת אאוזינופילים היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים לפני ניתוח ולאנשים אצלם ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע את בדיקת ספירת דם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה של בדיקת אאוזינופילים הם: 0%-6% (מספר אאוזינופילים מסך תאי דם לבנים). כלומר, פחות מ -350 אאוזינופילים לכל מיקרוליטר. תוצאה גבוהה מאוד של בדיקת אאוזינופילים נקראת אאוזינופיליה. תוצאה גבוהה בבדיקת אאוזינופילים מהווה סימן להימצאות גורם המביא לתגובה אלרגית או לזיהום בתולעים. תוצאה גבוהה יכולה להיות עקב אסטמה, מחלות אוטואימוניות (בהן המערכת החיסונית תוקפת מרכיבים של הגוף עצמו וגורמת נזק לרקמות ולאיברים), אקזמה, קדחת השחת, סרטן הדם ועוד. תוצאה גבוהה בבדיקת אאוזינופילים יכולה גם להיות תוצאה של שימוש בתרופות כגון אמפטמינים (מדכאי תיאבון), משלשלים מסוימים המכילים פסיליום, סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה, תרופות הרגעה ועוד. תוצאה נמוכה בבדיקת אאוזינופילים יכולה להיות עקב שתיית אלכוהול ועקב ייצור עודף של סטרואידים מסויימים בגוף כגון קורטיזול. ייצור עודף כזה מתרחש במצבים כגון: לאחר ניתוח, הלם, בתקופות לחץ ועוד. תוצאה נמוכה או תוצאת 0% כלל לא מעידה על מחלות. לאנשים בריאים יש בדרך כלל רמה כל כך נמוכה של אאוזינופילים כך שלא תמיד מוצאים אותם בבדיקות. רמה נמוכה היא בעצם תוצאה טובה מאחר שהיא מוכיחה כי לא קיימות המחלות שמעלות בדרך כלל את רמת האאוזינופילים.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 338
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,107
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 944
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 995
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד