בזופילים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Basophils, BASO
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת בזופילים בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות מסוג בזופילים מתוך סך כדוריות הדם הלבנות.


תיאור

בזופילים הם תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסון. תפקידם העיקרי מתבטא בהרחבת כלי הדם בעת זיהום, מה שמקל על תאי דם לבנים אחרים להגיע אל מקום הזיהום ולהילחם בו. הבזופילים מכילים נוגד קרישה המונע קרישת דם מהר מדי והם מסייעים להילחם בזיהומים על ידי שחרור היסטמין אשר מקדם את זרימת הדם אל הרקמות ועל ידי שחרור כימיקלים אחרים התורמים להרחבת כלי הדם. פעולתם מתרחשת כאשר התגובה החיסונית של הגוף מופעלת עקב זיהום. הבזופילים הם אחד משלושת סוגי הגרנולוציטים במערכת החיסון. הגרנוליציטים הם שלושה סוגים של תאי דם לבנים: נויטרופילים, באזופילים ואאוזינופילים, הפועלים במסגרת מערכת החיסון המולדת. פירוש הדבר הוא שאין לגרנולוציטים יכולת לזהות זיהומים ספציפיים; הם תוקפים ללא אבחנה כל גוף זר.


הכנות לבדיקה

בדיקת בזופילים (בדיקת דם basophils) היא חלק מבדיקת ספירת דם. לפני בדיקת ספירת דם אין צורך בהכנה מיוחדת. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה - התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ועל כן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת בזופילים היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים העומדים לעבור ניתוח ולאנשים שאצלם ישנו חשד למחלות דם או לאנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע בדיקת ספירת דם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה של בדיקת בזופילים הם 0%-2% (מסך כדוריות הדם הלבנות). עלייה באחוזם מהווה סימן להתפתחות זיהום, אלרגיה ומחלות ויראליות שונות, מאחר שהגוף מיצר יותר בזופילים כדי שילחמו בזיהומים. קשה להוכיח ירידה באחוז הבזופילים מאחר שגם כך כמות הבזופילים בדם היא נמוכה. עם זאת, רמה נמוכה של בזופילים נמצאה בקרב אנשים הסובלים מסרפדת אוטואימונית (מצב גירוד כרוני). כמו כן, אצל חלק מחולי הלוקימיה והלימפומה נמצאה רמה נמוכה של בזופילים.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתרנפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.