נויטרופילים: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Neutrophils, NEUT
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת נויטרופילים בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות מסוג נויטרופילים מתוך סך כדוריות הדם הלבנות.


תיאור

נויטרופילים הם תאים הנוצרים במח העצם. אורך החיים שלהם במחזור הדם נמשך מספר שעות. הם משמידים חיידקים על ידי בליעתם בתהליך שנקרא פגוציטוזיס. הנויטרופילים הם הסוג הנפוץ ביותר של תאי דם לבנים אצל יונקים והם חלק חשוב במערכת החיסון המולדת. הנויטרופילים הם אחד משלושת סוגי הגרנולוציטים במערכת החיסון. הגרנוליציטים הם שלושה סוגים של תאי דם לבנים: נויטרופילים, באזופילים ואאוזינופילים, הפועלים במסגרת מערכת החיסון המולדת. פירוש הדבר הוא שאין לגרנולוציטים יכולת לזהות זיהומים ספציפיים; הם תוקפים ללא אבחנה כל גוף זר. הנויטרופילים נמצאים בזרם הדם באופן נורמלי, אולם בשלב של התחלת דלקת, במיוחד דלקת כתוצאה מזיהום חיידקי ומסוגים מסוימים של סרטן, הנויטרופילים הם אחד הסייעים הראשונים שנודדים לעבר הדלקת, ראשית דרך כלי הדם ואחר כך דרך הרקמות. הנויטרופילים הם התאים השולטים במוגלה ובמראה הלבנבן צהוב שלה.


הכנות לבדיקה

בדיקת נויטרופילים (בדיקת דם Neutrophils) היא חלק מבדיקת ספירת דם. לפני בדיקת ספירת דם אין צורך בהכנה מיוחדת. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה - התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ועל כן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת נויטרופילים היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים לפני ניתוח ולאנשים אצלם ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע בדיקת ספירת דם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה של בדיקת נויטרופילים הם: 40%-75% (שיעור נויטרופילים מתוך סך כדוריות דם לבנות). קיימת שונות בהתאם לגיל. תוצאה גבוהה בבדיקת נויטרופילים עשויה להעיד על מצב של דלקת או זיהום, מאחר שהגוף מייצר יותר נויטרופילים כדי להילחם במשהו. תוצאה נמוכה בבדיקת נויטרופילים מכונה נויטרופניה, הפרעה שיכולה להיות מולדת או להתפתח מאוחר יותר, כמו במקרה של אנמיה אפלסטית (מחלה שבה מוח העצם לא מייצר מספיק תאי דם לתפקוד תקין של הגוף) או סוגים מסוימים של לוקימיה. רמה נמוכה של נויטרופילים יכולה לנבוע גם משימוש בתרופות מסוימות ומטיפולי כימותרפיה. רמה נמוכה של נויטרופילים גורמת לאדם להיות רגיש מאוד לזיהומים. לאנשים מאפריקה ומהמזרח התיכון יש רמה מעט נמוכה של נויטרופילים אך היא עדיין בגבולות הנורמה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתרנפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.