גסטרוסקופיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Gastroscopy
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

גסטרוסקופיה היא בדיקה נפוצה המאפשרת לראות מבפנים את החלק העליון של הבטן, הכולל את מערכת העיכול העליונה ובתוכה הוושט, הקיבה והתריסריון. הבדיקה מאפשרת לאבחן בעיות שונות במערכת העיכול העליונה.


תיאור

בדיקת גסטרוסקופיה מבצעים באמצעות אנדוסקופ ולכן היא נקראת לעיתים בדיקת אנדוסקופיה. אנדוסקופ הוא צינור דק וגמיש. הוא מוכנס דרך הפה לתוך הוושט, הקיבה והתריסריון. בקצה האנדוסקופ ישנה מנורה ומצלמת וידאו זעירה המאפשרות לראות את האיברים אליהם מוכנס האנדוסקופ. האנדוסקופ לא משמש רק לראיה, ניתן להכניס דרכו גם מכשירים שונים המאפשרים למשל ליטול דגימה (ביופסיה) מהקיבה. הבעיות שאותן ניתן לאבחן בעזרת בדיקת גסטרוסקופיה הן: דלקת של הוושט כיבים בתריסריון ובקיבה דלקת בתריסריון ובקיבה סרטן הקיבה והוושט ועוד לפני בדיקת גסטרוסקופיה ניתן להקל על הנבדק בצורות שונות כגון: הרדמה מקומית כלשהי, למשל ריסוס על הגרון או כדור למציצה המרדים את האזור, זריקת הרגעה ועוד. ברוב המקרים ניתנת זריקת הרגעה. הבדיקה לא מבוצעת בהרדמה כללית אולם לעיתים הנבדק ישן במהלך הבדיקה עקב הזריקה שקיבל. במהלך הבדיקה הנבדק שוכב על שולחן הטיפולים ולפיו מוכנס פלסטיק מיוחד השומר על הפה פתוח. אז הרופא מחדיר את האנדוסקופ לפה של הנבדק בעדינות. מצלמת הווידאו שבקצה האנדוסקופ שולחת תמונות למסך הנמצא בחדר. הרופא בוחן את התמונות ומחפש חריגות בוושט, בקיבה ובתריסריון. האנדוסקופ מחדיר גם אוויר אל האיברים הנבדקים כדי לאפשר ריאות טובה יותר. האוויר המוחדר עלול לגרום לנבדק להרגיש "מלא" ולרצות לגהק. כאמור, לעיתים הרופא גם נוטל ביופסיה או שתיים דרך האנדוסקופ. הביופסיה נלקחת למעבדה לבדיקה תחת מיקרוסקופ. בדיקת גסטרוסקופיה אינה כואבת אך יכולה להיות לא נעימה. לאחר הבדיקה הנבדק נשאר עוד חצי שעה להתאוששות ואח"כ הוא יכול ללכת הביתה. גסטרוסקופיה היא בדיקה אמינה היכולה לזהות בעיות רבות במערכת העיכול העליונה, אבל לא תמיד היא מגלה את כל הבעיות. גסטרוסקופיה לעתים לא מצליחה לזהות כיבים מוקדמים או נגעי סרטן מוקדמים. על כן, במקרה שתוצאות הבדיקה יצאו תקינות אולם הנבדק ממשיך לסבול מסימפטומים של בעיה בדרכי העיכול העליונות, יש מקום לבצע בדיקה חוזרת לאחר תקופה מסוימת.


הכנות לבדיקה

כל נבדק מקבל בטרם הבדיקה הוראות הכנה מפורטות לבדיקת גסטרוסקופיה. ההוראות הן בדרך כלל: [!!!]אין לאכול 5-7 שעות לפני הבדיקה מאחר שהקיבה צריכה להיות ריקה. מותר לשתות עד ארבע שעות לפני הבדיקה. [!!!]אם הבדיקה מבוצעת עם זריקת הרגעה יש להגיע לבדיקה עם מלווה שיכול להחזיר את הנבדק הביתה. [!!!]על הנבדק לדווח לרופא על כל התרופות שהוא נוטל בטרם עת. יתכן כי יהיה צורך להפסיק ליטול תרופה מסוימת לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת גסטרוסקופיה אורכת כ-10 דקות. כל התהליך, הכולל הכנה לבדיקה וההתאוששות לאחר הבדיקה אורך כשעתיים.


סיכונים

לאחר בדיקת גסטרוסקופיה בדרך כלל אין כל בעיות. חלק מהאנשים מדווחים על כאב גרון קל למשך יום-יומיים לאחר הבדיקה. לעיתים רחוקות בדיקת גסטרוסקופיה גורמת נזק בבטן העליונה. הנזק יכול להתבטא בדימום, זיהום ולעיתים נדירות מאוד ניקוב. אם ב-48 שעות שלאחר הבדיקה הנבדק חש את אחד מהבאים עליו לפנות מיד לרופא: [!!!]כאבי בטן חזקים [!!!]חום [!!!]קושי בנשימה [!!!]הקאות של דם עקב זריקת ההרגעה אין לנהוג, להפעיל מכונות מיוחדות או לשתות אלכוהול במשך 24 שעות לאחר הבדיקה.


תדירות ביצוע

בדיקת גסטרוסקופיה לא מבוצעת לכל אדם באופן שגרתי. היא מבוצעת על מנת לאבחן מחלות של דרכי העיכול העליונות ולטפל בהן. הבדיקה מבוצעת בין היתר לאנשים הסובלים מבעיות עיכול, צרבת קשה, כאבים בבטן העליונה, הקאות חוזרות ונשנות, קשיי בליעה ובעיות נוספות באזור מערכת העיכול העליונה.


תוצאות, פענוח

אם במהלך בדיקת הגסטרוסקופיה בוצעה ביופסיה או הורדה של פוליפ, התוצאות יתקבלו בתוך מספר ימים. התוצאות בדרך כלל נשלחות אל הרופא אשר הזמין את הבדיקה. תוצאות תקינות של בדיקת גסטרוסקופיה פירושן שלא נמצא שום ממצא חריג בדרכי העיכול העליונות. תוצאות לא תקינות יכולות להיות דלקת של הוושט, כיבים בתריסריון ובקיבה, דלקת בתריסריון ובקיבה, סרטן הקיבה והוושט ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד