תבחין נשיפה להליקובקטר פילורי: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Urea breath test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לכיבים שונים במערכת העיכול. מושבות החיידק נמצאות בתריסריון וברירית הקיבה ובכך הוא מחליש את העמידות של הקיבה לסביבה חומצית וגורם להתפתחות של פצעים פנימיים. החיידק גם קשור להתפתחות סרטן הקיבה. החיידק נפוץ מאוד והוא מצוי בקרב 50% מן האוכלוסייה, אך רק כ-20% מנושאי החיידק מפתחים תסמינים המעידים על קיומו, כמו צרבות, תחושת נפיחות, גזים, כאבי בטן, עייפות, בחילות, הקאות וצואה שחורה. הליקובקטר פילורי אינו מדבק כמו חיידקים אחרים, אך תנאי היגיינה מסוימים יכולים להעביר את החיידק מאדם לאדם. החיידק יכול לעבור גם ברוק, בנשיקה או בהפרשות גוף אך הסבירות לכך נמוכה באופן יחסי. תבחין נשיפה היא בדיקה הבודקת את הימצאותו של חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה. הבדיקה מתבססת על היכולת של החיידק לפרק חומר בשם שתנן לאמוניה ולפחמן דו חמצני.


תיאור

הבדיקה אינה פולשנית והיא כוללת שתייה ונשיפה. בשלב הראשון הנבדק נושף לתוך מבחנה המחוברת למכשיר המודד את כמות הפחמן הדו חמצני שנפלט באוויר. בשלב השני הנבדק שותה תמיסת אוריאה המורכבת מ-UREA C13, איזוטופ פחמן שאינו רדיואקטיבי. הנבדק שותה את התמיסה מהולה במיץ לטשטוש הטעם. אחרי חצי שעה הנבדק נושף בשנית לתוך מבחנה, לאחר מכן משווים בין שתי המבחנות. אם בתוצאות הבדיקה נמצאה כמות גבוהה של האיזוטופ, משמע שהתמיסה פורקה והחיידק נמצא בקיבה.


הכנות לבדיקה

יש לצום כ-8 שעות לפני הבדיקה, לרבות שתייה, אך מותר ליטול תרופות קבועות עם כמה לגימות מים. אם הנבדק כבר מטופל נגד החיידק יש לבצע את בדיקת הנשיפה כארבעה שבועות לפחות מתחילת הטיפול. נבדקים שנוטלים תרופות אנטיביוטיות או תרופות שמפחיתות חומצתיות בקיבה צריכים להפסיק ליטול את התרופות כשבועיים לפני בדיקת הנשיפה.


משך הבדיקה

בדיקת הנשיפה נמשכת בין 40 ל-50 דקות. רוב זמן הבדיקה הוא זמן ההמתנה בין שתיית התמיסה לבין תבחין הנשיפה השני.


סיכונים

אין סכנות בתבחין הנשיפה, למעט נשים בהריון ונשים מניקות בשל תמיסת האוריאה.


תדירות ביצוע

את הבדיקה עושים לאחר הפנייה של הרופא כאשר יש חשש להימצאות החיידק. החשש קיים כאשר ישנם תסמינים כמו כאבי בטן, בחילות והקאות ותחושת כובד לאחר ארוחה. כמו כן, מומלץ לאנשים עם מחסור בוויטמין B לעשות את הבדיקה וכן לאנשים שסובלים מ-ITP ומלימפומה מסוג MALT.


תוצאות, פענוח

התוצאות מתקבלות כשבועיים לאחר הבדיקות. כדי לקבל את תוצאות הבדיקה יש לפנות אל הרופא המטפל. הערכים של הבדיקה יכולים להיות שליליים או חיוביים. ערך שלילי (Negative) הוא ערך הנמוך מ-5 והוא מעיד על כך שלא נמצאו עדויות לקיום החיידק בקיבה. ערך חיובי (Positive) הוא ערך הגדול מ-5 והוא מעיד על הימצאותו של החיידק בקיבה. ייתכנו בדיקות נוספות לאישוש קיום החיידק בקיבה, כמו בדיקת צואה ובדיקת דם.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,543
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,518
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,453
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,921
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,366
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,493
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד