קולונוסקופיה וירטואלית: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

virtual colonoscopy
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

קולונוסקופיה וירטואלית היא הליך שמטרתו לחפש סימנים של סרטן המעי הגס (פוליפים היכולים להפוך לגידולים סרטניים) וסימנים של מחלות אחרות של המעי הגס.


תיאור

קולונוסקופיה וירטואלית היא הליך חדש יחסית שבא להחליף את בדיקת הקולונוסקופיה הרגילה במקרים בהם זה מתאפשר. קולונוסקופיה רגילה היא בדיקה בה מוחדר צינור ארוך ודק הנקרא קולונוסקופ אל פי הטבעת של הנבדק ומוכנס עד למעי הגס. על הקולונוסקופ מורכבת מצלמה קטנה המעבירה תמונת וידאו אל מסך מחשב. דרך הווידאו הרופא בוחן בקפידה את רירית המעי ומחפש אחר בעיות שונות. בהליך קולונוסקופיה וירטואלית לעומת זאת, מוחדר אל פי הטבעת של הנבדק רק צינור קטן אשר מטרתו היחידה היא להרחיב את המעי הגס עם אוויר כדי לאפשר ריאות טובה יותר. אח"כ מצלמים את המעי הגס באמצעות בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) או לעיתים רחוקות באמצעות בדיקת MRI (תהודה מגנטית) ואח"כ מחשב מעבד את כל התמונות שצולמו ויוצר תמונה תלת מימדית של פנים המעי הגס. ההבדל העיקרי בין קולונוסקופיה רגילה לוירטואלית הוא באיך שהרופא רואה את המעי. בקולונוסקופיה רגילה הוא רואה אותו בעזרת המצלמה שעל הקולונוסקופ שמוחדר אל הגוף, בוירטואלית הוא רואה אותו בעזרת ה-CT או ה-MRI. בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית מבוצעת במקום שבו יש סורק CT או יחידת MRI, בדרך כלל במחלקת רדיולוגיה של בית חולים.

מהי בדיקת CT?

בדיקת CT היא אמצעי אבחון רפואי לא פולשני ולא כואב. היא מסייעת לרופאים לאבחן מגוון רחב של מחלות ולטפל בהן. בדיקת CT משתמשת בקרני רנטגן ובמחשב כדי ליצור תמונות בצורת "פרוסות" של הגוף. ניתן לצפות בתמונות המתקבלות על מסך מחשב או להדפיסן. הבדיקה נותנת תמונות מפורטות של כל רקמות הגוף, והיא יותר רגישה ויותר מדויקת מצילום רנטגן רגיל. במהלך הבדיקה מקפידים לצמצם ככל האפשר את מינון הקרינה בה נעשה שימוש.

מהי בדיקת MRI?

בדיקת MRI דומה ל-CT אבל היא לא עושה שימוש בקרני רנטגן, אלא במגנטים חזקים השולחים גלי רדיו דרך הגוף ויוצרים תמונות חלקיות של איברים. לאחר מכן מחשב מעבד את התמונות החלקיות ויוצר תמונות שלמות של איברים פנימיים.

יתרונות קולונוסקופיה וירטואלית

קולונוסקופיה וירטואלית אינה מצריכה את החדרת הצינור הארוך (הקולונוסקופ) אל פי הטבעת אלא רק צינור קצר שמטרתו להרחיב את המעי הגס עם אוויר. בבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית אין צורך בזריקת הרגעה ולכן הנבדק יכול ללכת לביתו מיד לאחר ההליך ללא סיוע. בבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית התמונות ברורות ואיכותיות. קולונוסקופיה וירטואלית אורכת זמן קצר. קולונוסקופיה וירטואלית מצליחה לצלם גם אזורים בתוך המעי הגס שהצטמצמו עקב דלקת או גידולים.

חסרונות קולונוסקופיה וירטואלית

קולונוסקופיה וירטואלית לא מאפשרת לרופא להוציא דגימת רקמה או פוליפים. לעומת זאת, בקולונוסקופיה רגילה ניתן לעשות זאת. קולונוסקופיה וירטואלית לא מאתרת גידולים סרטניים קטנים מ-10 מ"מ. חלק מקופות החולים לא מממנות קולונוסקופיה וירטואלית או מממנות רק חלק מהמחיר.


הכנות לבדיקה

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית היא כמעט זהה להכנה לבדיקת קולונוסקופיה רגילה. בדרך כלל הרופא מספק למטופל הוראות הכנה לבדיקה בכתב. ההכנה היא בעצם הכנת המעיים. באופן כללי, יש לצרוך רק נוזלים במשך יום עד שלושה ימים לפני הבדיקה וזאת כדי שלא יהיה מזון מוצק כלל בכל מערכת העיכול. הנוזלים המקובלים כיום לצריכה לפני בדיקת קולונוסקופיה הם: מרק מיץ פירות מים קפה רגיל תה משקאות ספורט ג 'לטין בחלק מההכנות לבדיקת קולונוסקופיה יתכן כי המטופל יידרש ליטול חומר משלשל או לעבור חוקן בערב שלפני הבדיקה. החומרים המשלשלים מגיעים בדרך כלל בצורת כדור או אבקה המומסת במים. חוקן מתבצע בדרך כלל על ידי שטיפת המעי במים בעזרת בקבוק חוקן המוחדר לפי הטבעת.


משך הבדיקה

קולונוסקופיה וירטואלית אורכת בדרך כלל כ-10 דקות.


סיכונים

אין מגבלות וסיכונים מיוחדים לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית, חוץ מאשר הסיכונים של חשיפה קצרה לקרינה.


תדירות ביצוע

מגיל 50 ומעלה מומלץ לכל האנשים לבצע בדיקת קולונוסקופיה או קולונוסקופיה וירטואלית. באם קיימים גורמי סיכון לסרטן המעי הגס אז מומלץ לעבור בדיקת קולונוסקופיה בגיל צעיר יותר, בהתאם להמלצת הרופא. כמו כן, בהתאם לתוצאות של הבדיקה הראשונה יוחלט האם יש צורך בבדיקות קולונוסקופיה עתידיות ובאיזה תדירות. גורמי סיכון לסרטן המעי הגס כוללים: [!!!]היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס. [!!!]היסטוריה אישית של מחלות מעי דלקתיות. [!!!]תזונה הכוללת הרבה בשר אדום, פחמימות מעובדות ועוד. [!!!]אכילת יתר ו/או עודף משקל. [!!!]חוסר פעילות גופנית. [!!!]עישון. [!!!]בישול בשר במנגל. [!!!]מערכת חיסון חלשה. [!!!]ועוד.


תוצאות, פענוח

תוצאות תקינות של בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית פירושן שלא נמצא שום ממצא חריג במעי הגס. אם אין לנבדק שום גורמי סיכון לסרטן המעי הגס מלבד גילו (מעל 50) ככל הנראה יומלץ לו לשוב ולעבור את הבדיקה בעוד 10 שנים. תוצאות לא שגרתיות של בדיקת קולונוסקופיה פירושן שנמצאו פוליפים או רקמות במצב לא שגרתי במעי הגס. בהתאם לגודל וכמות הפוליפים יוחלט על תאריך בדיקת קולונוסקופיה הבאה. אם נמצאו פוליפים גדולים או פוליפים רבים או פוליפים עם תאים מסוימים הנחשבים מסוכנים הנבדק יתבקש לעבור שוב בדיקת קולונוסקפיה בתוך זמן קצר. תוצאות לא תקינות בבדיקת קולונוסקופיה יכולות להצביע על מחלת המעי הדלקתי, דימום בחלק התחתון של מערכת העיכול, כיבים, דלקות, פוליפים ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד