אנדוסקופיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Endoscopy
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

אנדוסקופיה היא שיטה המאבחנת מצבים בריאותיים רבים ומגוונים כגון למשל דלקות בדרכי השתן או כיבים בקיבה, ומטפלת במצבים בריאותיים מסוימים, למשל אבני מרה.


תיאור

אנדוסקופיה היא בדיקה פנימית עם מכשיר הקרוי אנדוסקופ. אנדוסקופ הוא צינורית דקה, ארוכה וגמישה שיש לה בקצה מנורה ומצלמת וידאו זעירה. כאשר הוא מוכנס לגוף מצלמת הווידאו מעבירה תמונות אל מסך הנמצא בחדר הבדיקה. ניתן להכניס אנדוסקופ לתוך הגוף דרך כל פתח טבעי, כגון הגרון ופי הטבעת, או דרך פתח ניתוחי קטן שנפתח במיוחד כדי להחדיר דרכו את האנדוסקופ. קיימים סוגים שונים של אנדוסקופים המיועדים לבחינת חלקים שונים בגוף. להלן מספר אנדוסקופים מוכרים: ברונכוסקופ, המשמש לבחינת דרכי הנשימה והריאות. קולונוסקופ, המשמש לבדיקת המעי הגס . גסטרוסקופ, המשמש לבדיקת הוושט, הבטן והמעי הדק (בדיקת אנדוסקופיה דרכי עיכול עליונות). ארתרוסקופ, המשמש לבדיקת המפרקים. היסטרוסקופ, המשמש לבדיקת הרחם. ציסטוסקופ, המשמש לבחינת השלפוחית. לעיתים קרובות מבצעים בדיקות אנדוסקופיה לאחר שבדיקות אחרות כגון צילומי רנטגן או הדמיית תהודה מגנטית (MRI) העלו תוצאות לא תקינות. בדיקות אנדוסקופיה יכולות לאבחן בעיות כגון: דלקות בדרכי השתן הפרעות נשימה דימום פנימי כיב קיבה תסמונת המעי הרגיז שלשול כרוני ועוד לעיתים בדיקות אנדוסקופיה מלוות בבדיקת אולטראסאונד (גלי קול המשמשים להדמיית איברים פנימיים) כדי להשיג אבחנות טובות יותר. אנדוסקופיה וסרטן בין היתר, אנדוסקופיה מסייעת גם לאבחן ולטפל בסרטן. במהלך אנדוסקופיה ניתן ליטול דגימות קטנות מהרקמות באיברים הפנימיים ((תהליך הנקרא ביופסיה) ואחר כך לבדוק האם הדגימות מכילות תאים סרטניים. אנדוסקופיה יעילה במיוחד לביצוע ביופסיות של חלקי גוף שאחרת היה דרוש ניתוח גדול כדי להשיג מהם דגימה, למשל המעי הגס או הריאות. ניתוח אנדוסקופי כאמור, אנדוסקופיה לא משמשת רק לבדיקה אלא גם לטיפול. באמצעות אנדוסקופ שאליו מחוברים מכשירים מיוחדים, כגון כלי חיתוך, ניתן לבצע ניתוחים אנדוסקופיים שונים כגון: הסרת כיס המרה קשירת חצוצרות (עיקור לנשים) הסרת גידולים או חפצים מהריאות או מערכת העיכול. קפסולה אנדוסקופית בנוסף למכשירים האנדוסקופיים שצוינו ישנה גם קפסולה אנדוסקופית אלחוטית שהיא סוג חדש של הליך אנדוסקופי. קפסולה אנדוסקופית היא בצורת כדור די גדול והיא נבלעת כמו כדור תרופתי, מצלמת את מערכת העיכול ויוצאת מהגוף בדרך הטבעית (בצואה). קפסולה אנדוסקופית מסייעת במיוחד לאבחן את הסיבה לדימום פנימי במערכת העיכול. החסרונות של הקפסולה הם שהיא גדולה ולכן קשה לבלוע אותה ואף להוציא אותה מהגוף בדרך טבעית. סכנה נוספת היא שהקפסולה תיתקע במעברי המעיים ותחסום אותם. אנדוסקופיה וירטואלית לאחרונה פותחה שיטה חדשה לא פולשנית הנקראת אנדוסקופיה וירטואלית. מדובר בשיטה חדשה לאבחון בעיות באיברים פנימיים באמצעות תמונות תלת מימדיות שמייצר מחשב. המחשב מתבסס על תמונות מבדיקות שונות כגוןCT ו-MRI כדי לייצר הדמיה מדויקת של האיברים של הנבדק. ההדמיה זהה לתמונות שמתקבלות בבדיקה אנדוסקופית רגילה. אנדוסקופיה וירטואלית עדיין לא נפוצה אולם בעתיד יתכן כי יהיה לה מקום נכבד באבחון מחלות שונות במערכת הנשימה, במערכת העיכול, בכלי הדם ועוד.


הכנות לבדיקה

אנדוסקופיה בדרך כלל נערכת כאשר הנבדק ער ולאחר שקיבל תרופות הרגעה. בחלק מבדיקות האנדוסקופיה יש צורך לצום מספר שעות קודם. בבדיקת קולונוסקופיה המאפשרת לראות את פנים המעי הגס ופי הטבעת יש ליטול אף חומר משלשל לפני הבדיקה כדי שהמעיים יהיו נקיים. באם הנבדק נוטל מדללי דם, יתכן כי הוא יתבקש להפסיק ליטול אותם מספר ימים לפני בדיקת אנדוסקופיה כדי למנוע דימום מוגזם בעת הבדיקה.


משך הבדיקה

הזמן שאורכת בדיקת אנדוסקופיה שונה בין בדיקה לבדיקה. כך למשל, בדיקת קולונוסקופיה אורכת בדרך כלל בין חצי שעה לשעה ואילו בדיקת גסטרוסקופיה (אנדוסקופיה של דרכי עיכול עליונות) אורכת כ-10 דקות.


סיכונים

בדיקת אנדוסקופיה היא בדרך כלל בטוחה אולם בכל זאת קיים סיכוי קטן להתרחשות אחד הסיבוכים הבאים: [!!!]דלקת בחלק של הגוף שהאנדוסקופ היה בו. [!!!]ניקוב או קריעה של איבר פנימי. [!!!]דימום מוגזם. [!!!]תגובה אלרגית לזריקת ההרגעה. [!!!]זיהום שתסמיניו הם: כאב, נפיחות, אדמומיות ועוד. דימום מוגזם בדרך כלל מחייב ניתוח לתיקון הנזק. בזיהום ניתן לטפל על ידי אנטיביוטיקה. באלרגיה לחומר המרגיע ניתן לטפל על ידי אנטיהיסטמינים. להלן מספר סימנים שיכולים להצביע על כך שאירע סיבוך במהלך האנדוסקופיה: [!!!]צואה שחורה [!!!]קוצר נשימה [!!!]כאבי בטן קשים [!!!]הקאות דם [!!!]כאבים בחזה [!!!]חום גבוה


תדירות ביצוע

אין תדירות קבועה אחת לכל בדיקות וטיפולי האנדוסקופיה. מבצעים את הבדיקות והטיפולים על פי הצורך ובהתאם לגורמי הסיכון של האדם.


תוצאות, פענוח

תוצאות תקינות בבדיקות אנדוסקופיה פירושן שלא נמצא שום ממצא חריג באיברים שנבדקו. תוצאות לא תקינות בבדיקות האנדוסקופיה השונות יכולות להצביע על מגוון בעיות כגון: [!!!]דלקות בדרכי השתן [!!!]דימום פנימי [!!!]כיבים [!!!]גידולים שונים [!!!]סרטן [!!!]ועוד


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד