ממוגרפיה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Mammography
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד והיא מבוצעת כדי לבדוק את בריאות השד ולבחון האם קיימים גידולים בשד כגון למשל סרטן השד, רקמות לא נורמאליות, כיסים מלאים בנוזל (ציסטות) ועוד.


תיאור

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד. צילום רנטגן הוא אמצעי נפוץ להדמיית איברים בגוף והוא כרוך בחשיפת חלק של הגוף לקרינה מייננת כדי להפיק תמונות של החלק. על ידי בדיקת ממוגרפיה ניתן לבדוק אם לאישה בריאה, ללא סימפטומים של סרטן, יש סרטן השד. במהלך בדיקת ממוגרפיה מבצעים בדרך כלל שני צילומי רנטגן לכל שד. צילומי הרנטגן מאפשרים לזהות גידולים שלא ניתן לחוש בידיים. בצילומים ניתן לגלות גידולים מסוגים שונים וגם מוקדים זעירים של סידן שלעיתים מעידים על נוכחות סרטן השד. כאשר מגלים ממצא חשוד בבדיקת ממוגרפיה יש צורך לבצע בדיקות נוספות כגון למשל אולטרסאונד או ביופסיה (נטילת דגימה מרקמת השד). כל אישה מעל גיל 40 אמורה לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה. נשים שהיה להן כבר סרטן השד בגיל צעיר או שיש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השד צריכות להתחיל מוקדם יותר לבצע בדיקות ממוגרפיה. נשים בכל הגילאים שיש להן סימנים של סרטן השד צריכות לעבור ממוגרפיה עם גילוי הסימנים. סימנים של סרטן השד יכולים להיות למשל: כאב, עור עבה, הפרשות מהפטמה, שינוי בגודל השד או בצורתו.

כיצד מתבצעת בדיקת ממוגרפיה?

מכשיר הממוגרפיה הוא קופסה מלבנית המשמשת לביצוע צילומי רנטגן של השד. יש בה אביזרים מיוחדים המאפשרים רק לשד להיחשף לקרינה. ליחידה מצורף מכשיר המחזיק ודוחס את החזה כך שניתן יהיה לקבל תמונות מזוויות שונות. במהלך הבדיקה, הטכנולוג מציב את האישה במקום המתאים ומכניס את השד שלה אל יחידת הממוגרפיה בצורה הנכונה. לאחר מכן השד נדחס בהדרגה. דחיסת השד עלולה להיות מעט כואבת אולם היא הכרחית. דחיסת השד הכרחית בגלל שכך רואים את כל רקמת השד טוב יותר, בגלל שכך ניתן למזער תזוזות של השד שתגרומנה לתמונות להיות מטושטשות ועוד. לעיתים האישה מתבקשת לעצור את נשימתה לכמה שניות כדי למנוע תזוזות. במהלך הצילומים הטכנולוג נמצא בקרבת מקום, מאחורי קיר או בחדר סמוך, ומנחה את הנבדקת. עד לאחרונה, תמונות הרנטגן נשמרו על סרט (בדומה לפילם של מצלמה), כיום רוב התמונות הן קבצים דיגיטאליים שמאוכסנים בצורה אלקטרונית. הקבצים הדיגיטאליים נוחים ונגישים יותר וניתן בקלות להשוות אותן לתוצאות קודמות של בדיקת ממוגרפיה של אותה אישה נבדקת. כיום ישנם שכלולים של הממוגרפיה. שני שכלולים של הממוגרפיה הוותיקה בפילם הם: ממוגרפיה דיגיטאלית וממוגרפיה ממוחשבת.

ממוגרפיה דיגיטאלית

ממוגרפיה דיגיטאלית היא מערכת ממוגרפיה שבה סרט הרנטגן הוחלף על ידי גלאי מצב שממיר את הרנטגן לאותות חשמליים. גלאי זה דומה לגלאים שנמצאים במצלמות הדיגיטאליות. האותות החשמליים משמשים להפקת תמונות של השד שניתן לראות על מסך מחשב או על סרט בדומה לממוגרפיה רגילה.

ממוגרפיה ממוחשבת

ממוגרפיה ממוחשבת עושה שימוש בתמונות ממוגרפיה דיגיטאלית. ממוגרפיה זו הוא תוכנת מחשב הסורקת את התמונות ומחפשת אזורים חריגים בשד שעלולים להעיד על נוכחות סרטן. אם ישנם אזורים חריגים המערכת מדגישה אותם.


הכנות לבדיקה

לפני קביעת בדיקת ממוגרפיה על האישה להודיע לרופא על מצבה הרפואי, על ניתוחים שעברה, על שימוש בהורמונים, על היסטוריה משפחתית או אישית בנוגע לסרטן, עליה לדווח אם היא בהריון או שיש סיכוי שהיא בהריון ועוד. אם במהלך המחזור החודשי החזה של האישה רגיש במיוחד, מומלץ לא לקבוע בדיקת ממוגרפיה לתקופת המחזור ולשבוע שלפני המחזור. התקופה הטובה ביותר לביצוע ממוגרפיה היא שבוע לאחר המחזור. להלן עוד מספר הוראות: [!!!]אין לשים דאודורנט, טלק או תחליב בבית השחי או על החזה מאחר שאלו יכולים להופיע בממוגרפיה כמו מוקדים של סידן בתוך השד. [!!!]אם לאישה יש תוצאות של ממוגרפיה שעשתה בעבר מומלץ להביא אותן לבדיקה ולתת אותן לצוות הרפואי. [!!!]יש לשאול מתי התוצאות תהיינה מוכנות, ולאחר הממוגרפיה לזכור לבדוק את התוצאות. לאחר הבדיקה אין להניח שהתוצאות תקינות אם הצוות הרפואי לא התקשר להודיע על בעיה.


משך הבדיקה

תהליך הבדיקה אורך כ-30 דקות.


סיכונים

לבדיקת ממוגרפיה יש סיכונים וחסרונות אולם היתרונות שלה עולים על החסרונות. להלן מספר חסרונות של בדיקת ממוגרפיה: [!!!]במהלך בדיקת ממוגרפיה נחשפים לקרינה שעלולה לגרום לסרטן. [!!!]חלק קטן מבדיקות הממוגרפיה מעלה תוצאה חיובית שגויה, אף על פי לאישה אין סרטן השד. כאשר מתקבלת תוצאה חיובית יש צורך לבצע בדיקות נוספות כגון למשל אולטרסאונד או ביופסיה (נטילת דגימה מרקמת השד). [!!!]התמונות של הממוגרפיה לבדן אינן מספיקות כדי לקבוע אם קיים סרטן השד או לא. אם מתקבלת תוצאה חיובית יש צורך לבצע בדיקות נוספות. [!!!]לא כל סוגי סרטן השד נראים בבדיקת ממוגרפיה. [!!!]כדי לבצע ממוגרפיה לנשים עם שתלים בחזה, יש צורך להשתמש בטכניקה מיוחדת. כמו כן, יש לוודא כי לטכנולוג שאמור לבצע את הבדיקה יש ניסיון במטופלות עם שתלים בחזה.


תדירות ביצוע

ארגונים רפואיים ממליצים על בדיקת ממוגרפיה כל שנה לנשים מעל גיל 40. נשים שהיה להן כבר סרטן השד בגיל צעיר או שיש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השד צריכות להתחיל מוקדם יותר לבצע בדיקות ממוגרפיה.


תוצאות, פענוח

לאחר בדיקת ממוגרפיה רופא רדיולוג מפענח את התוצאות ושולח אותן לרופא המטפל. לאחר מכן הרופא המטפל מעביר למטופלת את התוצאות. תוצאות תקינות של בדיקת ממוגרפיה הן: רקמת השד נראית נורמאלית. אין גידולים יוצאי דופן, גושים או סוגים אחרים של רקמות לא נורמאליות. בלוטות החלב וצינורות החלב נראים תקינים. כאשר התוצאות לא תקינות בבדיקת ממוגרפיה, ניתן לראות בתמונות: [!!!]גידול חריג או סוג אחר של רקמה לא נורמאלית. [!!!]גידול סרטני או שפיר. [!!!]כיסים מלאים בנוזל (ציסטות). [!!!]פיסות של סידן – פיסות אלו מתפתחות בדרך כלל באזורים שבהם תאים גדלים מהר מאוד, כמו בגידול סרטני. מצבורים גדולים של סידן אצל נשים מעל גיל 50 הם בדרך כלל תקינים ולא מעידים על סרטן.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד