בדיקת סוכר בדם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Glucose, Blood sugar
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת סוכר בדם (בדיקת גלוקוז) בודקת את רמת הסוכר בדם, מסייעת לעקוב אחר חולי סוכרת המקבלים אינסולין ומאפשרת להעריך את רמת חילוף החומרים של פחמימות אצל האדם.


תיאור

הסוכר מגיע לגופנו מהמזון, לאחר העיכול הוא הופך לסוכר פשוט הנקרא גם סוכר ענבים. סוכר זה חיוני לגוף והוא משמש להפקת אנרגיה ולתפקודים שונים. בדיקת סוכר בדם, הנקראת גם בדיקת גלוקוז, היא בדיקת דם הנערכת כדי לזהות היפרגליקמיה (רמת סוכר גבוהה בדם) או היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה) כדי לסייע לאבחן סוכרת וכן על מנת לעקוב אחר רמות הגלוקוז אצל אנשים עם סוכרת. בדיקת סוכר בדם מתבצעת כבדיקת דם רגילה הנבדקת במעבדה.


הכנות לבדיקה

בדיקת סוכר בדם היא בדרך כלל חלק מבדיקת כימיה בדם (SMA). לפני בדיקת כימיה בדם יש להיות בצום במשך 8-12 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא. אין לאכול לפני הבדיקה מאחר שמאכלים משנים את הרכבו הכימי של הדם ויכולים לשנות את התוצאות.


משך הבדיקה

בבדיקת סוכר בדם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת סוכר בדם היא בדיקה לא מסוכנת. עם זאת בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת סוכר בדם יכולה להתבצע במסגרת הבדיקות השגרתיות בהתאם לגיל האדם. לאנשים מבוגרים בריאים מומלץ לבצע בדיקת סוכר אחת לחמש שנים. לאנשים עם גורמי סיכון לפתח סוכרת כגון אנשים הסובלים מהשמנה ואנשים עם היסטוריה משפחתית של סוכרת מומלץ לבצע בדיקת סוכר בתדירות גבוהה יותר, למשל כל שנתיים. בדיקת סוכר נערכת גם כדי לאבחן סוכרת כאשר אדם מתלונן על תסמיני היפרגליקמיה או היפוגליקמיה. חולי סוכרת רבים מבצעים בדיקת דם עצמית פעם אחת ביום או כמה פעמים ביום, כדי לפקח על רמות הגלוקוז.


תוצאות, פענוח

גבולות הנורמה של בדיקת סוכר בדם לפי גיל הנבדק הן: בגילאי 3-0 חודשים: 45-50 מ"ג לד"ל (כלומר, 45-50 מיליגרם של גלוקוז, בתוך דציליטר של דם - עשירית הליטר). 3 חודשים - 5 שנים : 100-50 מ"ג לד"ל. 12-5 שנים: 100-60 מ"ג לד"ל, מבוגרים: 110-70 מ"ג לד"ל. תוצאה גבוהה של בדיקת סוכר בדם ניתן למצוא אצל חולי סוכרת וגם אצל חולים במחלות אנדוקריניות אחרות כגון מחלת כבד חריפה, תסמונת Cushing, דלקת לבלב ועוד. תוצאת בדיקת סוכר בצום מעל 140 מ"ג לד"ל ותוצאה מעל 200 מ"ג לד"ל ללא צום מעידות על סוכרת. רמה גבוהה בבדיקת סוכר נקראת היפרגליקימיה. אדם הסובל מהיפרגליקמיה יפתח בטווח קצר סימני לחץ ומצוקה, תוך מתן שתן בתדירות גבוהה. הוא ירגיש רעב, חולשה, יזיע בכל חלקי גופו ועוד. בטווח הארוך יכולה להתרחש חסימת כלי דם אשר עלולה לגרום למחלות שונות ואף להתקפי לב. תוצאה נמוכה בבדיקת סוכר נקראת היפוגליקמיה. סכנת היפוגליקמיה היא חוסר אספקה סדירה של גלוקוז למוח. אדם הסובל מהיפוגליקמיה יסבול בתחילה מעצבנות, הזעה רעד ועוד ובמצבים מתקדמים יותר של היפוגליקמיה האדם יסבול מחולשה, בלבול, פרכוסים ואפילו אובדן הכרה ומוות. סיבות להיפוגליקמיה יכולות להיות: מתן עודף של אינסולין בהזרקה ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,478
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,452
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,369
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,873
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,212
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,421
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד