בדיקת PSA: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Prostate Specific Antigen, PSA
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת PSA משמשת לנבא סרטן הערמונית ואף לעקוב אחר חולים שקיבלו טיפול לסרטן הערמונית.


תיאור

PSA הוא חלבון המיוצר בעיקר על ידי התאים בערמונית. הערמונית היא בלוטת מין הקיימת אצל גברים בלבד והיא ממוקמת במוצא שלפוחית השתן ובתוכה עוברת השופכה. הערמונית קרובה לרקטום הנמצא מאחוריה. רוב ה-PSA שהערמונית מייצרת משוחרר לנוזל הזרע ואילו כמויות קטנות של PSA מתפזרות למחזור הדם. אם קיים סרטן בערמונית, הערמונית מייצרת יותר PSA מאשר ערמונית בריאה וכך ניתן לראות בדם יותר PSA. כמו כן, רמות גבוהות של PSA בדם יכולות להימצא גם עקב דלקת בבלוטת הערמונית ועקב הגדלה שפירה של הערמונית (BPH). ריכוזים מעט גבוהים של חלבון PSA בדם נמצאים באופן טבעי אצל אנשים אפרו-אמריקאים. כמו כן, ככל שגברים מזדקנים כך עולות אצלם רמות ה-PSA. בדיקת PSA היא בדיקת דם רגילה בה נוטלים דגימת דם. במהלך הבדיקה האדם הנוטל את הדגימה נוטל דם בעזרת מזרק מזרוע הנבדק. בדיקת PSA לא מאבחנת סרטן הערמונית, הבדיקה הטובה ביותר לאבחון סרטן הערמונית היא ביופסיה של הערמונית שבה נוטלים דגימות קטנות של רקמת הערמונית ובוחנים אותן תחת מיקרוסקופ. כדי לקבוע האם יש צורך לבצע ביופסיה, מבצעים היום את בדיקת PSA ובדיקה הנקראת בדיקה רקטלית דיגיטאלית (DRE). במהלך בדיקה רקטלית דיגיטלית הרופא מחדיר אצבע המכוסה בכפפה משומנת לפי הטבעת של המטופל על מנת לאתר גושים, הרחבות או אזורים העלולים לאותת על סרטן בבלוטת הערמונית. בדיקת PSA מבוצעת גם כדי לבדוק את יעילות הטיפול בסרטן הערמונית. וגם כדי לעקוב אחר חולים שנרפאו מסרטן הערמונית. חשוב לדעת כי סרטן הערמונית הוא הסרטן השני בשכיחותו אצל גברים אחרי סרטן העור. גילוי מוקדם מאפשר לקבל טיפול מוקדם ואולי להציל חיים.


הכנות לבדיקה

אין.


משך הבדיקה

בבדיקת PSA, נטילת הדם אורכת מס' דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל במהלך השבוע שלאחר נטילת הדגימה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת PSA, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים). [h3][!!!]להלן עוד מס' מגבלות וחסרונות של בדיקת PSA[/h3] [h3]ישנם גורמים אחרים המעלים את רמת ה-PSA[/h3] כאמור, רמות גבוהות של PSA בדם יכולות להימצא גם עקב דלקת בבלוטת הערמונית ועקב הגדלה שפירה של הערמונית (BPH). ריכוזים מעט גבוהים של חלבון PSA בדם נמצאים באופן טבעי אצל אפרו-אמריקאים. כמו כן, ככל שגברים מזדקנים כך עולות אצלם רמות ה-PSA. לכן, תוצאה גבוהה בבדיקת PSA לא מעידה בהכרח על סרטן הערמונית. [h3]ישנם גורמים המורידים את רמת ה-PSA[/h3] לגברים הסובלים מהשמנת יתר יש בדרך כלל רמות נמוכות של PSA. כמו כן, תרופות לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית וגם תוספים תזונתיים שונים יכולים להוריד את רמת ה-PSA. וכך, יכול להיות שלאדם יש סרטן הערמונית, אולם בבדיקת PSA התוצאה תהיה נמוכה. מצב זה נקרא תוצאה שלילית שגויה. [h3]תוצאה חיובית שגויה[/h3] כ-75% מהגברים שמקבלים תוצאה גבוהה בבדיקת PSA, מה שאמור להעיד על סרטן הערמונית, מתגלים לבסוף, לאחר ביופסיה, כלא חולים בסרטן הערמונית. מצב זה נקרא תוצאה חיובית שגויה. בעקבות תוצאה חיובית כזו אדם יכול לעבור ביופסיה שהיא הליך פולשני, מעט כואב, ועם סיכונים משלו, והכל לחינם.


תדירות ביצוע

אין כרגע הסכמה בין כל ארגוני הבריאות לגבי הזמן בו צריכים לבצע בדיקת PSA לכל הגברים. האגודה האמריקאית לסרטן ממליצה לכל הגברים בגיל 50 ומעלה לעבור בדיקת PSA ובדיקת DRE אחת לשנה, ולגברים אפרו-אמריקאים או גברים עם גורמי סיכון לסרטן הערמונית לעבור את הבדיקות הללו מגיל 40 או 45 אחת לשנה.


תוצאות, פענוח

התוצאות של בדיקת PSA מחושבות כננוגרם של חלבון PSA לכל מיליליטר של דם (ng/mL). בדרך כלל אם מתקבלת תוצאה של 4.0ng/mL או יותר הרופא עשוי להמליץ על ביופסיה של הערמונית כדי לבדוק אם קיימת שם רקמה סרטנית. אם בבדיקה ראשונה של PSA מתקבלת תוצאה נמוכה ותקינה ובבדיקה שנערכת לאחר זמן מה מתקבלת תוצאה גבוהה מאוד, אז ישנו סיכוי גבוה כי קיים סרטן הערמונית. [h3][!!!]אחוז ה-PSA החופשי[/h3] PSA נע בדם בשתי צורות. האחת, PSA המצורף לחלבונים מסוימים בדם, השניה, PSA חופשי. אם יש לאדם רמה גבוהה של PSA בדם, אך מתוך ה-PSA בדם יש רק אחוז נמוך של PSA חופשי, אז סביר יותר להניח שיש לאדם סרטן הערמונית.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד