צפיפות עצם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Bone mineral density test, DEXA
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת צפיפות עצם משמשת כדי להעריך את חוזק העצמות ואת הסיכוי לשברים בעצמות.


תיאור

בדיקת צפיפות עצם מודדת כמה סידן ומינראלים נוספים יש בעצם. ככל שהצפיפות של המינראלים בעצם גבוהה יותר, כך העצמות חזקות יותר. בדיקה זו משמשת כדי להעריך את הסיכוי לשברים בעצמות. הסיכון לשברים בעצמות הוא גבוה ביותר בקרב אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס.

בדיקת צפיפות עצם משמשת ל:

לזהות ירידה בצפיפות העצם לפני שהעצם כבר מגיעה לנקודת שבירה. לקבוע את הסיכון לשבירת עצמות בעתיד. מעקב אחר הטיפול אצל חולי אוסטאופורוזיס. ישנם מספר מכשירים היכולים לבצע בדיקת צפיפות עצם. השיטה הנפוצה והאמינה ביותר לבדיקת צפיפות עצם נקראת סריקת דקסה (DEXA scan) אשר עושה שימוש במינון נמוך של קרני רנטגן. המידע שיובא להלן יתייחס בעיקר לשיטה זו. במהלך בדיקת צפיפות עצם זו הנבדק שוכב על שולחן מרופד, וסורק עובר מעל גופו. הסורק עובר מעל הגוף ולא נוגע בו. בבדיקה זו הסורק מצלם בדרך כלל את עמוד השדרה התחתון ואת הירכיים. ישנם גם מכשירים קטנים היכולים לבדוק את צפיפות העצם בחלקים קטנים של הגוף, כגון בידיים או ברגליים. מכונות אלו ניתן למצוא אפילו בבתי מרקחת או במרכזי קניות. עם זאת, מאחר שצפיפות העצם לא שווה בכל הגוף, בדיקה מקיפה של צפיפות העצם בשיטת DEXA המודדת את צפיפות העצם בעמוד השדרה התחתון או בירכיים היא הטובה ביותר לחזות שברים.

מהי אוסטאופורוזיס?

אוסטאופורוזיס, או בעברית דלדול עצם, היא מחלה של העצם שבה דחיסות המינרלים בתוך העצם פוחתת, ועקב כך המבנה של העצם נפגע. עצמות הלוקות במחלה חשופות יותר לשברים. אמנם קיימות שיטות לטיפול במחלה, אך טיפול מונע עדיין נחשב כדרך היעילה ביותר למניעת שברים. מאחר והמחלה מושפעת בעיקר מהורמון המין הנקבי אסטרוגן, יותר נשים, בפרט לאחר גיל המעבר, לוקות במחלה מאשר גברים. גורמים נוספים למחלה הם: גורמים הורמונליים נוספים, משקל גוף נמוך מאוד (למשל עקב אנורקסיה), עישון טבק, מוצא קווקזי או אסיאתי, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול מוגזמת, תרופות מסוימות ומחלות כרוניות רבות.


הכנות לבדיקה

בדיקת צפיפות עצם היא בדיקה קלה, מהירה ולא כואבת. כמעט ואין הכנות לבדיקה. לפני הבדיקה על הנבדק לספר לרופא אם הוא עבר לאחרונה בדיקות המצריכות החדרת חומרי ניגוד או בדיקות רפואה גרעינית. חומרים כאלו בגוף עלולים להפריע לבדיקת צפיפות העצם.


משך הבדיקה

בדיקת צפיפות עצם אורכת כחמש עד 10 דקות.


סיכונים

לבדיקת צפיפות עצם יש כמה חסרונות. הבדיקה המקיפה הבוחנת את עמוד השדרה והאגן היא המדויקת ביותר אבל היא יקרה הרבה יותר מאשר בדיקת צפיפות עצם שניתן לבצע בעזרת מכשירים קטנים אשר מודדים את צפיפות עצם הידיים או הרגליים. בנוסף, רק חלק מתוכניות הביטוח מכסות את הבדיקה. חסרון נוסף של בדיקת צפיפות עצם הוא שהיא לא יכולה לגלות את הסיבה לצפיפות נמוכה. היא רק יכולה לזהות שישנה צפיפות נמוכה.


תדירות ביצוע

ארגוני בריאות שונים ממליצים על בדיקת צפיפות עצם לאנשים הבאים: [!!!]נשים בגיל 65 ומעלה. [!!!]נשים בגיל המעבר שיש להן אחד או יותר גורמי סיכון לאוסטיאופורוזיס (למשל, מבנה גוף קטן ורזה, היסטוריה משפחתית של אוסטאופורוזיס ועוד). [!!!]גברים בגיל 70 ומעלה. [!!!]גברים בגיל 50 ומעלה עם אחד או יותר גורמי סיכון לאוסטאופורוזיס. [!!!]נשים בגיל המעבר שהפסיקו לקחת טיפול באסטרוגן או טיפול הורמונאלי. גברים מעל גיל 55 בעלי שבר אוסטאופורוטי, או שבר אוסטאופורוטי אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה, או בעלי משקל נמוך, או המטופלים בתרופות המעכבות פירוק עצם צריכים לעבור בדיקת צפיפות עצם פעם בשנה. נשים מעל גיל 50 בעלות שבר אוסטיאופורוטי, או שבר אוסטיאופורוטי אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה, או בעלות משקל נמוך, או המטופלות בתרופות המעכבות פירוק עצם צריכות לעבור את בדיקת צפיפות עצם פעם בשנתיים.


תוצאות, פענוח

התוצאות של בדיקת צפיפות עצם מדווחות בשתי דרכים: T-scores ו- Z-scores. T-score משווה את צפיפות העצם של הנבדק לצפיפות העצם האופטימאלית לבני אותו מין. תוצאה של 1- ומעלה פירושה שצפיפות העצם היא נורמאלית. תוצאה בין 1- ל 2.5- פירושה שאדם סובל מאוסטיאופניה (מצב בו צפיפות העצם נמוכה מהרגיל והמצב עלול להידרדר לאוסטאופורוזיס). תוצאה נמוכה מ 2.5- מעידה על אוסטאופורוזיס. Z-score משמש כדי להשוות את התוצאות של הנבדק עם אחרים בני אותו גיל, משקל, מוצא אתני ומין. תוצאה של פחות מ 1.5- מעלה חשש של גורמים אחרים מלבד ההזדקנות התורמים לדלדול העצם אצל הנבדק. גורמים אלו יכולים להיות הפרעות בבלוטת התריס, תת תזונה, תגובה לתרופות מסוימות, עישון ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר



אולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד