הפרעת התנהגות: סיבות, מאפיינים ודרכי טיפול

הפרעת התנהגות אצל ילדים ובני נוער היא הפרעה נפשית הגורמת להתנהגות אלימה, לחוסר משמעת ולפגיעה בזולת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/05/2017 |
צפיות: 1,778
דירוג: 2.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 2.0 מתוך 5
הפרעת התנהגות היא מקבץ של בעיות נפשיות והתנהגותיות אשר לרוב מתחילות בילדות ובגיל ההתבגרות. ילדים ובני נוער עם הפרעת התנהגות מתקשים למלא אחר חוקים, הוראות ונורמות חברתיות. לרוב ההתנהגות שלהם תוקפנית, הרסנית וערמומית אשר יכולה לפגוע בזולת. פעמים רבות מבוגרים וילדים אחרים חושבים שהם ילדים "רעים" או מתייחסים אליהם כעבריינים והם אינם מבינים שייתכן כי זו בעיה נפשית.

ילדים עם הפרעת התנהגות נראים כאילו הם קשוחים ומלאי ביטחון, אך למעשה הם חסרי ביטחון ויש להם הבנה לא נכונה של ההתנהגות של אחרים כלפיהם והם בטוחים שאנשים מאיימים עליהם ומתנהגים כלפיהם בתוקפנות.

יש לכם שאלות? התייעצו עם המומחים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום טיפול משפחתי, קשר משפחתי
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום פסיכותרפיה

ילדים עם הפרעת התנהגות פוגעים באחרים באופן מכוון

ישנם שלושה סוגים של הפרעות התנהגות והם נבדלים זה מזה בגיל שבו התסמינים מופיעים לראשונה. הסוג הראשון הוא שלב הילדות שבו התסמינים מתעוררים לפני גיל 10, השלב השני הוא שלב הנעורים כאשר התסמינים מתעוררים בגיל ההתבגרות והשלב השלישי יכול להתפרץ בכל גיל. יש ילדים שמאבחנים אותם עם הפרעת התנהגות עקב חוסר אמפתיה לזולת ועם רגשות פרו־חברתיים מוגבלים. ילדים עם סוג זה של הפרעת התנהגות לרוב מתוארים כקשוחים וכחסרי רגישות.

קשה לשלוט על ילדים עם הפרעת התנהגות מכיוון שהם אינם משתפים פעולה ואינם נשמעים להוראות. הם מתנהגים בצורה אימפולסיבית מבלי להתחשב בהשלכות של המעשים שלהם והם אינם מתחשבים ברגשות של אנשים אחרים. התסמינים הבולטים ביותר של הפרעת התנהגות הם תוקפנות, ערמומיות, התנהגות הרסנית ואי־ציות לחוקים. תוקפנות באה לידי ביטוי בבריונות, בהפחדה ובאיומים כלפי אנשים אחרים, בפגיעה פיזית מכוונת כלפי אנשים ובעלי חיים, באונס ובשימוש בכלי נשק. ערמומיות באה לידי ביטוי בשקרים, בפריצה למקומות, בגניבה ובזיוף. התנהגות הרסנית היא הצתה או הרס מכוון של רכוש, ואי־ציות לחוקים מתאפיינת בהברזה מבית הספר, בבריחה מהבית, בשימוש בסמים ובאלכוהול ובהתנהגות מינית מגיל מוקדם.

בנים עם ההפרעה מתאפיינים בהתנהגות אגרסיבית

בנים שיש להם הפרעת התנהגות הם לרוב תוקפניים והרסניים יותר מבנות עם ההפרעה. בנות, לעומת זאת, נוטות להתנהגות ערמומית ולאי־ציות לחוקים ולהוראות. התסמינים של כל אחד מהמאפיינים יכולים להיות מתונים, בינוניים או חמורים. ילדים עם תסמינים מתונים לרוב אינם פוגעים באחרים וההפרעה מתאפיינת בעיקר בשקרים, בהיעדרות מבית הספר ולא לחזור הביתה עד שעות מאוחרות ללא אישור של ההורים. המאפיינים של הפרעת התנהגות בינונית הם לרוב גניבה וונדליזם. ילדים עם הפרעת התנהגות חמורה גורמים נזקים לזולת והתסמינים הבולטים של ההפרעה הם שימוש בכלי נשק, פריצה למקומות ואונס.

הפרעת התנהגות יכולה להתעורר הן מסיבות גנטיות והן מסיבות סביבתיות. חוקרים מצאו כי יש קשר בין נזקים באונה הקדמית של המוח לבין ההפרעה. האונה הקדמית אחראית על ויסות של יכולות קוגניטיביות חשובות כמו זיכרון, פתרון בעיות והתבטאות רגשית. האונה הקדמית אחראית גם על האופי של האדם ואם היא פגועה ואינה עובדת כראוי היא יכולה לגרום להתנהגויות שונות, כמו חוסר שליטה בדחפים, יכולת מועטה לתכנן תכניות לעתיד ויכולת מועטה ללמוד מחוויות שליליות. הפגיעה באונה הקדמית יכולה להיות גנטית והיא יכולה להתהוות בעקבות תאונה. סיבות סביבתיות שגורמות להפרעת התנהגות יכולות להיות התעללות והזנחה בילדות, משפחה לא מתפקדת, עוני ותנאי מחייה קשים והורים שצורכים סמים ואלכוהול באופן קבוע.

טיפול התנהגותי מסייע לשלוט ברגשות

אם ישנו חשד שהילד סובל מהפרעת ההתנהגות יש לשלוח אותו להסתכלות ולהערכה פסיכיאטרית שבה שואלים את הילד שאלות על דפוסי ההתנהגות שלו. הילד צריך להראות לפחות שלושה דפוסים ותסמינים שמאפיינים את ההפרעה כדי לאבחן שהוא סובל ממנה. כמו כן, מאפיינים אלה צריכים להימשך לפחות שישה חודשים והם צריכים להשפיע על ההתנהגות החברתית שלו בבית הספר.

ילדים עם הפרעת התנהגות אשר חיים בסביבה מתעללת עוברים מהבית לסביבה תומכת מטעם רשויות הרווחה. אם הילד אינו חווה הזנחה והתעללות עליו ללכת באופן קבוע לטיפול התנהגותי שיסייע לו להביע את הרגשות שלו ולשלוט בהם. אם לילד יש הפרעות נפשיות נוספות, כמו דיכאון או הפרעת קשב וריכוז יש צורך ליטול תרופות פסיכיאטריות שיגרמו לו להרגיש טוב יותר. הטיפול הוא ארוך טווח, אך ככל שהילד מתחיל טיפול בשלב מוקדם יותר, כך ההפרעה והתסמינים שלה יפחתו בצורה משמעותית יותר.

למאמרים נוספים קראו גם:
תינוק בכיין עלול לפתח הפרעת התנהגות
הפרעת אישיות דיסוציאטיבית: כל המידע
הפרעת דחק פוסט טראומטית: ממה היא נגרמת ואיך מטפלים בה?
ODD: תסמינים ודרכי טיפול בהפרעה מתנגדת מרדנית אצל ילדים ובני נוער
פסיכוזה: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול

ללא טיפול נכון ההפרעה תלך ותחמיר ולילד יהיה קשה להסתגל לדרישות שיש בבגרות ותהיה לו בעיה להחזיק בעבודה קבועה ולפתח קשרים זוגיים. כמו כן, גדלים הסיכויים שהוא יעסוק בפעילות עבריינית שתערב את רשויות החוק. נוסף על כך, ללא טיפול לסובלים מהפרעת התנהגות יש סיכוי גבוה לפתח הפרעת אישיות, כמו הפרעת אישיות אנטיסוציאלית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר