פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 2,022
דירוג: 4.3 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
פרפור פרוזדורים, או פרפור עליות, הוא הפרעת קצב הלב הנפוצה ביותר אשר משבשת את הזרימה של מחזור הדם. הפרעה כזו מעלה את הסיכון לפתח קרישי דם וללקות בשבץ. פרפור פרוזדורים יכול להיות בעיה זמנית או קבועה וכן היא יכולה לחלוף ולחזור שוב ושוב. למרות זאת, בטיפול נכון אפשר לחיות חיים סדירים ופעילים.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שיקום לב
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב


סוגים של פרפור פרוזדורים

הלב בנוי מארבעה חללים עיקריים – פרוזדור ימני, פרוזדור שמאלי, חדר ימני וחדר שמאלי. במצב תקין חדרי הלב ופרוזדורי הלב מתכווצים באותה המהירות. פרפור פרוזדורים הוא מצב שבו אות חשמלי לקוי גורם לכך שהפרוזדורים אינם מסונכרנים עם החדרים והם מתכווצים במהירות רבה יותר ובקצב לא סדיר, דבר הגורם לכך שארבעת החללים אינם עובדים כשורה יחדיו ובמקום ששריר הלב יתכווץ הוא מפרפר.

ישנם כמה סוגים של פרפור פרוזדורים – אירוע בודד שאובחן באקראי (First detected), פרפור התקפי חוזר שבו האירוע מסתיים מעצמו לאחר כמה ימים ((Paroxysmal, פרפור חוזר שנמשך למעלה משבוע (Persistent) ואירוע קבוע אשר נמשך זמן ממושך (permanent).

הסיבה שבגללה מתרחש פרפור פרוזדורים לא תמיד ידועה, אך ישנם מצבים מסוימים המסבים נזק ללב שיכולים לגרום לפרפור פרוזדורים, ובהם לחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, מחלת לב כלילית, מחלת לב מסתמית, דלקת קרום הלב, קרדיומיפותיה מעובה – התעבות של שריר הלב, מומי לב מולדים, ניתוחי לב, פעילות יתר של בלוטת התריס, מחלות של בלוטת התריס, נטילה של תרופות מסוימות וצריכה מרובה של אלכוהול.

גורמי סיכון לפרפור פרוזדורים

ישנם כמה גורמי סיכון שמגבירים את הסיכויים ללקות בפרפור פרוזדורים. כמו מחלות רבות, גם במקרה זה לגיל יש חשיבות והסיכון לפרפור פרוזדורים עולה עם הגיל. כמו כן, גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר מנשים ואנשים לבנים סובלים יותר מהמצב מאשר שחורים או אנשים ממוצא אסייתי. גורמי סיכון נוספים הם השמנת יתר, צריכת אלכוהול בכמויות גדולות, מחלת הסוכרת, בעיות בבלוטת התריס, תסמונת מטבולית, מחלות ריאה, עבר של מחלות לב, פגם מבני בלב, מומי לב מולדים, היסטוריה של התקפי לב, ניתוחי לב שבוצעו בעבר, קרובי משפחה שלקו בפרפור פרוזדורים, תסמונת דום נשימה בשינה וטיפול בכמות גדולה של סטרואידים.

לא תמיד ישנם סממנים מובהקים לפרפור פרוזדורים, עם זאת ישנם כמה תסמינים שיכולים להעיד על המצב כמו החסרת פעימת לב, תחושה של דופק חזק ומהיר מדי או תחושה של רפרוף לב, כאבים בחזה, עייפות, חולשה, קוצר נשימה, סחרחורות, התעלפויות ותחושת בלבול.

כאשר ישנו חשד לפרפור פרוזדורים יש צורך בסדרת בדיקות הכוללת בדיקה גופנית כללית לבדיקת הדופק, הריאות ולחץ הדם ובדיקת אק"ג שבה עוקבים אחר האותות החשמליים של הלב. במקרים מסוימים יש צורך בבדיקות נוספות כמו הולטר לב שבו עוקבים אחר פעילות הלב במשך 24 עד 48 שעות, אקו לב אשר מספק תמונה ברורה של הלב, בדיקת אקו דרך הוושט שבה מחדירים את המתמר של המכשיר דרך הוושט, סריקת רנטגן שבה מצלמים את הלב ואת הריאות, בדיקת דם המאפשרת לבחון אם ישנן בעיות מטבוליות ובדיקת מאמץ שבה עוקבים אחר פעילות הלב בעת מאמץ גופני.

תרופות למניעת הפרעות בקצב הלב

הטיפול בפרפור פרוזדורים לא תמיד הכרחי במצבים מסוימים, למשל למי שאין תסמינים של המצב, אם אין בעיות לב נוספות או אם הבעיה חלפה מעצמה. עם זאת, במקרים שבהם כן יש צורך הטיפול כולל נטילה של תרופות אשר מייצבות את תדירות התכווצות הלב, תרופות אשר מונעות את פרפור הפרוזדורים ומדללי דם אשר מונעים היווצרות של קרישי דם.

נוסף על כך, ישנם הליכים שאינם כירורגיים שיכולים לטפל במצב. היפוך חשמלי של קצב הלב הוא הליך שבו מחזירים את פעימות הלב לסדרן בעזרת שוק חשמלי. טיפול זה יעיל רק במקרים שבהם הפרפור התחיל לא יותר מ-48 שעות לפני ההליך.

אבלציה היא הליך שבו מחדירים צנתר ללב דרך כלי הדם ומערכת הלב. הצנתר מחמם את רקמות הלב בעזרת גלי רדיו וכך הוא הורס את המוקד המשגר את האותות החשמליים הלא סדירים שגורמים להפרעת הקצב.

אפשרות מתקדמת יותר יכולה להיות צריבה – במקרים רבים המקור של הפרעת הקצב הוא במקום שבו הוורידים הריאתיים נכנסים לעלייה השמאלית. צריבה באזור זה חוסמת את האותות החשמליים שגורמים להפרעה.

במקרים של אירוע חוזר שהמצב הבריאותי של המטופל לא מאפשר אבלציה או צריבה האפשרות הטיפולית היא ניתוח מבוכים על שם קוקס. בניתוח זה חותכים את פרוזדורי הלב בכמה מישורים ותופרים אותם מחדש. ההצטלקות של התפרים מפסיקה את ההולכה החשמלית ומסדירה את קצב הלב. הניתוח מבוצע לרוב במקרים שבהם יש צורך בניתוח לב פתוח בשל סיבות רפואיות אחרות.

טיפול טבעי בפרפור פרוזדורים

לא תמיד ניתן למנוע מראש את פרפור הפרוזדורים, אך אפשר להפחית את הסיכויים לכך בעזרת הרגלי חיים בריאים, כמו לא לעשן, להימנע מצריכת אלכוהול בכמויות גדולות, שמירה על משקל גוף תקין, פעילות גופנית קבועה והקפדה על תזונה בריאה ומסודרת.

כדי לשמור על תזונה כזו יש לדעת מהם החומרים שמעלים את הסיכון ללקות בפרפור פרוזדורים. קפאין, לדוגמה, הוא חומר כימי בעל תכונות ממריצות אשר מגביר את קצב הלב, דבר אשר יכול לתרום להתפתחות של הפרעות קצב. משכך, יש להימנע משתייה וממאכלים המכילים קפאין, כמו קפה וסוגי תה מסוימים, שוקולד, סודה, משקאות אנרגיה ותרופות מסוימות אשר מכילות קפאין.

סיגריות הן גורם סיכון נוסף וממחקר שנפרש על פני 13 שנים עלה כי לאנשים מעשנים הסיכוי ללקות בפרפור פרוזדורים גבוה פי שניים מאשר אנשים שאינם מעשנים. כמו כן, בקרב אנשים שהפסיקו לעשן לאחר שאובחנו עם המצב, מספר האירועים פחת באופן משמעותי.

כדי לשמור על בריאות הלב יש לשים לב למה מכניסים לפה ומומלץ להקפיד על תזונה עשירה בירקות, בפירות, בחיטה מלאה ובחלבונים רזים. מקורות טובים לחלבון רזה הם בשר דל שומן, סלמון, טונה, אגוזי מלך ומוצרי חלב דלי שומן.

מדללי דם הם הטיפול התרופתי השכיח ביותר למניעה של פרפור פרוזדורים, אך מאכלים המכילים כמויות גבוהות של ויטמין K עלולים לשבש את הפעילות שלהם. לכן יש לשים לב שהמאכלים שאוכלים אינם מכילים כמות גדולה של הוויטמין.

בין המאכלים שמכילים ויטמין K ויש לצרוך כמות מדודה מהם, בין המאכלים המכילים ויטמין K הם כבד, תרד, חסה, קייל, קיווי, במיה, אצות, סויה, אבוקדו, ברוקולי, כרוב, עירית, עדשים, כרוב ניצנים, עלי קולרד, סלק עלים, עשב חיטה, גרגרי חומוס, חרדל ירוק, שמן זית ותה ירוק.


מאכלים דלים בוויטמין K שאותם כדאי לאכול באופן קבוע הם גזר, סלרי, צנון, תירס, דלעת, בננות, פטריות, ארטישוק, אספרגוס, כרובית, שעועית, שעועית ירוקה, כרוב אדום ותפוחי אדמה.

דלקות יכולות להוביל למחלות לב רבות, משכך כדי להימנע ככל הניתן ממאכלים שמעודדים דלקות כמו שומן רווי, שומן טרנס, מונוסודיום גלוטמט, פחמימות מעובדות, כמויות גבוהות של נתרן, אספרטיים ואלכוהול.

אולי תרצו לקרוא גם:
אי ספיקת לב אקוטית: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
דלקת פנים הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת הסינוס החולה: תסמינים ודרכי טיפול
קרדיולוגיה מניעתית: כיצד אפשר למנוע מחלות לב?

נוסף על כך, ישנם תוספי מזון שיכולים לשפר את בריאות הלב ולמנוע אירועים של פרפור פרוזדורים. כך, לדוגמה, נמצא ששמן דגים יעיל במיוחד למניעה של בעיות בקצב הלב. תוספי מזון נוספים הם טאורין, עוזרר, קו אנזים Q10 והעשב הסיני Wenxin Keli. יש להתייעץ עם הרופא לפני שמתחילים לצרוך את התוספים הללו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד