Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?

דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 1,015
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
דלקת עורק הרקה (temporal arteritis) היא מחלה דלקתית שפוגעת, לרוב, בעורק הרקה, אשר מספק דם לראש ולמוח, אך היא עלולה להתפתח כמעט בכל כלי הדם הבינוניים והגדולים שבגוף.

המחלה שכיחה יותר אצל אנשים מעל גיל 50 ונפוצה יותר בקרב נשים מאשר בגברים. כמו כן, הדלקת רווחת בעיקר אצל אנשים ממוצא סקנדינבי וצפון אירופאי.

רגישות ברקות יכולה להעיד על דלקת עורק הרקה

אף על פי שהסיבה להתפתחות המחלה אינה ידועה, נראה כי קיים קשר בינה לבין התגובה החיסונית של הגוף. במרוצת השנים, דפנות כלי הדם עוברים תהליך הזדקנות ונוצרים אנטיגנים – חומר חלבוני, אשר גורמים לתקיפה של מערכת החיסון. כמו כן, ישנה סברה רווחת שכמויות גדולות של אנטיביוטיקה וזיהומים חמורים יכולים לתרום להתפתחות של המחלה.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום בריאות העין, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

התסמינים של דלקת עורק הרקה הם חום, עייפות, חולשה, חוסר תיאבון, ראייה כפולה, איבוד ראייה זמני או קבוע, כאבי ראש ברקות, רגישות באזור הרקות, כאבים בלסת שמופיעים בזמן לעיסה, ירידה חדה במשקל וכאבים והתקשות של הכתפיים ושל אגן הירכיים.

כיצד מאבחנים את הדלקת?

נוסף לבדיקה פיזיולוגית של הראש ושל העורקים שנמצאים בו, כדי לאבחן את הדלקת יש צורך בבדיקות דם, כמו: בדיקת המוגלובין, ספירת דם, בדיקת תפקודי כבד, בדיקת שקיעת דם ובדיקת חלבון מגיב C.

בדיקות אלה מסייעות לאבחון, אך לרוב הן אינן מספיקות ויש צורך גם בביופסיה של העורק, וכן בסריקת דימות כמו אולטרסאונד, CT או MRI כדי לקבל תמונה ברורה של העורקים.

מה הן דרכי הטיפול?

לא ניתן להחלים לחלוטין מדלקת עורק הרקה, ומטרת הטיפול במחלה היא למזער את הנזק שנגרם לרקמות בשל זרימת הדם הלקויה.

אולי יעניין אתכם גם:
סטנט חדש לטיפול במחלות אבי העורקים
מפרצת באבי העורקים
דלקת שריר הלב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
עיוורון לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

הטיפול נעשה מיד עם העלאת החשד לדלקת, עוד לפני שהתקבלה אבחנה ברורה וזאת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. כדי לטפל בדלקת יש ליטול קורטיקוסטרואידים – הורמונים סטרואידים אשר מתפקדים כנוגדי דלקות עוצמתיים.

תרופות אלו נחשבות לאפקטיביות, אך בעלות תופעות לוואי רבות, כמו: השמנה, קטרקט, גלאוקומה, אוסטאופורוזיס, קשיי שינה, חולשה בשרירים, יתר לחץ דם, התעבות של העור והיחלשות של מערכת החיסון.

הזנחה של המחלה עלולה להיות גורלית

במרבית המקרים, יש ליטול את הקורטיקוסטרואידים במשך שנתיים. בזמן זה יש לבצע בדיקות תכופות אצל הרופא כדי להשגיח על הגוף בזמן הטיפול התרופתי.
כדי למזער, ככל הניתן, את תופעות הלוואי של התרופות ולהימנע מנזקים בעצמות ובמערכת העיכול מומלץ להפסיק לעשן, לבצע פעילות גופנית מתונה כמו הליכה, למדוד תכופות את רמות הסוכר בדם ואת צפיפות העצם וליטול תוספים של סידן ושל ויטמין D.

הזנחה וחוסר טיפול בדלקת עורק הרקה עלולים לגרום לסיבוכים חמורים ומסכני חיים, כמו: זיהומים ונזקים לכלי דם אחרים בגוף שמעלים את הסיכון להתפתחות שבץ, היחלשות של שרירי העין, איבוד ראייה ועיוורון והתפתחות של מפרצות, לרבות מפרצת באבי העורקים אשר גורמת לדימום פנימי ולמוות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר