פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?

שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,532
דירוג: 5.0 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בחודש אפריל השנה, חשפה מיכל אנסקי בראיון חושפני כי היא סובלת משיתוק במחצית מפניה, והעלתה את העניין למודעות הקהל הרחב. היא לא הפרסונה הידועה היחידה שסבלה משיתוק זה. בשנת 2017, לקתה בו שחקנית הקולנוע המוכרת והמוערכת אנג'לינה ג'ולי.

סוג זה של שיתוק נקרא פציאליס (Facial Paralysis), או בשמו הנוסף – שיתוק על שם בל, והוא נוצר כתוצאה מהפרעה עצבית אשר גורמת לחולשה או לשיתוק של שרירי הפנים. במצב זה הצד הפגוע של הפנים נראה נוקשה או נפול, דבר אשר גורם הן להפרעה אסתטית והן להפרעה תפקודית קשה.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פיזיותרפיה
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש
פורום מתיחת פנים וצוואר, הרמת פנים
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

קיימים גורמים שונים שיכולים לגרום לשיתוק מסוג זה, כמו: חבלה, זיהום ויראלי, מום מולד, גידול שפיר וגידול ממאיר.

פגיעה בעצבי הפנים גורמת לשינוי ניכר במראה הפנים, כך, למשל, זווית הפה צונחת, שרירי הלחי צונחים מתחת לקו הלסת, הכפל הטבעי המצוי בין השפה העליונה ללחי נעלם, קמטי ההבעה במצח נמחקים והגבה בצד הפוגע צונחת מטה. כל אלה בולטים במיוחד כשמחייכים וכשמדברים. נוסף לבעיה האסתטית של מראה הפנים, פציאליס יכולה לגרור איתה בעיות בריאותיות שונות. הצניחה של זווית הפה גורמת לקשיים בדיבור ולעתים גם לנזילה של שתייה ושל מזון מזווית הפה, והקושי בעצימה של העין בצד הפגוע יכול לגרום ליובש בקרנית העין ולכיב בקרנית המלווה בכאבים. כיב זה עלול להוביל לפגיעה בראיה. תופעות אלה מקשות מאוד הן על התפקוד האישי והן על התפקוד החברתי.

תיקון סטטי לעומת תיקון דינאמי

עד לא מזמן, הטיפול במצב זה נעשה באמצעות ניתוח קנטורפיה – תפירה של הצד העליון של העפעף לצדו התחתון. פתרון זה אמנם צמצם את החשיפה של הקרנית, וכך נמנעו הכיבים בקרנית והפגיעה בראיה, אך הוא לא סיפק מענה לכל הבעיות הקשורות לפגיעה בעצבים.

אולי יעניין אתכם גם:
העלאת מסת עצם ובניית הרקמה המתכלה
בוטוקס לטיפול בשיתוק מוחי אצל ילדים
נימול בפנים - מתי כדאי לפנות לרופא?
הצערת עור הפנים בטכנולוגיית טיקסל
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים

כיום, קיימות מספר שיטות לשחזור התפקוד של עצב הפנים. חלק מהשיטות מספקות פתרון סטטי למצב, כלומר: מקנים מראה סימטרי בזמן מנוחה, אך כשמחייכים השיתוק נגלה לעין.

שיטות מורכבות יותר מספקות פתרון דינאמי שבו הצד הפגוע מתנהג באופן דומה לצד הבריא.

התאמת שיטת הטיפול נעשית לפי כמה גורמים – סיבת הפגיעה, מורכבות הטיפול, הסיכונים הכרוכים בו והציפיות של החולה מהתוצאה הסופית.

תיקון סטטי לשיקום עצב הפנים

המטרה של הניתוח הסטטי היא להרים את זווית הפה ואת הרקמות הרכות של הלחי בחזרה למקומן. ההליך הכירורגי דומה במהותו למתיחת פנים אשר בו מפרידים את העור של הלחי מהשומן ומהשרירים. לאחר מכן, משתמשים ברקמה קשה שנלקחת מהקרקפת או מהירך, שאותה תופרים מצד אחד לשומן ולשרירים שמשותקים בלחי ובזווית הפה ולעצם הלחי מהצד השני.

תוצאת ההליך היא חוסר יכולת תנועה וסימטריה בזמן מנוחה. כדי לשמור על התוצאה יש לחזור על ההליך אחת לכמה שנים.

השתלת עצב

בלוטת הפרוטיס היא בלוטת הרוק הגדולה ביותר, ופעמים רבות גידולים בבלוטה זו הם ממאירים, במצב זה צריך לחתוך את עצב הפנים. כדי לשחזרו, לוקחים עצב מאזור אחר בגוף, שבו התפקוד שלו פחות מהותי, ותופרים אותו לקצוות העצב שנחתך עם הוצאת הגידול.

קצוות העצב החתוך צומחים לתוך העצב המושתל ודרכו הם מגיעים לשרירי הפנים וגורמים לפעילותם.

תהליך צמיחת קצוות העצב הוא איטי, קצב הגדילה שלו הוא כ-1 מ"מ ביום, ולכן התוצאות נראות רק כחצי שנה עד שנה מביצוע ההליך. שרירים שאינם פועלים הולכים ומתנוונים, ולכן השתלת עצב צריכה להיעשות בהקדם האפשרי, ועד שנה וחצי מזמן הפגיעה. נוסף על כך, לאחר הניתוח, בזמן גדילת העצבים, יש לתרגל את השרירים באופן קבוע בתרגילי פיזיותרפיה.

העברת עצב ממקום למקום

קיימים מקרים שבהם העצב הפגוע נמצא באוזן התיכונה או בעומק הגולגולת, במצבים אלה אי אפשר לגשת לעצב הפגועה ולכן יש למצוא דרך אחרת לגירוי שריר הפנים. אפשרות אחת היא שימוש בעצב אזורי שאפשר לוותר עליו מבלי לגרום לפגיעה תפקודית חמורה, לרוב משתמשים בעצב הלשון או בעצבים אחרים שאחראיים על שרירי הלעיסה.

בהליך הכירורגי מנתקים את העצב ממקומו ותופרים אותו לעצב הפנים. לאחר הניתוח תנועת הלעיסה תגרום לחיוך לא רצוני, אך בעזרת תרגול לומדים לתכנת מחדש את העצבים ואת השרירים, כך שהם פועלים לפי דרישות תפקידם החדש.

אפשרות נוספת היא חיבור של השתל מצד אחד של הפנים לצד השני. הליך זה מאפשר סימטריה טובה יותר במנוחה ובתנועה. ההליך כרוך בחיבור שרירי הפנים שנמצאים בצד המשותק לעצב הפנים המצוי בצד הבריא. התהליך נמשך זמן רב ואת התוצאה אפשר לראות רק כעבור שמונה חודשים עד שנה.

נוסף להליך הכירורגי יש לבצע תרגילים לשרירי הפנים כדי למנוע התנוונות.

שינוי תפקיד השריר

במקום להעביר את העצב ממקום למקום אפשר להעביר את שריר הטמפורליס – השריר אשר אחראי על הלעיסה. מנתקים את השריר מהלסת ומחברים אותו לזווית הפה, כך משנים את תפקידו משריר לעיסה לשריר הבעה. היתרון הבולט ביותר של הליך זה הוא התיקון הסטטי המידי המתקבל בתומו, ולאחר מכן, בעזרת תרגילי פיזיותרפיה ותרגול ביופידבק של המוח, אפשר לאמן את השריר לתפקד כשריר הבעה.

העברת שתל בשילוב העברת שריר

כאמור, שרירים שאינם מופעלים הולכים ומתנוונים, במקרים כאלה, שהשרירים התנוונו ולא ניתן להשיב אותם לפעילות, וכן במקרים של שיתוק מולד שבהם שרירים אינם קיימים ובמקרים בהם שריר הטמפורליס נפגע, אין אפשרות לשחזר את הפעילות של שרירי ההבעה.

הפתרון במצבים אלה הוא העתקת שריר מאזור מרוחק בגוף, כמו החזה או הירך, ולחבר אותו לעצבים ולכלי הדם שבפנים. ההליך נעשה בשיטה מיקרוכירורגית עם מיקרוסקופ. זהו הליך מורכב שנעשה רק במקרים הקשים ביותר של שיתוק עצב הפנים והוא כרוך בסדרת ניתוחים שנמשכת כשנה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר