טחורים

רוצה לדעת על טחורים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי טחורים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
טחורים הם קבוצות של כלי דם ורידיים הממוקמים באזור פי הטבעת מאז הלידה ומלוות את האדם במשך כל חייו, ברוב המקרים ללא כל הפרעה לבריאות. כאשר משהו משתבש בכלי דם הללו, הם מתרחבים ומתבלטים ובאים לידי ביטוי בדימום אדום ומבריק הנצפה, בדרך כלל, בזמן הפרשת הצואה.

את הטחורים ניתן לחלק לשניים, לפי מיקומם: טחורים פנימיים המצויים בחלק התחתון של הרקטום (חלחולת) ולעומתם טחורים חיצוניים, המצויים מחוץ לפי הטבעת ונראים כמעין בליטה, קפל עור או חתיכות בשר הדבוקות לעור.

כמה אנשים סובלים מבעיית טחורים? ההערכה המקובלת היא שכ-25% מהאוכלוסיה הבוגרת סובלים מבעיית טחורים ברמה כזו או אחרת, כאשר הגיל השכיח להופעת טחורים נע בין 20 ל-40. יחד עם זאת, גם ילדים עלולים ללקות בבעיית טחורים, בעיקר אם מדובר בילדים עם בעיות עצירות בדרגה זו או אחרת.

מהם הגורמים להיווצרות טחורים? לא תמיד ברור באופן מובהק מהם הגורמים להיווצרות טחורים. ברוב המכריע של המקרים מדובר בלחץ תוך בטני הגורם לגודש בכלי הדם מהם אותם טחורים בנויים, המביא להרחבת טחורים פנימיים.

הגורמים ללחץ תוך בטני שונים ומגוונים - החל מעצירות ממושכת אשר בגללה האדם מתאמץ מאוד בתהליך ההתרוקנות ומפעיל לחץ רב ביותר על אזור פי הטבעת, כמו גם שיעולים כבדים היוצרים לחץ תוך בטני, פעילות גופנית מאומצת, סטרס או לחץ נפשי, אי ספיקת לב ועוד. בנוסף, לחץ של צואה על טחורים עלול לגרום לפציעתם ועקב כך לדימום חיצוני. גורם נוסף הוא לחץ הנגרם על ידי העובר אצל נשים בהריון, מה שהופך את הופעת הטחורים אצל נשים בהריון לבעיה נפוצה ביותר.

דירוג טחורים על פי חומרתם. טחורים מסווגים לפי ארבע דרגות חומרה:

דרגה 1: טחורים הבולטים בחלל פי הטבעת. במקרה זה אין טחורים הבולטים החוצה והחולה סובל מדימום קל ו/או בצריבה קלה.

דרגה 2: טחורים הבולטים אל מחוץ לפי הטבעת, בדרך כלל בעת הפרשת צואה, ונכנסים חזרה מעצמם לאחר היציאה.

דרגה 3: טחורים היוצאים מחוץ לפי הטבעת בעת מאמץ, אך בתום המאמץ נכנסים בחזרה מעצמם, או שהחולה מכניס אותן בעצמו בדחיפה על ידי אצבעותיו.

דרגה 4: טחורים חיצוניים הנמצאים כל העת מחוץ לפי הטבעת אשר אין דרך להכניסם פנימה.

ברוב מקרי הופעת טחורים אצל בני אדם הדרגה נעה בין 1 ל-3, מה שהופך את אותם טחורים לטחורים פנימיים. טחורים בדרגה 4, דהיינו טחורים חיצוניים, הינם נדירים יותר ומהווים - פרט לאסתטיקה הירודה - מטרד לא קטן הגורם לגירוד, ריח רע ודימומים תכופים.

מהם הסימפטומים של הופעת טחורים? התסמין העיקרי והמסוכן ביותר של טחורים פנימיים הינו דימום. לעיתים, בזמן הפרשת צואה מוצקה, נפצעת רירית הטחור ומכיוון שמדובר בכל דם, הם מדממים. דימום עקב הופעת טחורים יכול להיות קל - טפטוף או פסי דם דקיקים על ניר הטואלט - או דימום כבד ומשמעותי המצריך, לעיתים רחוקות, עירוי דם.

כיצד מאבחנים טחורים? אבחון טחורים חיצוניים הינו קל ופשוט וכולל פישוק של הישבן בלבד. בשל העובדה שאותם טחורים הם חיצוניים, ניתן לראות אותם בקלות. טחורים פנימיים, לעומת זאת, ניתן לאבחן בעזרת בדיקת אנוסקופיה המבוצעת על ידי צינור חלול ומואר, המאפשר הסתכלות לעומק של כשבעה ס"מ בתוך החלחולת ובעזרתה ניתן לראות האם קיימים טחורים ומהי דרגתם.

מהן דרכי הטיפול בטחורים? ישנו מגוון רחב של טיפולים נגד טחורים הכולל טיפולים טבעיים ותרופות סבתא, טיפול תרופתי, פעולות פולשניות ובמקרים קשים אף פעולות כירורגיות הדורשות הרדמה ואשפוז. להלן דוגמאות לטיפולים שונים בטחורים:

1. תזונה, משחות ונרות. הטיפול הראשוני בהופעת טחורים בדרגה 1 (הקלים ביותר) מטפל בצואה הפוצעת את הטחורים וגורמת לדימומם. תפריט עשיר בסיבים ותרופות נגד עצירות הם חלק מהדרכים, אך אין מדובר בטיפול המסייע לחולה שהיציאות שלו רגילות. כמו כן, טיפולים מקומיים כגון נרות או משחות נגד טחורים הינם יעילים ברוב המקרים הקלים.

2. קשירת טחורים. פעולת קשירת טחורים יעילה נגד טחורים בכל הדרגות והיא פופולארית ביותר בשל העובדה שהיא כמעט ולא גורמת לכאב אצל המטופל. קשירת טחורים נמשכת שניות ספורות, בה הרופא מקבע את הטחורים באמצעות גומייה דקה המקשה על זרם הדם להגיע לטחורים ועל ידי כך גורמת למותה של רקמת הטחור תוך שבוע-שבועיים.

יחד עם זאת, קשירת טחורים אינה נעשית על כל הטחורים הקיימים אלא רק על אחד בכל פעם. הסיבה היא שקשירת טחורים רבים מדי עלולה לגרום לדלקות, נמק או חלילה קריש דם.

3. שידוך טחורים. שיטת טיפול זו מתבצעת על ידי מכשיר כירורגי המזכיר מעט שדכן סיכות, והוא למעשה "משדך" את הטחורים בחזרה לתעלה האנאלית. הבעיה העיקרית בשיטה זו הוא הדימום הרב מהאזור בתקופת ההחלמה.

4. צריבת אור אינפרה-אדום. במקרים של טחורים בדרגה 1 ניתן להשתמש בצריבה על ידי קרן אינפרה אדומה הגורמת לכוויה עדינה של הטחור ומפסיקה המשך קיומו.

5. ניתוח כריתת טחורים. זהו הליך כירורגי שאורך כמחצית השעה וכולל הרדמה חלקית של האזור או מלאה של הגוף כולו. על ידי כריתת טחורים ניתן, אמנם, לפתור את הבעיה גם במקרה של טחורים בדרגה 4, אך בשל הכאבים הרבים הכרוכים בו מוצע ניתוח זה כאפשרות אחרונה לאחר ששאר האופציות כשלו.

רפואה משלימה נגד בעיות טחורים. פרט לטיפולים הקונבנציונאליים, ישנם טיפולים משלימים נגד טחורים. רוב הטיפולים המשלימים כוללים תזונה עשירה בסיבים - ירקות ופירות טריים, מאכלים המכילים תאית - ושתייה מרובה. בנוסף לתזונה סיבית מומלץ ליטול תוספי תזונה, למשל עם ויטמין C וקו-אנזים 10 כדי להימנע מבעיית טחורים.

שיטה נוספת המומלצת למניעת טחורים על ידי הרפואה המשלימה הינה שימוש בצמחי מרפא כגון עלי צמח הממליס (Hamamelis virginiana) כתמצית או כמשחה לאזור הפגוע, שתיית תה קמומיל להקלה על הכאבים, בליעת תמציות גדילן מצוי ובמריחת ג'ל אלוורה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.