אנקופרזיס: כיצד להתמודד עם הפרשת צואה אצל ילדים

אנקופרזיס היא מצב שבו ילדים לאחר גמילה מחיתולים מפרישים צואה בצורה לא רצונית. הבעיה יכולה להיגרם מתזונה לקויה ומבעיות רגשיות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2017 |
צפיות: 2,304
דירוג: 3.8 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
אנקופרזיס, או התלכלכות, היא הפרשת צואה לא רצונית אצל ילדים לאחר גמילה מחיתולים. אצל מבוגרים תופעה זו מוכרת כדליפת צואה. האנקופרזיס מתחילה לרוב מגיל ארבע ומעלה ופעמים רבות היא קשורה לבעיות עצירות.

למידע נוסף היכנסו לפורומים
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים

עצירות עלולה לגרום לאנקופרזיס

בדרך כלל אנקופרזיס נגרמת בגלל עצירות או מהתאפקות בעשיית צרכים. כשהתזונה אינה עשירה בסיבים או אם לא שותים מספיק מים לצואה קשה לעבור במעיים. הדבר יכול לגרום לכאבים חזקים בזמן העיכול ולדליפה של צואה. ההפרשה אינה רצונית והילד אינו יכול לשלוט בה. ישנם מקרים שבהם הצטברות הצואה במעיים גורמת להתנפחות שלהם, והילד מאבד את התחושה שמרגישים כשצריך ללכת לשירותים.

סיבות נפוצות להתפתחות של אנקופרזיס הן עצירות שנמשכת יותר משלושה ימים, מחסור בסיבים תזונתיים, פעילות גופנית מעטה, אי-שתייה של מים וגמילה מוקדמת מדי מחיתולים. אנקופרזיס יכולה להתפתח גם בשל סיבות פסיכולוגיות, כמו בעיות התנהגות, גורמים מלחיצים בבית או בבית הספר וחרדת אסלה. התופעה יכולה להתפתח גם בשל הפרעות נוירולוגיות.

אין זה אומר שמכיוון שאנקופרזיס קשורה לבעיות פסיכולוגיות אזי הילד שולט בזה, הסובלים מההפרעה אינם מלכלכים את עצמם בכוונה. הבעיה יכולה להתחיל ממקום נפשי ורגשי שגורמת להם להתאפק, אך בשלב מסוים זה נעשה בלתי רצוני.

תסמינים של התלכלכות אצל ילדים

התסמין הבולט ביותר של אנקופרזיס הוא הפרשת צואה לא רצונית בתחתונים. נוסף על עצירות, תסמינים שיכולים להקדים את התופעה הם חוסר תיאבון, כאבי בטן ודלקת בדרכי השתן. פעמים רבות הילדים חשים בושה בגלל המצב וילדים אחרים יכולים ללעוג להם אם הם מגלים זאת. משכך, הילד יכול להתנהג בצורה סודית סביב העניין והם יכולים להחביא את התחתונים המלוכלכים כדי שאף אחד לא ימצא אותם.

ישנם גורמים מסוימים שמעלים את הסיכויים שהילד יפתח אנקופרזיס, ובהם עצירויות חוזרות ונשנות, שינוי שגרת השירותים של הילד וגמילה לא תקינה מחיתולים. כמו כן, התופעה נפוצה יותר אצל בנים מאשר בנות. גורמים נוספים שיכולים לגרום להתפתחות ההפרעה הם התעללות מינית, קרע ברקמת החלחולת ומצבים בריאותיים שגורמים לעצירות, כמו סוכרת ותת-פעילות של בלוטת התריס.

דרכי טיפול באנקופרזיס

האבחון של אנקופרזיס נעשה בדרך כלל לפי התסמינים ולפי מצבו הבריאותי של הילד. לשם כך יש לבצע בדיקה פיזיולוגית הכוללת בחינה של החלחולת. בסריקת רנטגן של הבטן אפשר לראות את כמות הצואה שהצטברה במעיים ובהערכה פסיכיאטרית אפשר לזהות בעיות פסיכולוגיות שגורמות למצב.

במצבים של עצירות יש להיפטר מהצטברות הצואה במעיים, לשם כך יש ליטול תכשירים למניעת עצירות כמו שמן מינרלי וחומרים משלשלים או לבצע חוקן. כמו כן, יש לשנות את אורח החיים ולשלב בתפריט היומי מאכלים עשירים בסיבים כמו דגנים, שעועית, ענבים, ברוקולי ותותים. ילדים בין גיל ארבע לשמונה צריכים לשתות חמש כוסות מים ביום כדי שהצואה תהייה רכה ותוכל לעבור בקלות במעיים. כמו כן, התעמלות גופנית יומיומית מסייעת לתהליך העיכול ולתזוזת הצואה במעיים.

מבחינה התנהגותית יש לעודד את הילד ולתגמל אותו על התנהגות חיובית, כמו הליכה לשירותים, אכילה של מאכלים עתירי סיבים ושמירה על תחתונים נקיים מצואה. אין לכעוס ולגעור על הילד על כך שהוא לכלך את התחתונים, הדבר יכול להחמיר את החרדה הקשורה להליכה לשירותים.

אולי יעניין אתכם גם:
ויטמינים - איך לתת אותם לילדים?
מאכלים לשיפור תפקוד הילדים
הקנו לילדיכם הרגלי שתייה נכונים
גמילה מחיתולים: איך ומתי להתחיל בגמילה מחיתולים?
למה חשוב שילדים ילכו לישון לפני השעה 9?

הפרשה לא רצונית של צואה, גם אם היא לא נגרמה מבעיה פסיכולוגית, יכולה לגרום לילד לחרדות ולבעיות רגשיות. כדי לעזור לילד להתמודד עם מה שהוא מרגיש כדאי לשלוח אותו לייעוץ עם פסיכולוג ילדים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר