אכילה בררנית אצל ילדים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

הפרעת צריכת מזון המנעותית היא הפרעת אכילה אשר שכיחה אצל תינוקות ואצל ילדים. ההפרעה יכולה לנבוע מטראומה נפשית, ממחלות הקשורות לאוכל ומחסך רגשי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2017 |
צפיות: 1,850
דירוג: 4.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
אכילה בררנית, או לפי המינוח המקצועי " הפרעת צריכת מזון המנעותית" היא סוג של הפרעת אכילה אשר באה לידי ביטוי באכילה של מעט מזון או בהימנעות מאכילה של מאכלים מסוימים. רוב הלוקים בהפרעה הם תינוקות וילדים, אך לא כל ילד שלא מוכן לאכול עגבנייה או ברוקולי סובל ממנה.

הילדים הסובלים מהפרעה זו, בעיקר אלה אשר אוכלים כמויות מעטות של אוכל, יכולים לסבול ממחסור תזונתי בשל מיעוט הקלוריות שהם צורכים. מחסור בוויטמינים וברכיבים תזונתיים נוספים יכול לגרום לבעיות שונות, כמו תת-משקך ועיכובי גדילה. נוסף על הבעיות הבריאותיות, הפרעת צריכת מזון המנעותית יכולה להשפיע גם על התפקוד בבית הספר ובאירועים חברתיים הדורשים אכילה לצד אנשים אחרים.

יש לכם שאלות? התייעצו עם המומחים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום פסיכותרפיה

הפרעת האכילה מתחילה בילדות

הפרעת צריכת מזון המנעותית אמנם מתחילה בילדות אך היא יכולה להימשך גם בבגרות. ההפרעה דומה לאכילה בררנית קלה, שבה נמנעים לאכול מאכלים עם ריח או מרקם מסוים, אך תופעה זו לרוב חולפת לאחר כמה חודשים והיא אינה גורמת לבעיות התפתחות ולבעיות גדילה.

אכילה בררנית הופכת להפרעה חמורה אם היא אינה קשורה לבעיות בעיכול או לבעיות בריאותיות אחרות, אם היא לא קשורה למחסור באוכל, אם היא אינה תוצאה של הפרעת אכילה כמו אנורקסיה או בולימיה ואם הילד אינו עולה במשקל או שהוא מרזה בצורה קיצונית.

ההפרעה חדשה יחסית למחקר והסיבות להתפתחות שלה עדיין לא ידועות, אך ישנם כמוה גורמי סיכון שיכולים להעלות את הסיכויים לפתח אותה. התופעה שכיחה יותר בקרב בנים והיא לרוב מתפתחת לפני גיל 13. תחלואות הקשורות למזון יכולות להיות גורם שמאיץ את ההפרעה ולכן ילדים שיש להם אלרגיות למאכלים מסוימים וכאלה שסובלים מצרבות ומבעיות עיכול נמצאים בסיכון גבוה לסבול מההפרעה. סיבות נפשיות שיכולות לעורר את ההפרעה הן פחדים וחרדות, טראומה הקשורה לאכול כמו הקאות או חנק וחסך רגשי מההורים.

איבוד משקל מהיר יכול להעיד על הפרעת צריכת מזון המנעותית

התסמינים של הפרעת צריכת מזון המנעותית הם אם הילד רזה מדי לקבוצת הגיל שלו, אכילה מעטה או חוסר אכילה מוחלט, עצבנות ובכי תדיר, בעיות בעיכול וכאבים בעת עשיית צרכים, הקאות תכופות, עייפות וחוסר מרץ וביישנות ומחסור בכישורים חברתיים.

לפי ה-DSM-5, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, כדי לאבחן ילד כסובל מהפרעת צריכת מזון המנעותית הוא צריך לעמוד בכמה קריטריונים: הימנעות מאוכל מסוים או מאכילה בכלל, חוסר עלייה במשקל במשך חודש או יותר, איבוד משקל בתוך חודש, צורך בהאכלה בידי מישהו אחר, מחסור ברכיבים תזונתיים וכן כי הבעיה אינה נובעת מבעיות בריאותיות או מהפרעת אכילה הקשורה לדימוי הגוף.

ליווי של תזונאי ושל פסיכולוג לטיפול בהפרעה

בפנייה לרופא הוא ישקול את הילד וישווה את הנתונים למשקל הממוצע של בני גילו. אם ישנו חשד שהילד אכן סובל מההפרעה יש לבדוק אם הוא סובל מתת-תזונה, לשם כך יש צורך בבדיקות פיזיולוגיות כמו בדיקות דם, בדיקות שתן וסריקות דימות. כמו כן, יש צורך בפגישות ייעוץ עם מומחים בתחומים שונים, כמו תזונאי, פסיכולוג ומרפה בעיסוק, זאת כדי לבחון אם הבעיה גרמה לנזקים פיזיולוגיים, נפשיים ומוטוריים.

במקרים שבהם המצב חמור והילד סובל מתת-תזונה יש לאשפז אותו בבית חולים כדי שיקבל הזנה בצינור ולהחזיר לו את הרכיבים התזונתיים שלהם הוא נזקק. ברוב המקרים אפשר לזהות את המצב ולטפל בו בשלבים מוקדמים יותר שאינם דורשים אשפוז. פגישות קבועות עם פסיכולוג יכולות לסייע לילד להבין מאיפה ההפרעה נובעת ולעזור לו להתגבר עליה. כמו כן, יש צורך במעקב צמוד של תזונאי כדי לבנות לו תפריט שמותאם לצרכים הנפשיים והפיזיולוגיים שלו.

אולי תרצו לקרוא גם:
ODD: תסמינים ודרכי טיפול בהפרעה מתנגדת מרדנית אצל ילדים ובני נוער
הפרעת התנהגות: סיבות, מאפיינים ודרכי טיפול
עיכוב שפתי: סיבות, תסמינים ודרכי טיפול
הפרעה בוויסות חושי: מה זה SPD וכיצד מטפלים בזה?
אנקופרזיס: כיצד להתמודד עם הפרשת צואה אצל ילדים

בדרך כלל, לאחר זיהוי הבעיה וטיפול בה ולאחר השבת הוויטמינים לגופו של הילד, קל יותר לחזור לשגרת אכילה נורמטיבית ולאט לאט הילד יחזור לאכול כרגיל.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר