פיברוזיס ריאתי: תסמינים ודרכי טיפול

פיברוזיס ריאתי היא הצטלקות של רקמות הריאה. המחלה יכולה להיגרם מחשיפה לגורמים מזהמים ומנטילה של תרופות מסוימות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/08/2017 |
צפיות: 3,055
דירוג: 4.6 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.6 מתוך 5
פיברוזיס ריאתי, ובשמה התקני, "לייפת ריאתית", היא מחלה אשר גורמת להצטלקות ולהתקשות של הריאות. במצב זה הגוף מתקשה לקבל מספיק חמצן, דבר שיכול להוביל לכשל נשימתי, לכשל לבבי ולבעיות בריאותיות אחרות.

בעבר חשבו כי פיברוזיס ריאתי נוצר בעקבות זיהום או דלקת בריאות, אך כיום סבורים כי המצב נוצר בעקבות החלמה לא תקינה של הריאות מגורמים שונים, כמו עישון, חשיפה לכימיקלים או בעיות גנטיות שונות. התהוות של ההצטלקות גורמת בסופו של דבר לפיברוזיס ריאתי.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום נטורופתיה אירידיולוגיה
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה

קוצר נשימה הוא תסמין לפיברוזיס ריאתי

אנשים יכולים לחלות בפיברוזיס ריאתי זמן רב לפני שפורצים תסמינים המעידים על כך. התסמין הבולט ביותר של המחלה הוא קוצר נשימה, לאחר מכן יכולים להופיע תסמינים נוספים כמו עייפות, חולשה, אובדן משקל, שיעול כרוני יבש, אי נוחות בחזה והתאלות – התעקלות של ציפורני הידיים.

מכיוון שהמחלה שכיחה בעיקר בקרב מבוגרים, קל לשייך את התסמינים לגיל או לחוסר פעילות גופנית ולא לבעיה בריאות. התסמינים נראים שוליים וקלים בתחילה, אך הם מתגברים עם הזמן. כמו כן, התקדמות המחלה משתנה מאדם לאדם ויש כאלה שנעשים חולים מאוד בתוך זמן קצר.

הסיבות להתפתחות פיברוזיס ריאתי מחלוקות לכמה קטגוריות – מחלות אוטואימוניות, זיהום, גורמים סביבתיים, גורמים תורשתיים ותופעת לוואי של תרופות. מחלות אוטואימוניות הן קבוצת מחלות הנגרמות כאשר מערכת החיסון תוקפת את הגוף כאילו הוא היה גורם זר. מחלות אוטואימוניות שעלולות לגרום לפיברוזיס ריאתי הן זאבת, פולימיוזיטיט, דרמטומיוזיטיס, דלקת מפרקים שגרונית ודלקת כלי דם. זיהומים שיכולים לגרום למחלה הם חיידקים מסוגים שונים ווירוסים כמו הפטיטיס C, הרפס ואדנו וירוס.

עשן סיגריות יכול לגרום לפיברוזיס ריאתי

חשיפה לגורמים סביבתיים יכולה לתרום להתפתחות של פיברוזיס ריאתי. עשן סיגריות, לדוגמה, מכיל כימיקלים רבים אשר מזיקים לריאות ויכולים לגרום למחלה. כך גם אזבסט, קרינה, גרגרי אבק וגזים מסוימים. תרופות מסוימות שנטולים על בסיס קבוע יכולים להעלות את הסיכויים לחלות במחלה, ובהן אנטיביוטיקה, תרופות כימותרפיות, תרופות לטיפול בלב ותרופות ביולוגיות. הסיכוי לחלות במחלה גובר אם ישנה היסטוריה משפחתית שלה ולבין 10% ל-15% מהחולים בפיברוזיס ריאתי יש קרובי משפחה החולים בה גם כן. ואולם, במקרים רבים הסיבה להתפתחות פיברוזיס ריאתי אינה ידועה, במצב זה המחלה מכונה פיברוזיס ריאתי אידיופתי.

כל אחד יכול לחלות בפיברוזיס ריאתי אך ישנם גורמים אשר מעלים את הסיכויים לחלות בה. יותר גברים חולים במחלה מאשר נשים והיא מתפתחת לרוב בין גיל 40 לגיל 70. לאנשים מעשנים וכאלה שנהגו לעשן בעבר יש סיכוי רב יותר לחלות בפיברוזיס ריאתי וכן אנשים שיש להם קרובי משפחה שחולים במחלה. כאמור, ישנן תרופות מסוימות שיכולות לגרום למחלה וכן עיסוק במקצועות כמו חקלאות, עבודות בנייה וכריית מחצבים.

שיקום ריאתי מקל על התסמינים של המחלה

פיברוזיס ריאתי היא אחת מתוך 200 סוגים של מחלות ריאה. משכך, לעתים קשה לזהות כי פיברוזיס ריאתי היא הגורם לתסמינים ויש סיכוי לא מבוטל לקבל אבחנה שגויה וחולים רבים מאובחנים כחולי אסתמה, ברונכיטיס או דלקת ריאות. הדרך הטובה ביותר לקבל את האבחנה המדויקת היא לשלב את הנתונים של בדיקה גופנית עם תוצאות סריקת CT חזה. במקרים שהתוצאות אינן ברורות ייתכן שיהיה צורך בביופסיה או בדגימת רקמות.

בדיקות נוספות שמסייעות בזיהוי המחלה הן בדיקת אוקסימטר למדידת רמת החמצן בדם, בדיקות דם שבעזרתן אפשר לזהות זיהומים ומחלות אוטואימוניות, בדיקת גזים בדם, דגימת רוק לזיהוי זיהומים, בדיקת תפקודי ריאות ואקו לב כדי לבדוק אם התסמינים נגרמים מבעיות לב.

על מחלות ריאה נוספות קראו גם:
מחלת COPD - מודעים ל"מחלת המעשנים"?
מחלות דרכי הנשימה - מושגי יסוד
דלקת ריאות: תסמינים, אבחון וטיפול
סרטן ריאות - גורמים, תסמינים וטיפולים
נפחת ריאות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אי אפשר להחלים מפיברוזיס ריאתי ואין תרופה שיכולה לרפא את הצטלקות הריאה. הטיפול מתמקד בשיפור הנשימה ובמניעת החמרה של המחלה. האפשרויות שעומדות בפני חולי פיברוזיס ריאתי הן תרופות להפחתת הזיהום, תרופות לדיכוי מערכת החיסון ואנטיביוטיקה למניעת התקדמות ההצטלקות של הריאה. אפשרות טיפול נוספות היא שיקום ריאתי, זהו תהליך מובנה שבו מתאמנים על דרכי נשימה שיכולות להקל על התסמינים של המחלה. במקרים חמורים ישנו צורך בהשתלת ריאה. כמו כן, לחולים בפיברוזיס ריאתי כדאי להימנע מעישון פסיבי ולאמץ לעצמם שגרת חיים בריאה הכוללת תפריט מאוזן ומנוחה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר