פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?

לא כל בגידה צריכה לסמן את סוף מערכת היחסים והרבה פעמים בעזרת עבודה משותפת אפשר להחיות מחדש את הזוגיות. לפני שמחליטים לכאן או לכאן צריך לבדוק היטב את אופיו של בן הזוג הבוגד
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/12/2017 |
צפיות: 3,907
דירוג: 3.7 מתוך 12 הצבעות
התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
הפחד מבגידה של בן או של בת הזוג קיים כמעט בכל מערכת יחסים ובאופן כללי המושג "בגידה" מעלה הרבה רגשות חזקים גם בקרב אנשים שמעולם לא נבגדו. המימרה "פעם בוגד תמיד בוגד" טומנת בחובה קביעה אבסולוטית על כל מי שאי פעם בגד, גם אם זו הייתה טעות חד פעמית והבוגד התוודה והתנצל. עם זאת, צריך לחשוב היטב אם צריך לקבל התנצלות של בן הזוג הבוגד.

מערכות יחסים הן דבר מורכב וסוגיית הבגידות מעלה שאלות רבות שהתשובה אליהן אינה חד משמעית. לכן, כאשר עומדים בפני בן זוג שבגד יש להביא בחשבון דברים רבים לפני שחורצים את הדין על מערכת היחסים.

היכנסו לפורומים ושתפו את המומחים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום פסיכולוגיה
פורום אימון ויעוץ לזוגיות ודייטינג
פורום פסיכותרפיה
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין

הבנת המניעים לבגידה

בני אדם עושים טעויות רבות במהלך החיים, הטעויות האלה יכולות דווקא להחזיר את האדם למסלול שממנו סטה, כך גם טעויות במערכת היחסים, לרבות בגידות. לכן, לפני שמספידים את מערכת היחסים צריך להבין מה הגישה של בן הזוג הבוגד למערכת היחסים עצמה ולמערכות היחסים בכלל. ישנם אנשים אשר מכורים למין ויש כאלה שאינם מאמינים במונוגמיה, אך מרבית האנשים אינם נמנים בין אלה ולרוב בני הזוג הבוגדים, אלה שלקחו אחריות והתנצלו בלב שלם על המאורע, באמת ובתמים רוצים לעבוד על עצמם ועל מערכת היחסים.

הרצון לעבוד על מערכת היחסים צריך להיות יותר מסתם דיבורים. שני בני הזוג צריכים לחשוב ולהבין מה השתבש במערכת היחסים ומה הוביל לבגידה. זהו תהליך קשה הדורש התבוננות מאתגרת בפנים שונים של מערכת היחסים שלא תמיד רוצים להתמודד איתם. אם בן הזוג הבוגד לא מוכן לעשות את העבודה הנדרשת, ישנם סיכויים גבוהים שהוא יבגוד פעם נוספת.

בגידה חד פעמית לעומת בגידות מרובות

בגידה חד פעמית שונה בתכלית מבגידות מרובות, ואדם שבגד רק פעם אחת בבן זוגו לא זהה באופיו לאדם שיש לו היסטוריה של בגידות במערכות יחסים קודמות. אנשים בוגדים בבני הזוג שלהם מסיבות שונות והמפתח לחזרה למערכת יחסים תקינה לאחר בגידה היא להבין ולהגדיר מהי הסיבה שבגללה בן הזוג בגד, אם זוהי מעידה חד פעמית בקורות חייו או שזהו דפוס חוזר. רק לאחר הבנה לעומק של הבגידה ניתן לחולל שינוי ולדעת כי בפעם הבאה הבחירה תהיה שונה.

לאנשים נרקיסיסטים ואימפולסיביים יש סיכוי גבוה יותר לבגוד בבני הזוג שלהם, כך גם אנשים שאינם מרשים לעצמם להתקרב יותר מדי לאנשים אחרים ולהיקשר אליהם. יש אנשים אשר בוגדים בגלל חיפוש עצמי, רצון לחופש או לחוות משהו חדש ומסעיר. חלק מהתכונות הללו ניתנות לשינוי וחלקן לא, למשל, עם הגיל האימפולסיביות נוטה להירגע ומפתחים שליטה עצמית. כמו כן, כשאנשים מתבגרים הם נוטים להיות פחות מרוכזים בעצמם ולהיות מודעים יותר להשלכות של המעשים שלהם. עם זאת, אנשים נרקיסיסטים אינם משתנים הרבה במרוצת השנים ואנשים שלא מוצאים שום דבר פסול בבגידה בגיל צעיר קרוב לוודאי שלא ישנו את דעתם גם בגיל מבוגר יותר. לכן כדאי להכיר טוב טוב את בן הזוג ואת הנטיות שלו כדי לאמוד את הסיכויים לבגידה נוספת.

התמודדות עם השלכות הבגידה

המשפט "פעם בוגד תמיד בוגד" נכון במיוחד לאנשים עם יצר סכנה ואהבה לריגושים ופחות לאנשים מתונים ושקולים יותר. הפחד להיתפס הוא חלק מהריגוש שבבגידה ולא כל האנשים מביאים בחשבון את מלוא ההשלכות שיש למעשה הבגידה על מערכת היחסים שלהם. לעומת זאת, אנשים שכנראה לא יחזרו על המעשה הם כאלה אשר חווים תחושת אשמה וחרדות ואלה שמודעים לכאב שהם גורמים לבני הזוג שלהם.

בגידה חזרתית תלויה גם בנסיבות הבגידה, אם בן הזוג הבוגד מעולם לא נתפס, חוסר הנאמנות יכול להימשך מכיוון שהוא מעולם לא התמודד עם ההשלכות של ההתנהגות שלו. אם בן הזוג הבוגד נתפס או שהוא התוודה בפני בן הזוג שלו על מעשיו, הוא נאלץ לחזות בכאב שהוא גרם. בן זוג שבגד אשר רוצה לעבוד על מערכת היחסים שלו צריך לא רק לזכות באמון מחדש אלא גם למצוא דרכים לשמור על הזוגיות חיה, אינטימית ומלאת תשוקה.

אולי תרצו לקרוא גם:
בגידות: מדוע גברים בוגדים בנשים שלהם?
כיצד לסלוח על בגידה ולהתקדם הלאה?
פוליאמוריה - על אהבה מרובת משתתפים
ככה לא רבים: למה אסור להגיד לבן הזוג ''להתגבר על זה''?
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?

אנשים רבים בוגדים בשנות הנעורים ובשנות העשרים שלהם, כאשר מערכות היחסים שהם נמצאים בהם אינן נשקפות לטווח הרחוק. חלקם בוגדים פעם או פעמיים והם לא אוהבים את ההרגשה הנלווית לבגידה. לעומת זאת, ישנם אנשים שנהנים מהבגידה ומהתחושה שהיא גורמת. לכן, לפני שמחליטים אם לחזור לבן הזוג או לא, חשוב לשאול אותו איך הוא הרגיש, אם החוויה חיובית, יש סיכוי לא קטן שהוא יבגוד שוב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר