בדיקות סקר: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

להלן מקבץ בדיקות סקר שרוב האוכלוסייה צריכה לעבור:בדיקת BMI


בדיקה זו נערכת בין גיל 20 עד 40 רק פעם אחת, בגילאים מבוגרים יותר היא נערכת אחת לכמה שנים. BMI שפירושו הוא "מדד מסת הגוף", הוא תקן בינלאומי להערכת תקינות משקלו של אדם באמצעות נתוני גובהו ומשקלו. חישוב זה מעריך האם הנבדק סובל מעודף משקל, השמנת יתר, או תת-תזונה.

בדיקת לחץ דם


בגילאים 20-40 יש לעבור בדיקת לחץ דם כל חמש שנים. אנשים בגילאים אלו עם גורמי סיכון למחלות לב, צריכים לעבור בדיקת סקר זו כל שנה. בגילאים מבוגרים יותר – יש לעבור את בדיקת סקר זו אחת לשנה או לשנתיים, בהתאם לתוצאות הבדיקה. מדידת לחץ דם נעשית בדרך כלל על ידי מכשיר הנקרא ספיגמומנומטר, הידוע יותר בשמו העממי מד לחץ דם. המכשיר מורכב ממעין שרוול מתנפח המולבש על זרועו של הנבדק, אליו מחובר צינור גומי גמיש כשבקצהו המד עצמו, המודד לחץ דם על ידי זוג מספרים המסמלים מילימטרים של כספית. כיום ישנם גם מכשירים דיגיטאליים המודדים את לחץ הדם.

פרופיל שומנים בדם


גברים מגיל 35 ונשים מגיל 45, צריכים לעבור בדיקה זו אחת לחמש שנים. אנשים בגילאים אלו עם גורמי סיכון למחלות לב וכדומה, צריכים לעבור בדיקת סקר זו כל שנה. גם בגילאים מבוגרים יש לעבור את הבדיקה אחת לשנה.

בדיקת פרופיל שומנים בדם נערכת על דגימת דם שנלקחת בעזרת מזרק המוחדר לתוך וריד בזרוע, או על ידי ניקוב עור האצבע. על דגימת הדם מבצעים קבוצת בדיקות הנערכות בדרך כלל ביחד במטרה לקבוע את הסיכון למחלות לב. בדיקות פרופיל שומנים בדם הוכחו כמעריכות היטב את הסיכויים של אנשים לקבל התקף לב או שבץ כתוצאה מחסימת כלי דם או התקשות של העורקים (תופעה הנוצרת עקב הצטברות סידן בדפנות הפנימיות של העורקים).

בדיקת המוגלובין


בדיקה זו מבוצעת לאיתור אנמיה, והיא מבוצעת בעיקר על נשים לאחר כל הריון. מדובר בבדיקת דם הבוחנת את רמת ההמוגלובין בדם. המוגלובין הוא חלבון הנמצא בכדוריות הדם האדומות ונושא את החמצן לתאי הגוף. ההמוגלובין מורכב מטבעת המכילה ברזל (heme), שמסביבה חלבון (globin). רמת המוגלובין איננה ערך קבוע והיא משתנה לפי מדדים שונים לדוגמא: גיל, מין, הריון, מוצא, מחלות שונות, עישון וכדומה. בדיקת המוגלובין מודדת את מידת החומרה של אנמיה (מיעוט כדוריות דם אדומות) או פוליציטמיה (עודף כדוריות דם אדומות). מטרת הבדיקה לפקח על התגובה לטיפול של אנמיה או פוליציטמיה ולעזור לקבל החלטות לגבי עירוי דם אם האנמיה חמורה.

משטח צוואר רחם


נשים צריכות לבצע בדיקת סקר זו כל שנה, ולאחר שהתקבלו שלוש בדיקות תקינות, יש לבצע את הבדיקה אחת לשלוש שנים, במשך כל החיים. בבדיקה זו הנקראת גם בדיקת פאפ נוטלים דגימה מצוואר הרחם ובוחנים אותה מתחת למיקרוסקופ. בדיקה זו מסייעת במיוחד לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם.

ממוגרפיה


נשים מעל גיל 50 צריכות לעבור ממוגרפיה של השד אחת לשנתיים, נשים בעלות גורמי סיכון צריכות לעבור את בדיקת סקר זו אחת לשנה מגיל 40 ומעלה. ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד והיא מבוצעת כדי לבדוק את בריאות השד ולבחון האם קיימים גידולים בשד כגון למשל סרטן השד, רקמות לא נורמאליות, כיסים מלאים בנוזל (ציסטות) ועוד.

צפיפות עצם


את הבדיקה צריכים לעבור בדרך כלל רק אנשים בעלי גורמי סיכון לאוסטיאופורוזיס (כגון למשל, משקל נמוך). גברים צריכים לעבור אותה מגיל 55 פעם בשנה. נשים, מגיל 50 אחת לשנתיים. בדיקת צפיפות עצם מודדת כמה סידן ומינראלים נוספים יש בעצם. ככל שהצפיפות של המינראלים בעצם גבוהה יותר, כך העצמות חזקות יותר. בדיקה זו משמשת כדי להעריך את הסיכוי לשברים בעצמות. הסיכון לשברים בעצמות הוא גבוה ביותר בקרב אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס.

דם סמוי בצואה


בדיקת סקר זו מבוצעת מגיל 50, אחת לשנה, עד גיל 75. בדיקת סקר זו מבוצעת כדי לגלות דימום במערכת העיכול אשר יכול להיות סימן למספר בעיות בריאותיות ולסרטן המעי הגס. דם בצואה הוא הסימפטום היחיד של סרטן המעי הגס, אולם לא כל דם בצואה מעיד על סרטן המעי הגס. כמו כן, תמיד ישנה כמות קטנה של דם בצואה המשתחררת ממערכת העיכול אולם היא לא תיראה בבדיקת דם סמוי בצואה. תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה תופיע רק אם ישנה כמות גדולה של דם הנפלט דרך מערכת העיכול.

קולונוסקופיה


אנשים בני 40 ומעלה עם גורמי סיכון צריכים לבצע בדיקת סקר זו אחת לחמש שנים. קולונוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לראות את פנים המעי הגס ופי הטבעת. הבדיקה יכולה לזהות דלקות, כיבים וגידולים. בדיקת קולונוסקופיה משמשת לחיפוש סימנים מקדימים של סרטן המעי הגס ולאבחון המקור לבעיות כגון כאבי בטן, דימום מפי הטבעת, שינויים בהרגלי היציאות, ירידה במשקל ועוד. במהלך בדיקת סקר זו הרופא מחדיר צינור ארוך ודק הנקרא קולונוסקופ אל פי הטבעת וממשיך להחדירו בעדינות ובאיטיות אל המעי הגס. על הקולונוסקופ מורכבת מצלמה קטנה המעבירה תמונת וידאו אל מסך מחשב. דרך הווידאו הרופא בוחן בקפידה את רירית המעי ועוד.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר