בדיקת דם דיפרנציאל: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

כיצד מתבצעת בדיקת דיפרנציאל?


בדיקת דיפרנציאל היא חלק מבדיקת ספירת דם. דגימת הדם נלקחת ברוב המקרים מהווריד, בדרך כלל בחלק הפנימי של המרפק או מהווריד שבאזור גב כף היד. במקרים מסוימים דגימת דם נלקחת מכרית האצבע. האדם הנוטל את הבדיקה כורך גומי סביב זרועו של הנבדק כדי להפעיל לחץ על האזור ולגרום לווריד שממנו יילקח הדם להתנפח. אחר כך הוא מחדיר בעדינות מחט לתוך הווריד של הנבדק. הדם נאסף לתוך בקבוקון אטום לאוויר. בסיום נטילת הדם המחט מוצאת מהווריד והנקב מכוסה על ידי חבישה. לאחר הוצאת המחט יש ללחוץ על הנקב במשך שתי דקות עד שהדם ייקרש. הזריקה אינה כואבת מאוד, ישנם אנשים המדווחים על כאב קל וישנם כאלו המדווחים כי כלל לא חשו את הזריקה או חשו רק תחושת עקיצה קלה.

משך הבדיקה


בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

הכנות לבדיקה


אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקת ספירת דם. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד שיכולה להשפיע מעט על התוצאות. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה. התייבשות יכולה גם היא להשפיע מעט על התוצאות ולכן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.

סיכוני הבדיקה


בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות מומלצת לביצוע הבדיקה


בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים לפני ניתוח ולאנשים שאצלם ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע בדיקת ספירת דם כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.

תוצאות בדיקת ספירת דם


לכל אחת מהבדיקות המבוצעות בתוך בדיקת ספירת דם (כגון למשל RBC, WBC ועוד) ישנם ערכי נורמה. בתדפיסי הבדיקות יש מעין סוגריים המסמנות את הערכים התקינים ולידן מצויינים ערכי המינימום והמקסימום התקינים עבור הבדיקה. תיאורטית, מומלץ שהתוצאות יהיו במסגרת הטווח, אולם יש לדעת כי טווחי ערכי הנורמה עשויים להשתנות מעט בין מעבדות שונות. כמו כן, לא כל חריגה מטווחי הנורמה מהווה בעיה. מומלץ לנבדקים לשוחח עם רופאם על תוצאות הבדיקה לפני הסקת מסקנות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר