העמסת סוכר: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Oral Glucose Challenge Test, Glucose challenge test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת העמסת סוכר בהריון בוחנת האם האישה סובלת מסוכרת הריון או ממצב טרום סוכרת (המאופיין ברמות סוכר בדם גבוהות מהרגיל).


תיאור

בדיקת העמסת סוכר מבוצעת בשבועות 24-26 להריון, במטרה להאריך את הסיכוי לסוכרת הריון. בזכות השינויים ההורמונלים בשבועות אלו, ניתן לחשוף את הנטייה לסוכרת אצל נשים בהריון בתקופה זו. סוכרת הריון היא מחלה בה לוקות שלוש עד חמש נשים מתוך כל 100 נשים בהריון. סוכרת הריון עלולה לגרום להופעת צירים מוקדמים, לכמות גדולה מדי של מי שפיר, להתפתחות יתר לחץ דם אצל האם, ללידת ילדים גדולים מהרגיל ועוד. לא ניתן למנוע סוכרת הריון, אולם על מנת להפחית את הסיכון, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה במהלך כל ההריון ולא להעלות במשקל מעבר למומלץ: כ-12 ק"ג בכל ההריון, תלוי במשקל ההתחלתי. בדיקת העמסת סוכר היא בדיקה המודדת את היכולת של הגוף לעכל סוכר או לנקות אותו ממחזור הדם. בדיקת העמסת סוכר יכולה לאבחן סוכרת רגילה, סוכרת הריון או מצב טרום סוכרת (המאופיין ברמות סוכר בדם גבוהות מהרגיל). במהלך בדיקת העמסת סוכר ניטל מהאישה דם מווריד בזרוע או דרך האצבע. אח"כ האישה מתבקשת בדרך כלל לשתות נוזל המכיל כמות מסוימת של סוכר (גלוקוז). לאחר מכן שוב ניטל מהאישה דם.

קיימות שתי בדיקות העמסת סוכר בהריון:

1. העמסת סוכר 50 גר' (Glucose Challenge test)

בבדיקה זו האישה מתבקשת לשתות נוזל המכיל 50 גר' גלוקוז. אחר כך האישה ממתינה כשעה בחדר המתנה. לאחר כשעה, נוטלים מהאישה דגימת דם מוריד בזרוע או דרך האצבע. דגימה זו משמשת למדידת רמת הסוכר בדם. לפני הבדיקה ניתן לאכול ולשתות כרגיל. לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות רגילה. בבדיקת העמסת סוכר 50 גר', תוצאה של 140 מ"ג / ד"ל ומטה היא תקינה, כלומר, אין סוכרת הריון. תוצאה גבוהה יותר עשויה להצביע על סוכרת הריון ומצריכה בדיקת העמסת סוכר 100 גר'.

2. העמסת סוכר 100 גר' (Oral Glucose Challenge Test)

בדיקת העמסת סוכר 100 גר' מבוצעת אם התקבלו תוצאות גבוהות בבדיקת ה-50 גר' או בגלל הסיבות הבאות שמעלות את הסיכוי לפתח סוכרת הריון: הייתה לאישה סוכרת הריון בהריון קודם. האישה ילדה בעבר תינוק במשקל גבוה מהרגיל. האישה מתחת לגיל 25 והיא סבלה מעודף משקל לפני ההריון. לאישה יש כמות גדולה של מי שפיר. ועוד בבדיקת העמסת סוכר 100 גר' האישה מתבקשת לשתות נוזל עם 100 גר' סוכר. אח"כ אוספים ממנה דגימות דם במרווחי זמן של שעה, שעתיים ושלוש שעות. לאחר שתיית הנוזל, בדרך כלל רמות הסוכר בדם מגיעות לשיא תוך כשעה ואח"כ מתחילות לרדת.


הכנות לבדיקה

לבדיקת העמסת סוכר 50 גר' בדרך כלל אין הכנות מיוחדות. אין צורך להגביל מזון או שתייה לפני הבדיקה. לבדיקת העמסת סוכר 100 גר' יש הכנות: יש לצום שמונה שעות לפני הבדיקה. כמו כן, אין לעשן או לבצע פעילות גופנית שמונה שעות לפני הבדיקה. מומלץ לאכול מאוזן בשלושה ימים שלפני הבדיקה. מומלץ להקפיד על 150-200 גר' של פחמימות ליום. מקורות טובים של פחמימות הם: אורז, דגנים, פירות, תפוחי אדמה ועוד. כמו כן, לפני מועד הבדיקה יש לספר לרופא על תרופות הניטלות באופן קבוע, לעתים יש צורך להפסיק תרופות מסוימות.


משך הבדיקה

בדיקת העמסת סוכר 50 גר' אורכת כשעה וחצי. בדיקת העמסת סוכר 100 גר' אורכת כארבע שעות במהלכן יש להישאר במרכז הרפואי בו מתבצעת הבדיקה. בשעות אלו מותר לשתות רק מים ולא לאכול.


סיכונים

בדיקות העמסת סוכר, המתבצעות בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, הן בדיקות לא מסוכנות אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים). סיכון נוסף שעלול להתרחש הוא הקאה לאחר שתיית הנוזל שטעמו מתוק מאוד. במקרה של הקאה לעתים לא יהיה ניתן להשלים את הבדיקה באותו יום. מומלץ להביא לבדיקה מיץ מלימון סחוט, לשיפור טעם תמיסת הסוכר. סיכון אפשרי אחר הוא ירידת רמות הסוכר בדם לקראת סוף הבדיקה לרמות נמוכות מאוד שעלולות לגרום חולשה, רעב, עצבנות ועוד.


תדירות ביצוע

בדיקות העמסת סוכר בהריון מבוצעות בשבועות 24-26 להריון. אם לאישה יש היסטוריה משפחתית של סוכרת, או שהיא סבלה מסוכרת הריון בהריון קודם שלה, אז בדיקת העמסת סוכר מבוצעת בשבועות מוקדמים יותר.


תוצאות, פענוח

בבדיקת העמסת סוכר 50 גר': תוצאה של 140 מ"ג / ד"ל ומטה היא תקינה, כלומר, אין סוכרת הריון. תוצאה גבוהה יותר עשויה להצביע על סוכרת הריון ומצריכה בדיקת העמסת סוכר 100 גר'. בבדיקת העמסת סוכר 100 גר' התוצאות התקינות הן: לפני שתיית הנוזל הממותק: פחות מ-95 מ"ג / ד"ל 1 שעה לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-180 מ"ג / ד"ל 2 שעות לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-155 מ"ג / ד"ל 3 שעות לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-140 מ"ג / ד"ל תוצאות גבוהות מדי בבדיקת העמסת סוכר מופיעות בעת: סוכרת הריון, נטילת תרופות מסוימות, מחלות תורשתיות כגון סיסטיק פיברוזיס, ייצור יתר של הורמון הגדילה (אקרומגליה) ועוד. תוצאות נמוכות מדי בבדיקת העמסת סוכר עלולות להופיע בעת: נטילת תרופות מסוימות, בעיות עם בלוטת התריס, גידול בלבלב, שחמת הכבד, מחלת אדיסון ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,796
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,755
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,665
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 2,030
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,699
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,635
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד