סיסי שליה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Chorionic Villous Sampling
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרתה של בדיקת סיסי שליה היא לאתר מומים ומחלות גנטיות בעובר במהלך הריון. השליה היא רקמה שנוצרת ברחם האישה בזמן הריון, העובר מחובר אליה בחבל הטבור ותפקידה לספק לעובר חמצן ואנרגיה. במרבית המקרים המטען הגנטי של השליה זהה למטען הגנטי של העובר ולכן ניתן לבחון את מצבו של העובר לפיה. השליה מורכבת מסיסים, מבנים הדומים בצורתם לאצבע, ובבדיקת סיסי שליה לוקחים דגימה מהסיסים וכך לא באים במגע עם העובר והוא אינו ניזוק. בבדיקה בודקים את הכרומוזומים של העובר וכך אפשר לאתר עודף או חוסר של כרומוזומים היכולים לגרום לבעיות בריאותיות שונות, כמו תסמונת דאון. כמו כן, בבדיקה אפשר לאבחן מומים במערכת העצבים ומחלות תורשתיות הנגרמות מגנים מסוימים. הבדיקה נמצאת בסל הבדיקות לנשים שגילן 35 ומעלה ולנשים שבדיקות שונות, כמו שקיפות עורפית, הראו שישנו סיכון למחלות גנטיות.


תיאור

ישנן שתי שיטות לביצוע סיסי שליה – דרך הנרתיק ודרך עור הבטן. בבדיקה הבטנית על הנבדקת לשכב על מיטת הטיפולים עם בטן חשופה. כדי לקבל תמונה של העובר ושל השליה יש צורך באולטראסאונד. בעזרת הרדמה מקומית מאלחשים אזור קטן בבטן, דוקרים אותו עם צנתר ושואבים כמות קטנה של סיסי שליה. לאחר מכן בודקים את לחץ הדם של הנבדקת ואת פעימות הלב של העובר. בבדיקה הנרתיקית על הנבדקת להתפשט וללבוש חלוק ולשכב על מיטת הטיפולים כשהרגליים מונחות על התומכים בצדי המיטה. בעזרת מפשק (ספקולום) מרחיבים את דפנות הנרתיק ומנקים את צוואר הרחם בעזרת סבון מיוחד. לקבלת תמונה מדויקת של העובר ושל השליה יש צורך באולטראסאונד. לאחר מכן דוקרים את צוואר הרחם, מחדירים צנתר ושואבים כמות קטנה של סיסי שליה. לאחר השאיבה סיסי השליה נשלחים לבדיקת מעבדה למען קבלת התוצאות. בתום הבדיקה על הנבדקת להישאר כשעה להשגחה כדי לוודא שאין דימום כבד. כמו כן, מומלץ לנוח כיום או יומיים לאחר הבדיקה.


הכנות לבדיקה

כשעה לפני הבדיקה הנבדקת תתבקש לשתות נוזלים כדי ששלפוחית השתן תתמלא. שלפוחית מלאה מקלה על תהליך הבדיקה.


משך הבדיקה

משך הבדיקה הוא כעשרים דקות.


סיכונים

בבדיקה הנרתיקית ייתכנו דימומים והתכווצויות בבטן הדומות לכאבי מחזור. אם לאחר הבדיקה ישנו דימום כבד, חום גבוה מ-38 מעלות או הפרשות חריגות או כבדות מהנרתיק, יש לגשת לקבלת טיפול רפואי במידי. הבדיקה מעלה את הסיכויים להפלות בכ-0.25%. הסיכון גבוה יותר בבדיקה הנרתיקית מאשר בבדיקה הבטנית. כמו כן, ישנו סיכון לזיהום תוך־רחמי ולמום מולד ברגל או ביד התינוק בעקבות פגיעת הצנתר, אך הסיכון לכך הוא נמוך ביותר, בעיקר לאחר השבוע ה-10 להריון.


תדירות ביצוע

הבדיקה נעשית בסוף השליש הראשון של ההריון, בין שבוע 10 לשבוע 13. את הבדיקה מבצעים כאשר ישנו חשד למומים מולדים או למחלות גנטיות ורוצים לבדוק זאת בשלב מוקדם של ההריון כדי שאפשר יהיה לבצע הפסקת הריון קלה יותר. זאת לעומת בדיקת מי שפיר שניתן לעשותה רק בשליש השני של ההריון.


תוצאות, פענוח

ברוב המקרים תוצאות המעבדה מתקבלות בין 10 ל-14 יום לאחר הבדיקה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד