שקיפות עורפית: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

nuchal translucency screening
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

שקיפות עורפית היא בדיקת אולטראסאונד שעושים בהריון כדי להגדיל את הסיכויים למצוא בעיות בכרומוזומים שיכולות לגרום לבעיות ולמחלות גנטיות שונות, כמו תסמונת דאון, תסמונת טרנר, טריזומה 13 וטריזומה 18. עד השבוע ה-15 להריון לעוברים יש שכבה דקה של נוזל לימפטי באזור העורף. אצל עוברים תקינים כמות הנוזל קטנה משום שתהליך ספיגת הנוזל תקין. כמויות גדולות של הנוזל יכולות להעיד על ספיגה לקויה עקב פגמים בכרומוזומים. בבדיקה מודדים את העובי של הנוזל בצווארו של העובר. נוסף על כך, הבדיקה מסייעת לגלות אם ישנו חשד למומים בלב העובר וכן את שבוע ההריון המדויק. הבדיקה אינה מאשרת או שוללת את קיומם של הפגמים הגנטיים, אלא היא מציגה הסתברות לקיומו של הפגם.


תיאור

השקיפות העורפית דומה לבדיקת אולטראסאונד בטני רגילה. במקרים מסוימים, כאשר ישנם אילוצים ואי אפשר לבצע בדיקה בטנית, מבצעים אולטראסאונד וגינלי. על האישה לשבת על כיסא מוטה לאחור והרופא מניח את המתמר על הבטן לשם קבלת תמונה של העובר. יש להמתין עד שראש העובר יהיה במנח רגיל ולא בכיפוף כדי למנוע הטיות של המדידה. כאשר העובר נמצא במנח הנכון מחפשים את הצטברות הנוזל בעורף שלו, ההצטברות נראית על צג האולטראסאונד כמו פס שחור. מודדים את העובי של הנוזל ואת גודל העובר ומזינים את הנתונים לתוכנת מחשב. את פלט התוכנה משווים לסיכון הכללי לתסמונת דאון אצל נשים באותה קבוצת גיל.


הכנות לבדיקה

אין דרישה להכנות מקדימות לשקיפות העורפית.


משך הבדיקה

משך הבדיקה הוא בין 15 ל-20 דקות.


סיכונים

שקיפות עורפית היא בדיקה שאינה חודרנית והיא אינה גורמת לכאבים, משכך הבדיקה אינה כרוכה בסיכונים ואין לה תופעות לוואי.


תדירות ביצוע

שקיפות עורפית היא בדיקה אשר מומלצת לכל אישה בהריון כדי להעריך את הסיכויים של העובר לחלות בתסמונת דאון ובמחלות גנטיות אחרות. את הבדיקה מבצעים בין שבוע 11 לשבוע 13 של ההריון. משבוע 14 והילך יש קושי להשוות בין הנוזל הצווארי של העובר לבין זה של עוברים עם תסמונת דאון.


תוצאות, פענוח

את תוצאות השקיפות העורפית מקבלים בתום הבדיקה, לאחר חישוב המדדים. אם תוצאות הבדיקות מראות כי העובי של שכבת הנוזל שווה או קטנה לממוצע של נשים אחרות באותה קבוצת גיל של הנבדקת, אזי הבדיקה תקינה. אם התוצאות מראות כי העובי של שכבת הנוזל גבוה יותר מ-2.5 עד 3 מילימטר, אזי עולה הסיכוי שהעובר לוקה במחלה כרומוזומלית. במקרה שתוצאות הבדיקה אינן תקינות, על הנבדקת לגשת לייעוץ גנטי ולבדיקות נוספות כמו דיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שליה. מכיוון שהבדיקה נעשית בשלב מוקדם יחסית של ההריון, במקרים שהתגלה כי העובר חולה אפשר להפסיק את ההריון בעזרת גרידה ולהימנע מהפלה בשלב מאוחר יותר של ההריון בעזרת גרימה ללידה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד