תרבית לגילוי חיידק GBS: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Group B streptococcus screening
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

GBS (סטרפטוקוקוס מסוג B) הוא חיידק אחד מבין חיידקים רבים שחיים בגוף האדם ולרוב הוא אינו מהווה איום ואינו גורם לנזק. שהות החיידק בגוף היא אינה דבר קבוע והוא יכול להופיע ולהיעלם מבלי להראות לכך תסמינים. החיידק חי בנרתיק ובמערכת העיכול של 10%–40% מהנשים ההרות. בזמן ההריון החיידק אינו מזיק לאם או לעובר, אך בזמן ירידת המים או בעת הלידה עצמה החיידק יכול לעבור לעובר דרך תעלת הלידה והוא עלול לגרום לזיהום. הזיהום שנגרם בעקבות ההידבקות בחיידק מהווה הגורם העיקרי של תחלואת תינוקות ושל התמותה שלהם בשבוע הראשון לאחר הלידה. איתור מוקדם של החיידק וקבלת טיפול אנטיביוטי במהלך הלידה מפחיתים את סיכויי ההידבקות של העובר לכ-0.2%. אם הלידה התפתחה במהירות, לפני שהאם הספיקה לקבל עירוי אנטיביוטי, התינוק יקבל אנטיביוטיקה ב-48 השעות הראשונות שלאחר הלידה.


תיאור

כדי לגלות את הימצאות החיידק יש לבצע תרבית שאותה לוקחים מהנרתיק ומהחלחולת (רקטום). את התרבית לוקחים בעזרת מטושים – מקלונים דקים שלקצה שלהם מחובר צמר גפן סטרילי, שאותם מחדירים לנרתיק ולחלחולת ולאחר מכן שולחים לבדיקת מעבדה. במקרים מסוימים החיידק מצוי בדרכי השתן ואפשר לאתר זאת בבדיקת שתן רגילה. במקרים אלה אין צורך בתרבית מהנרתיק ומהחלחולת.


הכנות לבדיקה

אין צורך בהכנות לקראת הבדיקה.


משך הבדיקה

משך הבדיקה הוא כ-10 דקות.


סיכונים

הבדיקה פולשנית המצריכה החדרה של מטוש לאברי גוף שונים, אך למעט אי נוחות מעטה היא אינה כרוכה בסיכונים או בתופעות לוואי.


תדירות ביצוע

את התרבית מבצעים בין שבוע 35 לשבוע 37 להריון. מכיוון שהחיידק יכול להופיע ולהיעלם, התרבית תקפה לחמישה שבועות בלבד ואין צורך לבצע אותה בשלב מוקדם יותר של ההריון. הבדיקה אינה הכרחית לכל אישה בהריון. משרד הבריאות ממליץ לבצע את הבדיקה רק לנשים הנמצאות בסיכון לנשיאת החיידק, כמו נשים שבלידה קודמת ילדו תינוק שחלה ב-GBS, נשים שחוו צירים לפני שבוע 37, נשים שירדו להן המים לפני שבוע 37 ונשים שבמהלך כל הלידה יש להן חום הגבוה מ-38 מעלות צלזיוס.


תוצאות, פענוח

תוצאות התרבית מתקבלות לאחר שבוע מהבדיקה. אם תוצאות התרבית יצאו חיוביות והאישה נשאית של החיידק בנרתיק או בחלחולת עליה לדווח על כך כשהיא מגיעה לחדר הלידה כדי שייתנו לה אנטיביוטיקה בהזרקה לווריד. בין ההזרקה ללידה צריכות לעבור לפחות ארבע שעות, וכדי לקבל את הטיפול האפקטיבי ביותר רצוי לקבל שתי זריקות לפני שהלידה הופכת לפעילה. משכך, הנשים שנושאות את החיידק צריכות להיות קשובות לגוף ולסימנים של הלידה כדי להגיע בזמן לבית החולים לקבלת הטיפול. אם החיידק התגלה בדרכי השתן על האישה ליטול אנטיביוטיקה באופן מידי ולא לחכות עד ללידה. נשים שמתוכנן להן ניתוח קיסרי או שהן נכנסו לחדר הניתוח לפני שהלידה הפכה פעילה אינן צריכות לקבל את הטיפול האנטיביוטי.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד