אולטרסאונד: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

obstetric ultrasound, Prenatal Ultrasound
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לברר את בריאות ותקינות העובר, הרחם, שק השפיר, השליה, השחלות ועוד.


תיאור

בדיקת אולטרסאונד (בדיקת על-שמע, אולטראסאונד) היא בדיקה המשתמשת בגלי קול, הלא נשמעים לאוזן האנושית, להדמיית איברים פנימיים בגוף. במהלך ההריון מבוצעות מספר בדיקות אולטרסאונד המאפשרות לראות על מסך מחשב את העובר בתוך הרחם, את שק השפיר, השליה והשחלות. בדרך כלל בדיקות האולטרסאונד בהריון מבוצעות על פני עור הבטן אשר נמרח עליו ג'ל מיוחד המסייע לקבלת תמונה איכותית. קיים גם אולטרסאונד וגינאלי המבוצע באמצעות צינורית המוחדרת לתוך תעלת הנרתיק. אולטרסאונד וגינאלי מציג תמונה טובה יותר והוא בדרך כלל מבוצע בהריון בסקירת מערכות ראשונה או כאשר יש חשד לבעיה מסוימת. בדיקת אולטרסאונד של אברי העובר דרך הנרתיק היא מאוד מדויקת ומתאפשרת אך ורק בשלבים מוקדמים של ההיריון. בדיקות האולטרסאונד מבוצעות בתקופות שונות של ההריון כגון למשל: בשבוע 6-10 - הערכת המקום בו נמצא שק ההריון, הערכת גיל העובר ועוד. בשבוע 10-14 - בדיקת שקיפות עורפית (בדיקת לזיהוי תינוקות עם הפרעות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, מומי לב ועוד). בשבוע 14-16- סקירת מערכות ראשונה. בשבוע 20-22 - סקירת מערכות שנייה, ועוד. בעזרת בדיקות אולטרסאונד המבוצעות בתחילת ההריון (שליש ראשון) ניתן לקבוע את מספר העוברים (אחד או יותר), גיל העובר, לחפש בעיות כגון הריון מחוץ לרחם או סיכון להפלה, לזהות בעיות של השליה, הרחם, צוואר הרחם ועוד. בעזרת בדיקות האולטרסאונד המבוצעות בהמשך ההריון ניתן לקבוע את בריאות התינוק, מיקום השיליה, כמות מי השפיר סביב התינוק, מיקום התינוק, המשקל הצפוי של התינוק ועוד.

מהלך בדיקת אולטרסאונד בהריון:

לפני תחילת בדיקת אולטרסאונד בגישה הבטנית, לעתים האישה מתבקשת ללבוש חלוק בית חולים. אח"כ האישה שוכבת על שולחן מרופד בו מורחים על ביטנה ג'ל מיוחד. לאחר מכן, מכשיר קטן הקרוי מתמר מופעל על הבטן על ידי הרופא. המכשיר שולח גלי קול אל תוך הבטן אשר משקפים את פנים הבטן ואת העובר. גלי הקול הופכים לתמונה על מסך מחשב המחובר למכשיר האולטרסאונד. בתמונות ניתן לצפות מיד ואף להקליטן על קלטת, דיסק וכו'. יתכן כי האישה תתבקש לעצור את נשימתה מספר פעמים במהלך הבדיקה. הבדיקה אינה כואבת ואינה גורמת אי נוחות. בבדיקה בגישה וגינלית, מוחדרת צינורית לתוך תעלת הנרתיק. הבדיקה הוגינלית אינה כואבת או מסוכנת לאם או לעובר אך יכולה להיות כרוכה במעט אי נוחות. בדיקה זו קשה יותר מהבדיקה הבטנית מבחינת הבודק והיא מצריכה מיומנות רבה. חלק מבדיקות האולטרסאונד, אלו שהכרחיות, מכוסות על ידי הביטוח הרפואי השגרתי של האישה. אם האישה מעוניינת לעבור בדיקות אולטרסאונד נוספות, למשל, סתם כדי לראות את התינוק, היא תצטרך לשלם על הבדיקות בעצמה.


הכנות לבדיקה

אין הכנות מיוחדות לבדיקות אולטרסאונד. בבדיקת אולטרסאונד בטני (על הבטן) חלק מהרופאים מבקשים מהנבדקת לשתות כארבע כוסות מים לפני הבדיקה ולא להטיל שתן, כך ששלפוחית השתן תהיה מלאה, מה שתורם לתצוגה טובה יותר של העובר על המסך.


משך הבדיקה

בדיקת אולטרסאונד אורכת כחצי שעה.


סיכונים

בדיקות אולטרסאונד הן בדיקות בטוחות, לא מסוכנות וללא תופעות לוואי לאם או לתינוק. בדיקות אולטרסאונד לא עושות שימוש בקרינה מסוכנת כפי שעושות בדיקות הרנטגן.


תדירות ביצוע

במהלך הריון שגרתי מבוצעות דיי הרבה בדיקות אולטרסאונד. להלן המועדים העיקריים לבדיקות אולטרסאונד בהריון: שבוע 6-10 - הערכת המקום בו נמצא שק ההריון, הערכת גיל העובר ועוד. שבוע 10-14 - בדיקת שקיפות עורפית. שבוע 14-16 - סקירת מערכות ראשונה. שבוע 19-20 - ביצוע מעקב אחר גדילת העובר, תנועותיו, נשימתו ועוד. שבוע 20-22 - סקירת מערכות שנייה. שבוע 28-30 - ביצוע מעקב אחר גדילת העובר, תנועותיו, נשימתו וכו'. שבוע 32-34 - ביצוע מעקב אחר גדילת העובר, תנועותיו, נשימתו ועוד. שבוע 38 - הערכת משקל.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות הן: התינוק מתפתח כהלכה, השליה, מי השפיר והאיברים הסמוכים נראים כרגיל ומתאימים לגיל ההריון. [h3][!!!]תוצאות לא תקינות יכולות להיות למשל: [/h3] הריון מחוץ לרחם עובר מת העובר לא ממוקם במקום הנכון ברחם בעיות עם השליה כגון שליית פתח (השרשה של השליה בחלק התחתון של הרחם, במצב זה השליה מקדימה את העובר ועשויה להפריע ליציאתו מן הרחם), היפרדות השליה מדופן הרחם לפני הלידה ועוד. מעט מדי מי שפיר. יותר מדי מי שפיר. הריון מולר Molar - תופעה נדירה של דימום מוקדם, בדרך כלל מגדירים אותו כ"מול". בהריון כזה גדלה רקמה שונה במקום עובר. תופעה זו גם מוגדרת כ-GTD) gestational trophoblastic disease). בעיות שונות עם השחלות, הרחם והאגן. ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד