חלבון עוברי: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Alpha Fetoprotein Test, AFP
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת חלבון עוברי היא לאתר הריונות בעלי סיכון למומים בעמוד השדרה של העובר, לאמוד את הסיכון לעובר בעל תסמונת דאון ועוד.


תיאור

בדיקת חלבון עוברי היא בדיקת דם המודדת את רמת החלבון העוברי בדם של אישה הרה. חלבון עוברי, המכונה "אלפא פטו פרוטאין", הוא חומר המיוצר בכבד של העובר. כמות החלבון העוברי בדם האם יכולה להעיד על בעיות אצל העובר כגון ספינה ביפידה (פגם המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון להריון ומתבטא בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה), אננצפלוס (מום מולד חמור הגורם למותו של העובר או ללידת תינוק עם גולגולת קטנה) ועוד. בדיקת חלבון עוברי מסייעת לזהות בעיות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, תסמונת אדוארדס ועוד. בדיקת חלבון עוברי היא חלק מבדיקת תבחין משולש (או תבחין מרובע) הנערכת בדרך כלל בין שבוע 15 ל-20 להריון. בדיקת תבחין משולש כוללת שלוש בדיקות המעריכות את הסיכון ללידת תינוק החולה בתסמונת דאון. שלוש הבדיקות הן: בדיקת חלבון עוברי, מדידת רמת ההורמון בטא (beta HCG) ומדידת רמת אסטריול. תוצאה חיובית בבדיקת תבחין משולש לא מעידה בוודאות על עובר עם תסמונת דאון, אולם במקרה שהתוצאה חיובית מומלץ לבצע בדיקה נוספת - בדיקת מי שפיר. הסיכוי לזהות עובר עם תסמונת דאון הוא כ-70% כאשר נערכת בדיקת תבחין משולש ו-80% כאשר נערכת בדיקת תבחין מרובע. במצב נורמאלי, אצל נשים בהריון צריכה להיות כמות קטנה של אלפא פטו פרוטאין (חלבון עוברי) ואצל גברים ונשים שלא בהריון לא צריך להיות כלל אלפא פטו פרוטאין בדם (או רק כמות קטנה מאוד). רמות גבוהות מהרגיל של אלפא פטו פרוטאין אצל גברים ואצל נשים לא בהריון יכולות להצביע על סרטן האשכים, הקיבה, השחלות הכבד או הלבלב וכמו כן גם על מחלת הודג'קינס, לימפומה ועוד.


הכנות לבדיקה

אין הכנות מיוחדות לפני בדיקת חלבון עוברי. עם זאת, לפני בדיקת חלבון עוברי האישה בהריון נשקלת מאחר שהתוצאות מתבססות גם על משקל האישה. כמו כן, התוצאות מתבססות על גזע האישה ועל מספר השבועות שעברו מתחילת ההריון ועד יום ביצוע בדיקת החלבון העוברי.


משך הבדיקה

בבדיקת חלבון עוברי, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות תוך כעשרה ימים, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.


סיכונים

בדיקת חלבון עוברי, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) ו/או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת חלבון עוברי היא חלק מבדיקת תבחין משולש (או תבחין מרובע) הנערכת בדרך כלל בין שבוע 15 ל-20 להריון.


תוצאות, פענוח

התוצאות התקינות הן: 0-10 מיקרוגרם/מיליליטר. אצל נשים בהריון כמות החלבון העוברי עולה בהדרגה החל מהשבוע ה-14 של ההריון. הכמות ממשיכה לעלות עד חודש-חודשיים לפני הלידה ואז מתחילה לרדת. התוצאות של בדיקת חלבון עוברי בדרך כלל מעט יותר גבוהות אצל נשים שחורות ומעט יותר נמוכות אצל נשים אסייתיות מאשר אצל נשים לבנות. התוצאות המתקבלות בבדיקת חלבון עוברי מתבססות על גיל העובר. על כן, כאשר ישנן תוצאות גבוהות מדי או נמוכות מדי יתכן כי חלה טעות ברישום גיל העובר המדויק. ניתן לבצע בדיקת אולטראסאונד כדי לבדוק את הגיל המדויק של העובר. [!!!]תוצאות גבוהות מדי של בדיקת חלבון עוברי יכולות להופיע במקרה של: הריון תאומים או שלישיה. עובר בעל מום בצינור העיצבי - מבנה צינורי חלול לאורך גב העובר שממנו מתפתחים המוח וחוט השדרה. כאשר המעיים של העובר או אברי הבטן האחרים הם מחוץ לגוף (במצב זה יהיה צורך בניתוח לאחר הלידה לתיקון הבעיה). עובר מת. [!!!]תוצאות נמוכות מדי של בדיקת חלבון עוברי יכולות להופיע כאשר לעובר יש תסמונת דאון.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד