ארגומטריה: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Exercise stress test, Ergometric Stress Testing
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת ארגומטריה, הנקראת גם בדיקת מאמץ, היא בדיקה הבוחנת השפעה של פעילות גופנית על הלב ואת בריאות הלב.


תיאור

בדיקת ארגומטריה היא בדיקה הבודקת את תפקוד הלב בעת מאמץ אצל אנשים עם חשש לבעיות לב, אצל ספורטאים ועוד. במהלך בדיקת ארגומטריה הנבדק רץ על הליכון או מדווש על אופני כושר, ובו זמנית הפעילות החשמלית של הלב שלו נמדדת עם מכשיר א.ק.ג ולחץ הדם שלו נמדד. הבדיקה בעצם מודדת את תגובת הלב לצורך הגובר של הגוף לחמצן בעת פעילות גופנית. בדרך כלל הבדיקה נמשכת עד שהלב של הנבדק מגיע לדופק מטרה מסוים, אלא אם כן הנבדק חש כאבי חזה או שלחץ דמו עולה גבוה מדי. לאחר שהנבדק מפסיק את הפעילות הגופנית הוא ממשיך להיבדק במשך 15-10 דקות או עד שקצב הלב שלו חוזר למצב הרגיל.

מהי בדיקת א.ק.ג.?

בדיקת א.ק.ג. היא כלי שימושי המאפשר לבדוק את תפקוד הלב בעזרת אלקטרודות המחוברות אל מכונה ההופכת את האותות החשמליים של הלב אל קווים גליים שבדרך כלל מודפסים על נייר.

מהלך בדיקת ארגומטריה

בתחילת בדיקת ארגומטריה מודבקות על החזה ועל הגפיים של הנבדק אלקטרודות שמחוברות למכשיר הא.ק.ג. ועל זרועו מורכב מכשיר למדידת לחץ דם. לפני תחילת הפעילות הגופנית הבודק מודד את קצב הלב ולחץ הדם. לאחר מכן הנבדק מתחיל את הפעילות הגופנית. הבודק מעלה את קצב הפעילות בהדרגה ומודד את לחץ הדם, ואת פעילות הלב בפרקי הזמן השונים. הבדיקה כוללת בדרך כלל שישה שלבים: מנוחה, ארבעה שלבים של פעילות גופנית בעוצמות שונות ושלב ההתאוששות.


הכנות לבדיקה

[b]1.[/b] אין לאכול, לעשן או לשתות משקאות המכילים קפאין או אלכוהול במשך שלוש שעות לפני בדיקת ארגומטריה. עם זאת, כשלוש שעות לפני הבדיקה מומלץ לאכול ארוחה קלה שתספק אנרגיה בעת הפעילות הגופנית. [b]2.[/b] במקרה שהנבדק נוטל תרופות באופן קבוע עליו להמשיך ליטול אותן כרגיל ביום הבדיקה. [b]3. [/b]יש להגיע לבדיקת ארגומטריה בלבוש ספורטיבי הכולל נעלי ספורט, מכנסיים נוחים וכו'. [b]4.[/b] אם הנבדק נטל כדור ויאגרה ב-24 השעות שלפני הבדיקה עליו לומר זאת לבודק. הסיבה לכך היא שלעיתים, כאשר אנשים הנבדקים בבדיקת ארגומטריה סובלים מכאבי חזה הם מקבלים ניטרוגליצרין (תרופה נגד כאבים). לאדם שנטל ויאגרה אסור לתת ניטרוגליצרין מאחר שהשילוב יכול להוריד את לחץ הדם נמוך מדי.


משך הבדיקה

בדיקת ארגומטריה אורכת כחצי שעה.


סיכונים

בדיקת ארגומטריה היא בדרך כלל בטוחה. עם זאת, נבדקים מסוימים עלולים לחוש כאבים בחזה, סחרחורות, קוצר נשימה או אף להתמוטט במהלך הבדיקה. לעיתים נדירות במיוחד נבדק עלול לעבור התקף לב במהלך הבדיקה. עקב סיכונים אלו, אנשים שלהם יש בעיות לב וכדומה לא נשלחים בדרך כלל לבדיקת ארגומטריה, אלא לבדיקות לב אחרות.


תדירות ביצוע

בדיקת ארגומטריה לא מבוצעת לכל אדם באופן שגרתי. בדיקת ארגומטריה מבוצעת מהסיבות הבאות: [!!!]על מנת לקבוע את הגורם לכאבים בחזה. [!!!]לזהות הפרעות קצב לב בעת מאמץ. [!!!]לבדוק את היכולת של הלב להתמודד עם פעילות גופנית. [!!!]לבדוק את רמת האימונים המומלצת למתאמנים מתחילים . [!!!]לעקוב אחר בריאות הלב של ספורטאים מקצוענים וספורטאים חובבים. [!!!]ועוד.


תוצאות, פענוח

מיד לאחר בדיקת ארגומטריה הנבדק יכול בדרך כלל לקבל תוצאות ראשוניות מהבודק. התוצאות המלאות והרשמיות של בדיקת ארגומטריה מתקבלות בדרך כלל רק לאחר מספר ימים. [h3][!!!]תוצאות נורמאליות הן:[/h3] תפקוד הלב בעת מאמץ תקין, קצב הלב עולה בהתאמה לכמות הפעילות הגופנית, רמת הסיבולת של הנבדק הולמת את גילו. [h3][!!!]תוצאות לא תקינות של בדיקת ארגומטריה יכולות להיות:[/h3] הפרעות בקצב הלב בעת מאמץ, סתימה בעורקים, חוסר בכושר אירובי ועוד. תוצאות לא תקינות יכולות להוות סיבה לעבור בדיקות לב נוספות כגון צינתור ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתרנפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.