אקו לב: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

echocardiogram
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת אקו לב היא בדיקה העושה שימוש בגלי קול כדי ליצור תמונה נעה של הלב. התמונה הרבה יותר מפורטת מאשר צילום רנטגן והיא אינה כוללת חשיפה לקרינה.


תיאור

ישנם מספר סוגים של אקו לב והרופא יחליט מהו הסוג הטוב ביותר עבור הנבדק. הסוגים הם: בדיקת אקו לב דרך בית החזה (TTE), בדיקת אקו לב דרך הוושט (TEE), בדיקת אקו דופלר, בדיקת אקו לב במאמץ גופני (הנעשה על גבי מסילת ריצה וכדומה) ובדיקת אקו במאמץ פרמקולוגי (נעשה תוך שימוש בתרופות ה"מחקות" מאמץ).

מהי מטרת בדיקות אקו לב?

בדיקות אקו לב מתבצעות על מנת להעריך את תפקוד שסתומי וחדרי הלב. אקו לב מאפשר לרופאים לאבחן ולעקוב אחר: אוושה בלב. שסתומי לב לא תקינים. איכות השאיבה של הלב אצל אנשים עם אי ספיקת לב. נזק לשריר הלב אצל אנשים שעברו התקף לב. זיהום בשק שמסביב ללב. זיהום בשסתומים בלב או מסביבם. המקור של קרישי דם או תסחיפים. פרפור פרוזדורים. יתר לחץ דם ריאתי. ועוד.

1. בדיקת אקו לב דרך החזה (TTE)

בדיקת אקו לב דרך החזה היא בדיקת האקו לב הרגילה והשגרתית ביותר. היא מתבצעת במכשיר אולטרסאונד (מכשיר הדומה למכשיר המשמש לראיית העובר בבטן אימו). בעת בדיקת אקו לב זו הטכנאי מניח על הצלעות של המטופל ובאזור הלב את המכשיר הנקרא מתמר המשדר גלי קול בתדר גבוה. המתמר קולט את גלי הקול ומעביר אותם למכשיר האקו לב שממיר את גלי הקול לתמונות נעות של הלב. בדיקת אקו לב מאפשרת לרופאים לראות את פעימות הלב ומבנים שונים בתוך הלב. לעיתים הריאות, הצלעות או רקמות גוף אחרות מפריעות לגלי הקול שיוצאות מהמתמר ולא מאפשרות למכונת האקו לב ליצר תמונה טובה של הלב ותפקודו. במקרה זה הבודק יכול להזריק לנבדק כמות קטנה של נוזל מיוחד דרך אינפוזיה שיאפשר לראות טוב יותר את החלק הפנימי של הלב.

מהלך בדיקת אקו לב דרך החזה:

בתחילת הבדיקה הנבדק מתבקש להסיר את החולצה ולשכב על הגב על שולחן מיוחד. אח"כ מורכבות על החזה שלו אלקטרודות שחיוניות לביצוע האקו לב. לאחר מכן, הבודק מניח את המתמר על חזהו של הנבדק ומתחיל את הבדיקה. הבדיקה אינה כואבת כלל.

2. בדיקת אקו לב דרך הוושט (TEE)

לעיתים נדירות נדרשת בדיקת אקו לב פולשנית דרך הוושט באמצעות מכשיר אקו לב מיוחד. בדיקה זו מעניקה תמונה מפורטת יותר של הלב מאשר אקו לב לא פולשני. בבדיקת אקו לב דרך הוושט, מוכנס צינור בקוטר של כס"מ אחד (אנדוסקופ) דרך הגרון עד לחלק התחתון של הוושט. בקצה הצינור ישנו מכשיר אולטראסאונד המאפשר לקבל תמונות דו מימדיות ברורות על מסך הנמצא בחדר הבדיקה. בדיקה זו מבוצעת בהרדמה מקומית של הגרון על ידי תרסיס ובדרך כלל גם על ידי הרדמה חלקית הניתנת בזריקה דרך הווריד. הבדיקה מתבצעת בשכיבה על צד שמאל. בדיקת אקו לב דרך הוושט יכולה להתבצע במקרים הבאים: אם בדיקה האקו לב הרגילה לא ברורה בגלל מחלות ריאה, השמנה ועוד. אם יש צורך בתמונה ברורה במיוחד של איזור מסוים.

3. בדיקת אקו דופלר

בדיקת אקו דופלר נערכת בדומה לבדיקת אקו לב דרך החזה (על ידי מתמר המונח על החזה). הבדיקה בוחנת את זרימת הדם בלב ואת איכותה והיא מיועדת לאבחון מומי לב שונים, זיהוי הפרעות בתפקוד שריר הלב ואיתור בעיות הקשורות למבנה הלב, המסתמים וכלי הדם הגדולים היוצאים מהלב.

4. בדיקת אקו לב במאמץ / פרמקולוגי

בדיקת אקו לב זו מתבצעת במאמץ גופני או לאחר קבלת תרופה הנקראת דובוטמין המאיצה את הדופק ומעלה את עוצמת התכווצות הלב ותצרוכת החמצן שלו (כדומה לזמן מאמץ גופני). הבדיקה בודקת את תפקוד שריר הלב, על אזוריו השונים, בזמן עומס. הבדיקה מיועדת לזהות הצרויות בעורקי הלב, שהימצאותן פוגעת בתפקוד שריר הלב בזמן עומס.


הכנות לבדיקה

לבדיקת אקו לב רגילה אין הכנות מיוחדות כלל. לבדיקת אקו לב דרך הוושט יש להיות בצום מוחלט של שש שעות לפחות לפני מועד הבדיקה. לבדיקת אקו לב במאמץ / פרמקולוגי יש להיות בצום בן שעתיים לפני הבדיקה.


משך הבדיקה

משך כל בדיקות אקו לב נע בין 10 דקות לשעה, תלוי בחומרת המצב של הנבדק ובבעיות המקשות על ביצוע הבדיקה כגון למשל השמנה אצל הנבדק, מחלת ריאות ועוד.


סיכונים

בבדיקת אקו לב רגילה אין כלל סיכונים. בבדיקת אקו לב דרך הוושט יתכנו תופעות לוואי לאחר הבדיקה כגון כאב גרון, בחילות ושיעול חולף. כמו כן, יתכנו סיכונים נדירים כגון דימום או קרע של הוושט ואף נזקים לשיניים. לבדיקת אקו לב במאמץ יתכנו סיכונים נדירים כגון כאבים בחזה, כאבים בכתף השמאלית, קשיי נשימה ואף התקף לב.


תדירות ביצוע

אין תדירות קבועה המומלצת לכל האנשים לבדיקות אקו לב. התדירות תלויה בבריאות האדם. ישנם אנשים להם ימליץ הרופא לעבור אקו לב בכל שנה וישנם כאלו שלהם יומלץ לעבור אקו לב בכל חמש שנים.


תוצאות, פענוח

תיאורטית התוצאות מתקבלות מיד לאחר הבדיקה, אולם לעיתים הן נשלחות לרופא המטפל והנבדק מקבל את התוצאות רק לאחר יום עד מספר ימים. בחלק מהמקרים הרופא המטפל יוצר קשר עם הנבדק רק כאשר התוצאות של בדיקות האקו לב לא תקינות. תוצאות תקינות בבדיקת אקו לב פירושן ששסתומי הלב תקינים, חדרי הלב תקינים ופעולות הלב תקינות. תוצאות לא תקינות של בדיקת אקו לב יכולות לנבוע מבעיות רבות, חלקן קלות וללא סיכון משמעותי וחלקן יכולות להיות סימן למחלת לב קשה. תוצאות לא תקינות יכולות להיות: חדרי לב גדולים מדי ומומי לב שונים, אי ספיקת לב, מחלות כלי דם, בעיות בשסתומי הלב ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד