מדידת לחץ דם: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

blood pressure measurement
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

למדוד את לחץ הדם ולזהות לחץ דם גבוה מדי או נמוך מדי.


תיאור

לחץ דם הינו הלחץ המופעל על דפנות כלי דם שונים על ידי הדם הזורם בהם. מדידת לחץ דם היא בדיקה קלה הנותנת מידע רב על מצב הלב וכלי הדם. מדידת לחץ דם נעשית ביחידות של מילימטר לכספית (ממ"כ) והלחץ בא לידי ביטוי בשני ערכים שונים:

לחץ דם סיסטולי

לחץ דם סיסטולי מבטא את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בזמן התכווצות שריר הלב והוצאת הדם ממנו אל כלי הדם הגדולים. התכווצות זו נקראת "סיסטולה" ומכאן שמו של סוג לחץ דם זה.

לחץ דם דיאסטולי

לחץ דם דיאסטולי מבטא את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בזמן הרפיית שריר הלב, בו הוא שואב דם מכלי הדם המחוברים אליו. הרפייה זו נקראת "דיאסטולה" ומכאן שמו של סוג לחץ דם זה. לחץ דם הנחשב ל"נורמאלי" אצל אדם בוגר הוא 120/80, כלומר, לחץ דם סיסטולי של 120 לעומת לחץ דם דיאסטולי של 80.

מהו לחץ דם גבוה?

לחץ דם גבוה הינו מצב בו לחץ דם של אדם בריא עולה מערכיו הנורמאליים, כאמור 120/80. לפי ההנחיות הרשמיות, לחץ דם של 140/90 ומעלה נחשב לגבוה אך נחשב ככזה לא על בסיס בדיקה חד פעמית, אלא על בסיס לפחות שלוש מדידות לחץ דם בהפרש של שבוע ביניהן. לחץ דם גבוה עלול לגרום לשבץ מוחי, התקף לב ומחלות שונות.

מהו לחץ דם נמוך?

לחץ דם נמוך אינו נחשב מחלה כמו לחץ דם גבוה, אך עם זאת הוא אינו מצב בריא במיוחד. לחץ דם נמוך באופן קבוע, גורם לסחרחורות, בחילות, התעלפויות ותחושת עייפות כללית. בנוסף, יכולת הריכוז של אנשים עם לחץ דם נמוך בדרך כלל לא מושלמת, אך באופן כללי אנשים אלו חשים בטוב ואינם נמצאים בקבוצת סיכון למחלות כלי דם.

כיצד מבצעים מדידת לחץ דם?

מדידת לחץ דם נעשית על ידי מכשיר הנקרא ספיגמומנומטר, הידוע יותר בשמו העממי מד לחץ דם. המכשיר מורכב ממעין שרוול מתנפח המולבש על זרועו של הנבדק, אליו מחובר צינור גומי גמיש כשבקצהו המד עצמו, המודד לחץ דם על ידי זוג מספרים המסמלים מילימטרים של כספית. לאחר הנחת השרוול על הזרוע מנפחים את השרוול באוויר עד להפיכתו למעין חוסם עורקים. בעזרת סטטוסקופ המוחדר בין השרוול לזרוע, מאזינים עד שמפסיקים לשמוע את זרם הדם בעורק. כאשר הדם מפסיק לזרום, משחררים מעט את לחץ האוויר בשרוול וכשנשמע דופק בפעם הראשונה, מביטים במספר המופיע במד לקביעת הלחץ הסיסטולי. ממשיכים להוציא אוויר באיטיות ולהאזין בעזרת הסטטוסקופ וברגע שהדופק אינו נשמע יותר, נקבע הלחץ הדיאסטולי. כיום קיימים גם מדי לחץ דם דיגיטאליים, איתם ניתן לבצע מדידת לחץ דם גם בבית.

מד לחץ דם דיגיטאלי

כיום מד לחץ דם דיגיטאלי הופך להיות יותר ויותר נפוץ. הוא קל לשימוש וכיום כבר זול יחסית. מד לחץ דם דיגיטאלי הוא בדרך כלל מדויק יותר מאשר בדיקה הנעשית על ידי אדם העלול לטעות. עם זאת, חלק ממדי לחץ הדם הדיגיטאליים הביתיים עלולים להיות לא מדויקים. חשוב לדעת כי לחץ הדם משתנה לאורך היום, ולכן אם אדם מעוניין לדעת את לחץ הדם שלו על ידי בדיקות ביתיות, מומלץ שיבחן אותו מספר פעמים ביום, בשעות שונות, ואח"כ יחשב את הממוצע של התוצאות. אם האדם מעוניין לבצע בדיקה פעם ביום מומלץ לבצעה בבוקר, בזמן מנוחה. את הבדיקה הביתית מומלץ לבצע כאשר היד מונחת על משטח ישר ויציב בגובה הלב. מדי לחץ הדם הדיגיטאליים כוללים פונקציות רבות כגון: מסך ברור ובמקרים מסוימים גדול מאוד כדי להקל על מבוגרים, זיכרונות של תוצאות בדיקות קודמות, התראה במקרה שהדופק לא סדיר ועוד.

ניטור לחץ דם אמבולטורי של 24 שעות

ניטור לחץ דם אמבולטורי הוא מדידת לחץ דם במשך 24 שעות, בזמן שהאדם מבצע את פעולות היומיום השגרתיות שלו ואף ישן. ניטור לחץ דם אמבולטורי מבצעים על ידי חיבור מכשיר קטן המודד לחץ דם אל האדם. המכשיר מבצע מדידת לחץ דם במרווחי זמן קבועים. המידע מוקלט במכשיר ולאחר מכן הרופא המטפל משתמש במידע זה כדי לקבל תמונה מפורטת על לחץ הדם של האדם לאורך היממה. תוצאות גבוהות מדי בניטור לחץ דם אמבולטורי הן: מעל 135/85 עבור האוכלוסייה הכללית. מעל 130/80 לאנשים עם סוכרת. בניטור לחץ דם אמבולטורי משתמשים כאשר: התוצאות של בדיקות לחץ דם שונות היו שונות אחת מהשנייה באופן חריג. כאשר אדם סובל מלחץ דם גבוה שעמיד לתרופות. כאשר נראה שהאדם סובל מלחץ דם נמוך מדי עקב שימוש בתרופות להורדת לחץ דם. כאשר אדם סובל מ "תסמונת החלוק הלבן", מצב בו עצם אירוע מדידת לחץ הדם ע"י איש מקצוע משפיע באופן פסיכולוגי ופיזיולוגי על תוצאות המדידה.


הכנות לבדיקה

לפני מדידת לחץ דם הנבדק צריך לשבת ברוגע או לשכב ברוגע כאשר ידו נתמכת במשהו.


משך הבדיקה

מדידת לחץ דם אורכת כמספר דקות.


סיכונים

אין


תדירות ביצוע

ארגוני בריאות שונים ממליצים לאנשים מבוגרים לבצע מדידת לחץ דם אחת לשנתיים במידה ולחץ הדם שלהם הוא נמוך מהנורמלי 120/80. עבור אנשים מבוגרים הסובלים מלחץ דם גבוה רצוי להגביר את תדירות מדידת לחץ הדם לתדירות של פעם בשנה ואף יותר.


תוצאות, פענוח

לחץ דם אופטימאלי הוא: לחץ דם סיסטולי קטן מ-120 וגם לחץ דם דיאסטולי קטן מ-80. לחץ דם נורמאלי הוא: לחץ דם סיסטולי קטן מ-130 וגם לחץ דם דיאסטולי קטן מ-85. לחץ דם גבוה הוא: לחץ דם סיסטולי 130-139 או לחץ דם דיאסטולי 85-89. לחץ דם גבוה ברמה 1 הוא: לחץ דם סיסטולי 140-159 או לחץ דם דיאסטולי 90-99 לחץ דם גבוה ברמה 2 הוא: לחץ דם סיסטולי 160-179 או לחץ דם דיאסטולי 100-109 לחץ דם גבוה ברמה 3 הוא: לחץ דם סיסטולי 180 ומעלה או לחץ דם דיאסטולי 110 ומעלה.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד