אקג (א.ק.ג): פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Electrocardiography ,ECG
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת אקג, המכונה אלקטרוקרדיוגרם, היא לבחון את הפעילות החשמלית של הלב.


תיאור

בדיקת אקג היא כלי שימושי המאפשר לבדוק את תפקוד הלב בעזרת אלקטרודות המחוברות אל מכונה ההופכת את האותות החשמליים של הלב אל קווים גליים שמודפסים על נייר. בדיקת אקג בוחנת את הנושאים הבאים: מהירות פעימות הלב ותקינות פעימות הלב. נזקים בלב. מעקב אחר טיפולים ללב כגון קוצב לב או תרופות. גודל ומיקום חדרי הלב. ועוד.

מהלך בדיקת אקג

בתחילת בדיקת אקג הנבדק שוכב על שולחן הבדיקה. הבודק מנקה מספר אזורים בגוף הנבדק כגון ידיים, רגליים וחזה ואח"כ מדביק אליהם אלקטרודות. לעיתים יש לגלח איזור שעיר כדי שמדבקות האלקטרודות תידבקנה. האלקטרודות מחוברות אל מכונה ההופכת את האותות החשמליים של הלב לקווים גליים, אשר בדרך כלל מודפסים על דף נייר. את דף הנייר בודק רופא ומפענח את התוצאות. במהלך הבדיקה על הנבדק לא לזוז. כמו כן, לעיתים הוא צריך לעצור את הנשימה לכמה שניות וזאת משום שרעד הגוף יכול לשנות את התוצאות. בדיקת אקג אינה כואבת כלל ואינה מסוכנת כלל מאחר שלא מועבר בה חשמל דרך הגוף. לעיתים אנשים הסובלים מהיצרות העורקים הכליליים (העורקים המובילים דם לב) עוברים בדיקת אקג והתוצאות המתקבלות הן תקינות. במקרה זה למשל, "אקג במאמץ" יכול להיות יעיל.

אקג במאמץ

קיימת בדיקת אקג נוספת הנקראת אקג במאמץ. בדיקה זו נערכת כאשר הנבדק מבצע פעילות גופנית (רץ על הליכון או רוכב על אופני כושר) ומטרת הבדיקה היא לעקוב אחר שינויים בתפקוד הלב בעת מאמץ. לעיתים בעיות בלב שלא מופיעות באקג רגיל תופענה באקג במאמץ.


הכנות לבדיקה

לפני בדיקת אקג יש לדווח לבודק על כל התרופות הניטלות באופן קבוע מאחר שחלק מהתרופות יכולות להשפיע על התוצאות. כמו כן, אין לשתות משקאות קרים מאוד או לבצע פעילות גופנית זמן קצר לפני הבדיקה מאחר שהם עלולים להשפיע על תוצאות הבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת אקג רגילה אורכת זמן קצר מאוד – כחמש דקות. ככל שהנבדק יהיה מוכן על שולחן הבדיקה מהר יותר ויהיה רגוע וללא תנועה, כך הבדיקה תסתיים מהר יותר.


סיכונים

אין שום סיכונים בבדיקת אקג. לא מועבר חשמל דרך הגוף ולכן אין סכנה להתחשמלות.


תדירות ביצוע

בדיקת אקג מבוצעת לאנשים רבים כגון: אנשים הסובלים מכאבים בחזה, אלכוהוליסטים, חולי אנורקסיה, חולי לב רבים, קשיי נשימה, אנשים הסובלים מהתעלפויות ועוד. אין סיבה לאנשים בריאים וצעירים לעבור בדיקת אקג שנתית באופן קבוע, אלא אם כן יש להם היסטוריה משפחתית של מחלות לב או של בעיות אחרות שמעלות את הסיכוי לבעיות בלב.


תוצאות, פענוח

תוצאות תקינות של בדיקת אקג הן: קצב לב בין 60 ל-100 פעימות לדקה, עקבי ואחיד. תוצאות לא תקינות עשויות להיות סימן לבעיות רבות כגון: [!!!]קצב לב לא תקין. [!!!]מום בלב. [!!!]מחלת לב כלילית. [!!!]בעיות בשסתומי הלב. [!!!]התקף לב שהתרחש לאחרונה או שעלול להתרחש בקרוב. פענוח אקג אינו דבר פשוט והוא דורש מיומנות רבה ולעיתים שנים של ניסיון קליני. על המפענח להכיר מאות דפוסים. כאשר מתקבלות תוצאות אקג לא תקינות קשה לדעת כמה זמן הבעיה קיימת אצל הנבדק, ובגלל שכך, לעתים במצבי חירום כגון לאחר תאונת דרכים, כאשר מבצעים אקג לנפגע והתוצאות לא תקינות, קשה לדעת האם התוצאות הן עקב התאונה או שמדובר בבעיה ותיקה אצל הנפגע. מסיבה זו מומלץ לאנשים חולי לב וכדומה להחזיק אצלם בתיק או באוטו תוצאות של בדיקת אקג.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,543
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,518
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,453
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,921
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,366
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,493
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד