הולטר לב: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Holter Monitor, Holter ECG
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

הולטר לב הוא מכשיר קטן הדומה לווקמן עם קלטת, המורכב על אדם למשך 24 עד 48 שעות ומטרתו לבצע רישום א.ק.ג ולעקוב אחר קצב הלב במהלך הפעילות השגרתית של האדם.


תיאור

בדיקת א.ק.ג. היא כלי שימושי המאפשר לבדוק את תפקוד הלב בעזרת אלקטרודות המעבירות את האותות החשמליים שבלב אל מכשיר הא.ק.ג. לאחר מכן מתקבלות תוצאות הבדיקה בתרשים ובו קווים גליים. מכשיר הולטר לב הוא מכשיר קטן המוכנס לכיס או נמצא בנרתיק קטן על גוף הנבדק וממנו יוצאות אלקטרודות המודבקות על חזהו של הנבדק ובמקומות אחרים. מכשיר הולטר לב מקליט את האותות החשמליים שבלב במשך 24 שעות ולכן הוא מאפשר לרופאים לגלות בעיות שלא היו מתגלות בבדיקת א.ק.ג. רגילה שאורכת כדקה. הולטר לב מאפשר לגלות למשל בעיות בלב וקצב לב לא סדיר ועוזר להסביר תופעות שסובל מהן הנבדק כגון סחרחורות, התעלפויות, כאב בחזה ועוד. במהלך בדיקת הולטר לב על הנבדק לרשום ביומן את הפעילויות שהוא עושה ואח"כ להעביר לרופא את הרשימה כך שהרופא יוכל להתאים את תוצאות ההולטר לב לרשימת הפעילויות שביצע הנבדק. חלק ממכשירי הולטר לב מצוידים בכפתור "אירוע". באם הנבדק חווה אירוע כגון כאב בחזה או סחרחורות עליו ללחוץ על הכפתור. פעולה זו תעזור אחר כך לבחון היטב את רישום הא.ק.ג של נקודת זמן זו. בדיקת הולטר לב אינה מכאיבה כלל. לעיתים יש לגלח את החזה של הנבדק על מנת שהאלקטרודות תדבקנה.


הכנות לבדיקה

מומלץ להגיע להתקנת הולטר לב בבגדים רפויים, מה שמקל על התקנת המכשיר ומאפשר להסתיר אותו בקלות כאשר נושאים אותו. מי שמתקין את ההולטר לב על הנבדק אחראי גם להדליק את המכשיר ולהדריך את הנבדק מה לעשות במקרה שהאלקטרודות משתחררות מהגוף וכדומה. לפני בדיקת הולטר לב על הנבדק לספר לרופא אם הוא סובל מאלרגיות לדבק, מאחר שהאלקטרודות מודבקות על הגוף. כמו כן, על הנבדק להתרחץ לפני שמורכב עליו ההולטר לב מאחר שבמהלך הבדיקה לא ניתן להתקלח.


משך הבדיקה

כאמור, יש לשאת את ההולטר לב על הגוף במשך 24 עד 48 שעות. הרכבת ההולטר לב על הנבדק אורכת כרבע שעה והסרת ההולטר לב אורכת כחמש דקות.


סיכונים

בדיקת הולטר לב אינה מסוכנת כלל. עם זאת, מאחר שעל הנבדק להיות צמוד למכשיר ההולטר לב למשך 24 שעות ומעלה, יתכן כי הוא יהיה מוגבל בביצוע פעולות שגרתיות מסוימות כגון שינה.


תדירות ביצוע

בדיקת הולטר לב לא מבוצעת לכל אדם באופן שגרתי. בדיקת הולטר לב מבוצעת לאחר התקף לב, כדי לאבחן בעיות בקצב הלב, כדי לבדוק את היעילות של תרופה חדשה שנוטל הנבדק, וכדי לאבחן בעיות לב רבות כגון פרפור פרוזדורים, קצב לב איטי ועוד.


תוצאות, פענוח

תוצאות הבדיקה מועברות אל הרופא המטפל לאחר שהקלטת נסרקה על ידי טכנאי. אם בשעה שהטכנאי סורק את הקלטת הוא מזהה בעיות המהוות סכנת חיים, הוא מודיע מיד לרופא המטפל, אם לא, יתכן כי ייקח כמה ימים עד שהרופא יקבל את התוצאות ויוכל לדווח עליהן גם למטופל. תוצאות לא תקינות של בדיקת הולטר לב יכולות להיות מספר סוגים של הפרעות קצב לב כגון פרפור פרוזדורים ועוד. בעיות רבות המתגלות בבדיקת הולטר לב נובעות מכך שהלב לא מקבל מספיק חמצן. בדיקת הולטר לב יכולה גם לחשוף חסימת הולכה, מצב שבו הפעילות החשמלית של פרוזדורי הלב מתעכבת או לא ממשיכה לתוך חדרי הלב. בהתבסס על התוצאות הרופא גם יכול להמליץ עם טיפולים שונים. למשל, במקרה שהנבדק חווה התעלפות במהלך הבדיקה, וההולטר לב מראה כי באותו זמן לנבדק היה קצב לב נמוך מאוד, יתכן כי הטיפול המתאים הוא קוצב לב.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד