צינתור: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Cardiac Catheterization
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת צינתור לב היא לאבחן ולטפל בבעיות שונות בלב.


תיאור

במהלך צינתור לב צינורית דקה וגמישה המכונה "צנתר" מוחדרת לווריד ביד, במפשעה או בצוואר ומושחלת עד ללב. דרך הצנתר הרופאים יכולים לבצע אבחונים וטיפולים שונים בלב. לדוגמה, רופא יכול להכניס לצנתר צבע מיוחד, אשר יזרום דרך מחזור הדם עד ללב. לאחר שהצבע יגיע ללב הוא יגרום לעורקים בלב להיראות בצילום רנטגן (בדיקה זו נקראת אנגיוגרפיה כלילית). הצבע מאפשר לראות האם הצטבר פלאק על העורקים הכליליים (עורקים המובילים דם לשריר הלב) וצמצם אותם או חסם אחד מהם. הפלאק המצטבר עשוי משומן, כולסטרול, סידן וחומרים אחרים הנמצאים בדם. הפלאק מצמצם את החלק הפנימי של העורקים הכליליים ועם הזמן עלול להגביל את זרימת הדם ללב - מחלה הנקראת מחלת לב כלילית. את חסימת העורקים הכליליים ניתן לראות גם על ידי מכשיר אולטרסאונד (העושה שימוש בגלי קול ליצירת תמונות של כלי הדם והלב). בנוסף, במהלך צינתור לב רופאים יכולים לטפל בהיצרות או חסימה של עורקים בהליך הנקרא אנגיופלסטיה. בהליך זה בלון זעיר מורכב על הצנתר ומוכנס לתוך העורק החסום. כאשר הבלון בפנים הוא מנופח ודוחף את דפנות העורק ובכך יוצר מסלול רחב יותר לזרימת הדם. לעיתים במהלך אנגיופלסטיה מתקינים סטנט בתוך העורק שהיה חסום. סטנט הוא צינוק קטן השומר על העורק פתוח ורחב. לעתים אנשים חווים התקף לב עקב חסימה של עורק כלילי. במקרה זה צינתור לב יכול להתבצע במהירות כדי למנוע נזק נוסף ללב. צינתור לב נערך גם במקרים כגון: חשש למום בלב, לפני ניתוח לב (כדי להכיר את צורת הלב של האדם ולתכנן את הניתוח) ועוד.

מהלך צינתור לב

בדרך כלל צינתור לב נערך בבית חולים. במהלך צינתור לב הנבדק ער והוא שוכב על הגב. הצינתור מבוצע בהרדמה מקומית. במהלך הצינתור הרופא מחדיר את הצנתר ומבצע את כל הבדיקות והטיפולים הנדרשים. בסיום, הרופא מושך את הצנתר החוצה וחובש את הנקב. לאחר צנתור לב המטופל מועבר לחדר בו ינוח מספר שעות או את כל הלילה, בזמן זה עליו לא לזוז הרבה כדי למנוע דימום מהאזור שבו הוכנס הצנתר. בזמן זה הצוות הרפואי עוקב אחר התאוששות המטופל, לחץ הדם שלו, חום הגוף, כאבים ועוד. המטופל מקבל בזמן זה תרופות ומשככי כאבים דרך אינפוזיה. בימים שלאחר צינתור לב המטופל עשוי להרגיש כאבים באזור ממנו הוחדר הצנתר. באם הוא חש כאבים חזקים אחרים עליו להגיע מיד לרופא.

צינתור לב וירטואלי

כיום קיים מונח חדש ונפוץ: צינתור לב וירטואלי. צינתור לב וירטואלי (cardiac CT) הוא בדיקה לא כואבת המשמשת להדמיית הלב. הבדיקה מיועדת לחפש בעיות בלב. במהלך הבדיקה, מכונת רנטגן (CT) עוברת מסביב לגוף הנבדק ומצלמת את הלב. לאחר מכן מחשב מעבד את כל התמונות ויוצר תמונה תלת מימדית של הלב. צינתור לב וירטואלי הוא בדיקה נפוצה לאיתור הצטברות סידן בדפנות העורקים הכליליים, מחלת לב כלילית, בעיות בתפקוד הלב ושסתומיו, בעיות עם אבי העורקים, קרישי דם בריאות ועוד. צינתור לב וירטואלי מערב קרינה ולכן לעיתים נדירות ביותר הוא עלול לגרום סרטן, במיוחד בקרב ילדים ובקרב אנשים צעירים מתחת לגיל 40.


הכנות לבדיקה

[!!!]יש להיות בצום החל מחצות בלילה שלפני הצינתור. [!!!]יש לדווח לרופא על כל התרופות הניטלות באופן קבוע. [!!!]חובה לדווח על כל רגישות או אלרגיה לחומרים מסויימים. [!!!]אם למטופל יש שיניים תותבות עליו להוציאן לפני הצינתור. [!!!]יש לדווח על מחלות כגון סוכרת, מחלת כליות או בעיות אחרות שמחייבות נקיטת צעדים מיוחדים במהלך או אחרי צינתור לב. [!!!]לאחר צינתור לב אסור לנהוג לכן יש לדאוג מבעוד מוער להסעה הביתה לאחר ההתאוששות.


משך הבדיקה

משך צינתור לב הוא בדרך כלל כחצי שעה עד שעה.


סיכונים

צינתור לב הוא הליך מאוד נפוץ ובדרך כלל ללא סיבוכים. עם זאת, לעיתים חשים כאב בכלי הדם בו הצנתר הוכנס. בנוסף, לעתים רחוקות צינתור לב יכול לגרום סיבוכים חמורים כגון: [!!!]דימום מקומי וסיבוכי מקום הדקירה [!!!]פגיעה בכליות (תופעת לוואי של חומר המוזרק במהלך הצינתור) [!!!]זיהום [!!!]תגובה אלרגית לחומר המוזרק במהלך הצינתור [!!!]סיבוכים בכלי הדם הלבביים


תדירות ביצוע

צינתור לב לא מבצעים לכל אדם באופן שגרתי. צינתור לב מבצעים לצורך אבחנת בעיות שונות או טיפול בבעיות. הסיבה הנפוצה ביותר לביצוע צינתור לב היא כדי לגלות את המקור לכאבים בחזה - צינתור לב יכול לבחון האם הכאבים נובעים מהיצרות או מחסימה של עורקים בחזה.


תוצאות, פענוח

תוצאות של צינתור לב יכולות לגלות מומים בלב ומגוון מחלות כגון: [!!!]מחלת עורקים כלילית [!!!]בעיות בשסתומי הלב [!!!]מפרצת חדרי הלב [!!!]הרחבה של חדרי הלב [!!!]ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד