מיפוי לב: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Cardiac Blood Pool Scan, MUGA
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

לבדוק את איכות העברת הדם בעורקים המובילים דם ללב ואת תפקוד הלב.


תיאור

בדיקת מיפוי לב היא בדיקה העושה שימוש בצבע רדיואקטיבי כדי לבדוק את איכות העברת הדם בעורקים המובילים דם ללב. הבדיקה יכולה להיערך במנוחה, בעת פעילות גופנית, או בשניהם. בדיקת מיפוי לב יכולה לגלות כמה טוב הלב שואב דם וגם לגלות האם הלב עובד קשה יותר כדי לשאוב דם בגלל חסימה בעורק או בכמה עורקים המובילים אליו דם. במהלך מיפוי לב מוזרק לדם חומר רדיואקטיבי ש"מסמן" את כדוריות הדם האדומות (החומר הוא בטוח והוא לא מזיק לדם או לאיברים שונים). לאחר מכן הטכנאי הבודק משתמש במצלמת קרני גמא כדי לצלם את הלב של הנבדק בזמן שכדוריות הדם המסומנות עוברות בו. בתחילת הבדיקה הטכנאי משכיב את הנבדק על שולחן הבדיקה שסביבו יש מצלמה מיוחדת ואח"כ מצלם את התמונות. אם הנבדק אמור לבצע רק בדיקת מיפוי לב רגילה, הבדיקה מסתיימת במהירות. אם הוא אמור לבצע גם בדיקת מיפוי לב במאמץ הוא יועבר בדרך כלל לשולחן אחר שבו ישנן דוושות כשל אופניים. שם הוא יתבקש לדווש כדי להעלות את קצב הלב. לאחר מכן הטכנאי יצלם מספר תמונות בעזרת מצלמת הגמא. לאחר הבדיקה אין צורך בהתאוששות וניתן לחזור מיד לפעילות רגילה. במקרה שהנבדק עובר בדיקת מיפוי לב הנקראת "מוגה" בתחילה תילקח ממנו דגימת דם, החומר הרדיואקטיבי יוכנס אליה ולאחר מכן הדם יוחזר לגופו של הנבדק. החומרים שניתן להזריק אותם במהלך מיפוי לב הם thalium 201 .tc99m sestamibi.tc99m tetrofosmin (תליום, טכנציום).


הכנות לבדיקה

לפני בדיקת מיפוי לב הנבדק צריך לספר לרופא המטפל את הפרטים הבאים: [b]1.[/b] האם יש לו אלרגיות מסוימות. [b]2.[/b] האם הוא עבר לאחרונה בדיקה המערבת חומר רדיואקטיבי כגון בדיקת מיפוי עצמות או דימות בלוטת התריס. [b]3.[/b] האם יש לו מכשירים כגון קוצב לב או מוטות לקיבוע עמוד השדרה באזור החזה. אם ישנם כאלו הם עלולים להפריע לקבלת תמונות טובות. [b]4. [/b]במקרה שמדובר באישה נבדקת, האם היא בהריון או בתקופה בה היא מנסה להיכנס להריון. בדרך כלל לנשים כאלו לא מומלץ לעבור בדיקת מיפוי לב. [b]5. [/b]האם הוא נוטל תרופות מסוימות באופן קבוע. תרופות רבות עשויות להשפיע על תוצאות הבדיקה. במקרה שהנבדק יתבקש לא ליטול תרופה מסוימת לפני הבדיקה עליו להביאה איתו לבדיקה וליטול אותה מיד לאחר הבדיקה. לפני בדיקת מיפוי לב רגילה לעתים יש להיות בצום של מספר שעות ולעיתים לא. בנוסף, אין לשתות קפאין או לעשן ארבע עד שש שעות לפני הבדיקה. לפני בדיקת מיפוי לב במאמץ אסור לאכול החל מחצות בלילה שלפני הבדיקה (מותר רק לשתות מים). מומלץ להגיע לבדיקת מיפוי לב במאמץ בבגדים נוחים לביצוע פעילות גופנית. בנוסף, רצוי להביא לכל בדיקת מיפוי לב מסמכים רפואיים המעידים על המצב הבריאותי כגון: א.ק.ג. קודם, מיפוי לב קודם ועוד.


משך הבדיקה

בדיקת מיפוי לב אורכת בין שעתיים לחמש שעות כולל הפסקות.


סיכונים

החומר הרדיואקטיבי הוא לא מסוכן. לעתים נדירות מאוד עלולה להיווצר תגובה אלרגית לחומר. החומר עוזב את הגוף דרך השתן והצואה בתוך יומיים-שלושה. סיכון אחד של בדיקת מיפוי לב קשור לזריקה. בכל זריקה ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר מתן הזריקה קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).


תדירות ביצוע

בדיקת מיפוי לב לא מבוצעת באופן שגרתי לכל אדם. היא מבוצעת כדי להעריך את תפקוד הלב כאשר אדם מתלונן על כאבים, לתכנן טיפולי לב כגון צינתור, לבחון את מצב הלב לאחר התקף לב, לבחון מומי לב אצל תינוקות ועוד.


תוצאות, פענוח

ככלל, דו"ח תוצאות מיפוי לב מוכן בתוך יום-יומיים או יותר בהתאם לזמינות המרכז הרפואי. תוצאות הבדיקה מראות כמה טוב הלב שואב דם. הערך החשוב ביותר בתוצאות בדיקת מיפוי לב נקרא: ejection fraction שהוא הסכום הממוצע של דם שנשאב החוצה מהחדר השמאלי של הלב בכל התכווצות. [h3][!!!]תוצאות תקינות הן: [/h3] ה-ejection fraction הוא בין 55% ל-65%. קירות חדרי הלב מתפקדים כראוי. הלב אינו מוגדל (לב גדול מדי יכול לנבוע מבעיות שונות כגון בעיות במסתמים). [h3][!!!]תוצאות לא תקינות יכולות להיות:[/h3] ה-ejection fraction הוא פחות מ-55%. חלק משריר הלב לא עובד כראוי. קיימת מפרצת בדופן הלב. שסתומי הלב לא נסגרים כראוי ובכך מאפשרים לדם לזרום בכיוון הלא נכון. יש פתחים בחדרי הלב המאפשרים לדם לזרום בין החדרים ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,481
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,456
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,377
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,883
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,230
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,435
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד