מיפוי עצמות: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Bone Scan
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת מיפוי עצמות היא בדיקה המראה תהליכים של בניה ופירוק עצם ומזהה נזקים בעצמות, גרורות סרטניות בעצמות, זיהומים ועוד.


תיאור

בתחילת בדיקת מיפוי עצמות מוזרק לווריד של הנבדק חומר רדיואקטיבי. החומר עובר דרך מחזור הדם ומגיע אל העצמות והאיברים השונים. תהליך זה אורך מספר שעות. בזמן שהחומר עובר בגוף הוא מפיץ קרינה אשר מזוהה על ידי מצלמת גמא מיוחדת. לאחר מספר שעות, כשהחומר נאגר בעצמות, מצלמים את הנבדק באמצעות מצלמת גמא המצלמת תמונות בהן רואים כמה חומר נאגר בעצמות. אם מיפוי העצמות מבוצע כדי לבדוק האם קיים זיהום בעצמות, אז בדרך כלל מצלמים את הנבדק זמן קצר לאחר הזרקת החומר ואח"כ שלוש עד ארבע שעות שוב, כאשר החומר נאגר בעצמות. בדיקה זו נקראת מיפוי עצמות בשלושה שלבים. אם מיפוי עצמות מבוצע כדי לבדוק האם קיימות גרורות סרטניות בעצמות אז מצלמים את הנבדק רק לאחר שלוש-ארבע שעות. ישנם מקרים מסוימים בהם חוזרים על הבדיקה פעם נוספת ואחרונה כעבור 24 שעות מהזרקת החומר. חלק הסריקה עם מצלמת הגמא אורך כחצי שעה עד שעה.בזמן זה הנבדק שוכב על מיטה והמצלמה נעה מעליו ומסביבו. הנבדק לעיתים מתבקש לשנות תנוחות על מכונת הבדיקה. בבדיקה ניתן לסרוק את כל הגוף או רק חלק מהגוף, בהתאם לצורך.

מדוע מבצעים בדיקת מיפוי עצמות?

לאבחון גידולים בעצמות. לקבוע האם סרטן שהחל במקום אחר בגוף התפשט לעצמות. הסרטנים העיקריים שמתפשטים לעצמות הם: סרטן השד, הריאה, הערמונית, בלוטת התריס והכליות. לאבחון שברים שלא נראים בבדיקת רנטגן רגילה. לרוב אלו שברים בירך, שברי מאמץ בכפות הרגליים או ברגליים ושברים בעמוד השדרה. לאבחון זיהומים בעצמות (osteomyelitis). לאבחון הגורם לכאבים בעצמות. להערכת הפרעות מטבוליות כגון אוסטיאופורוזיס, רככת עצם, מחלת פאג'ט ועוד. לאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי צריך לשתות נוזלים רבים, וזאת כדי לפנות מהגוף את שאריות החומר הרדיואקטיבי שלא נקלט בעצמות. מיד לפני ביצוע הסריקה הנבדק בדרך כלל מתבקש לגשת להטיל שתן כדי שהשתן ובו שאריות החומר יתנקה מהגוף ולא יפריע לבדיקה ויסתיר את עצמות האגן.


הכנות לבדיקה

[!!!]על הנבדק להסיר תכשיטים וחפצי מתכת אחרים. לעיתים הוא מתבקש ללבוש חלוק בית חולים. [!!!]במקרה של נשים, עליהן לדווח לרופא עוד לפני הזמנת הבדיקה אם הן בהריון או מנסות להיכנס להריון. לנשים אלו בדרך כלל לא מומלץ לעבור מיפוי עצמות. [!!!]אין ליטול תרופות עם ביסמוט, כגון למשל פפטו-ביסמול המשמשת כתרופה להקלה על בעיות במערכת העיכול, במשך ארבעה ימים לפני בדיקת מיפוי עצמות. [!!!]מומלץ לא לשתות כארבע שעות לפני הבדיקה, מאחר שלאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי צריך לשתות נוזלים רבים כדי לפנות את החומר שלא נקלט בעצמות. [!!!]מאחר שלוקח לחומר מספר שעות להיקלט בתאי העצם מומלץ להביא חומר קריאה וכדומה כדי להעביר את הזמן עד ביצוע הסריקה.


משך הבדיקה

כל התהליך אורך כארבע-חמש שעות במהלכן הנבדק צריך להישאר במרכז הרפואי בו נערכת הבדיקה.


סיכונים

החומר המוזרק, שהוא בדרך כלל טכנציום מסומן, הוא לא מסוכן. לעתים נדירות מאוד עלולה להיווצר תגובה אלרגית לחומר. החומר עוזב את הגוף דרך השתן והצואה בתוך יומיים-שלושה. סיכון אחד של בדיקת מיפוי עצמות קשור לזריקה. בכל זריקה ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר מתן הזריקה קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים). לנשים בהריון או בתקופת ניסיון להיכנס להריון או בתקופת הנקה לא מומלץ לעבור את הבדיקה, כדי לא לחשוף את התינוק המתפתח לקרינה. אם בכל זאת אישה מניקה חייבת לעבור את הבדיקה, מומלץ כי ביומיים שלושה שלאחר הבדיקה היא תשאב חלב ותזרוק אותו. בנוגע לסכנת הקרינה, כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרקת לגוף היא קטנה מאוד וכמעט כל הקרינה מתנקה מהגוף תוך יומיים שלושה דרך השתן והצואה. החומר אינו בעל השפעה לטווח הארוך. הסיכון הוא ככל הנראה לא גדול מהסיכון של צילומי רנטגן. כמו כן, מצלמת הגמא קולטת קרינה מהחומר שהוזרק ולא פולטת קרינה. לכן, כמות או משך הצילומים אינם משפיעים על כמות הקרינה אליה נחשף הנבדק.


תדירות ביצוע

בדיקת מיפוי עצמות לא נערכת באופן שגרתי לכל אדם. היא נערכת, כאמור, במטרה לאבחן גידולים בעצמות, גרורות סרטניות בעצמות, שברים, זיהומים, הפרעות מטבוליות כגון אוסטיאופורוזיס ועוד.


תוצאות, פענוח

התוצאות של בדיקת מיפוי עצמות נחשבות תקינות אם החומר הרדיואקטיבי שהוזרק נמצא באופן שווה בכל העצמות בגוף. לא צריך להיות שום איזור ובו הצטברות של החומר המוזרק (הנקרא נקודה חמה) או איזור בו יש פחות מהחומר המוזרק לעומת שאר האזורים (הנקרא נקודה קרה). נקודות חמות עשויות להצביע על בעיות כגון דלקת פרקים, נוכחות של גידול, שבר או זיהום. נקודות קרות עשויות להצביע על חוסר אספקת דם לעצם (אוטם עצם), נוכחות של סוגים מסוימים של סרטן ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,543
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,518
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,453
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,921
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,366
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,493
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד