בדיקת CT: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

CT Scan
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת בדיקת CT היא להציג מבנים בתוך הגוף, כגון עצמות ורקמות רכות. בעזרת בדיקת CT ניתן למשל לזהות פגיעות פנימיות ודימומים פנימיים, לזהות גידולים שונים, שברים בעצמות ועוד.


תיאור

בדיקת CT הנקראת גם בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת, משלבת סדרה של צילומי רנטגן מזוויות שונות כדי להפיק תמונות מקיפות של אברי הגוף הפנימיים. את התמונות המתקבלות ניתן להשוות לכיכר לחם פרוס - הרופא יוכל אחר כך לבחון את כל הפרוסות הללו בנפרד או לבצע הדמיות נוספות כדי לקבל תמונות תלת ממדיות של האיברים שנסרקו. בדיקת CT יכולה להדמות איברים רבים ביניהם הבטן, המוח, כלי דם ועוד. הצילומים שמתקבלים מבדיקת CT מספקים מידע רב יותר מאשר צילומי רנטגן. בדיקת CT מתאימה מאוד לבדיקת אנשים מיד לאחר תאונות דרכים או פגיעות נוספות.

בדיקת CT מבוצעת בין היתר כדי:

לזהות מחלות כגון סרטן או מחלות לב. לזהות פגיעות פנימיות ודימומים פנימיים. לאבחן בעיות בעצמות והשרירים כגון גידולים ושברים. לזהות במדויק את המיקום של קרישי דם, גידולים או זיהומים. להראות לרופאים את פנים הגוף במהלך ניתוחים והליכים פולשניים שונים. בבדיקות ה-CT של הבטן, החזה, המוח והצוואר נעשה שימוש תכוף בחומרי ניגוד יודיים, הניתנים למטופל בשתייה או בהזרקה. היוד צובע את הרקמות הפנימיות ואת כלי הדם ומאפשר לקבל תמונת מצב של האיברים שנבחנים, כך ניתן לזהות ולאבחן את סוג המחלה ומידת חומרתה. היוד ניתן בהזרקה במידה ובוחנים מחלות ממאירות, וניתן בשתייה במידה וקיים צורך לבצע בדיקות בטן, שכן כך מתאפשרת הערכה טובה של מערכת העיכול. במקרה זה, המטופל שותה מספר כוסות של חצי ליטר בהדרגה במשך כשעה וחצי עד לשעתיים להשגת צביעה אחידה של המעי. חומר הניגוד מוגש קר עם או ללא תרכיז ממותק. חומר ניגוד יודי הניתן בהזרקה תוך ורידית מוזרק דרך וריד ביד, צובע את כלי הדם והאיברים ומשפר במידה רבה מאוד את איכות הבדיקה. בדיקת CT ניתן לבצע בבית חולים או במכון המיוחד לכך והיא אינה כואבת כלל. הבדיקה מתבצעת בתוך סורק CT בצורת עיגול גדול שבתוכו שולחן צר עליו שוכב הנבדק. בשעה שסורק ה-CT סורק את הנבדק על הנבדק לעצור את נשימתו כדי למנוע טשטוש בתמונות. בתוך סורק ה-CT ישנו אינטרקום דרכו ניתן לתקשר עם הטכנולוג שנמצא בקרבת מקום. לאחר הבדיקה ניתן לחזור לשגרה. אם הנבדק קיבל חומר ניגוד, הוא עשוי לקבל הוראות מיוחדות מהצוות הרפואי. ייתכן והוא יצטרך להמתין במקום עוד זמן מה לאחר הבדיקה כדי להבטיח שהוא מרגיש טוב. כמו כן, אם הנבדק קיבל חומר ניגוד לעיתים הוא יתבקש לשתות הרבה לאחר הבדיקה כדי לעזור לכליות להסיר את חומר הניגוד מהגוף.

CT ראש

בדיקת CT נפוצה היא בדיקת CT ראש. בדיקה זו מאפשרת להדגים בצורה טובה את מבנה המוח, את צורתו ואת גודלו. מאפשרת לזהות ולמקם תהליכים, כגון תהליכי תופסי מקום - גידולים, מורסות ודימומים, תהליכים זיהומיים, אוטמים ושברים בעצמות הגולגולת ובעצמות הפנים ועוד. בבדיקת CT אנגיוגרפיה, בדיקה הדורשת הזרקת חומר ניגוד לווריד, מדגימים את כלי הדם וניתן לזהות פגיעות בהם, כגון חסימה, התרחבות (מפרצת) או פגיעה בדופן של כלי הדם. במקרי חירום בדיקת CT ראש יכולה לגלות פגיעות ודימומים פנימיים במהירות שעשויה להציל חיים.

CT בטן

בדיקת CT נפוצה אחרת היא בדיקת CT בטן. בדיקה זו מבצעים בעת טראומה, כאבים חריפים של בטן עם גירוי פריטונאלי, חסימת מעיים חריפה, מחלות אונקולוגיות, בירור מצב לאחר ניתוח ועוד.


הכנות לבדיקה

בדיקות ה-CT השונות דורשות הכנות שונות ולכן הצוות הרפואי מנחה את הנבדק כיצד עליו להתכונן לבדיקה הספציפית שהוא עומד לעבור. באופן כללי, האיבר שמצולם צריך להיות ללא בגדים. בדרך כלל הנבדק מקבל חלוק. כמו כן, הנבדק יתבקש להסיר משקפיים, תכשיטים וכל חפץ מתכת שעלול להפריע לסריקות מאחר שחפצים אלו מופיעים בצילומים. כאמור, בחלק מבדיקות ה-CT הנבדק מקבל חומר ניגוד. חומר הניגוד יכול להילקח לפני הבדיקה בשתייה, בזריקה או בחוקן, תלוי באזור הבדיקה. ייתכן שהנבדק יתבקש להימנע מאוכל ומשתייה למשך כמה שעות לפני הבדיקה, בעיקר אם בבדיקתו ישנו צורך במתן חומר ניגוד. כאשר הנבדק הוא ילד קטן לעיתים הוא מקבל לפני בדיקת ה-CT זריקת הרגעה על מנת שלא יזוז במהלך הבדיקה. תנועות מטשטשות את התמונות ועלולות להביא לתוצאות לא מדויקות.


משך הבדיקה

משך הבדיקה משתנה בהתאם לבדיקה הספציפית שמבוצעת. מרבית הבדיקות אורכות מספר דקות. במכונות ה-CT החדשות משך הבדיקה קצר יותר מאשר בישנות.


סיכונים

[h3][!!!]בדיקת CT וקרינה[/h3] בדיקת CT, כמו בדיקת רנטגן, כרוכה בחשיפה קצרה לקרינה מייננת אשר משמשת ליצירת ההדמיות של המבנים הפנימיים בתוך הגוף. היחשפות לקרינה זו בעת בדיקת CT עלולה להגביר במעט את הסיכוי להתפתחות סרטן אצל הנבדק אולם סיכון זה הוא קטן מאוד ואילו התועלת הרבה שמתקבלת מביצוע בדיקת CT גוברת על הסיכון הקטן. כמובן שבדיקת CT מבוצעת רק כאשר לאדם יש תסמינים שמצריכים בדיקה כזו. בדיקת CT חושפת את הנבדק לקרינה רבה יותר מאשר צילום רנטגן רגיל אולם היא מספקת צילומים מפורטים יותר, אשר מאפשרים לרופאים לזהות בעיות רבות יותר בגוף הנבדק. [h3][!!!]בדיקת CT בהריון[/h3] בדיקת CT בהריון כרוכה בסיכון קטן לעובר שכן העובר נחשף לקרינה מייננת. לכן על נשים בהריון ונשים שאולי בהריון להודיע על כך לרופא. הרופא עשוי לדחות את בדיקת ה-CT עד לאחר הלידה או להשתמש בבדיקת הדמיה אחרת כגון אולטרסאונד או MRI (הדמיה באמצעות תהודה מגנטית). [h3][!!!]חומר הניגוד[/h3] אצל חלק קטן מהאנשים חומר הניגוד עלול לגרום לתופעות לוואי כגון: תחושה של חמימות, טעם מתכתי בפה, סחרחורת, בחילה, גירודים ועוד. לעיתים נדירות, תגובות קשות עלולות להתרחש כגון: לחץ דם נמוך מאוד, דום לב ועוד. חשוב שהנבדק ידווח לרופאים לפני הבדיקה אם הוא סובל מאלרגיות שונות.


תדירות ביצוע

בדיקת CT לא מבוצעת באופן שגרתי לכל אדם. מבצעים אותה רק במקרה שיש צורך לבדוק איברים פנימיים שונים.


תוצאות, פענוח

תמונות של בדיקת CT מאוחסנות בדרך כלל כקבצים במחשב. הרדיולוג (רופא המומחה לאמצעי דימות רפואיים) מפרש את התמונות ושולח דו"ח לרופא המטפל. הרופא המטפל מסביר אח"כ את התוצאות לנבדק. כאמור, הצילומים המתקבלים יכולים להעיד על שברים בעצמות, גידולים, קרישי דם ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,504
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד