דופלר: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Doppler Ultrasound, Dupplex, doppler test
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת דופלר עושה שימוש בגלי קול (אולטראסאונד) כדי להעריך את איכות זרימת הדם באיברים מסוימים בגוף.


תיאור

במהלך הבדיקה מועבר מכשיר ידני הנקרא מתמר מעל לאיבר הנבדק. המתמר שולח ומקבל גלי קול. התנועה של זרימת הדם גורמת לשינויים בצלילים של גלי הקול, מה שנקרא אפקט דופלר. כך למשל, אם אין זרימת דם כלל, הצליל לא ישתנה כלל. הצלילים של זרימת הדם שקולט המתמר מועברים למחשב המעבד אותם ומספק גרפים או תמונות המייצגים את איכות זרימת הדם. בדיקת דופלר מאפשרת להעריך את זרימת הדם דרך העורקים והורידים של הצוואר, הזרועות והרגליים. בדיקת דופלר יכולה למשל לזהות חסימת או צמצום זרימת הדם בעורקים של הצוואר (מה שיכול לגרום לשבץ מוחי) או קרישי דם ברגליים, מה שנקרא פקקת ורידים. במהלך הריון ניתן לעשות בדיקת "דופלר הריון" המאפשרת לבדוק את זרימת הדם בגופו של העובר. במהלך בדיקת דופלר הנבדק שוכב על שולחן הבדיקה, הבודק מורח מעט ג'ל על האזור הנבדק על מנת לסייע לגלי הקול לעבור. לאחר מכן, הנבדק צריך לשכב מבלי לזוז בזמן שהבודק מעביר את המתמר מעל לאזור הנבדק.

מדוע נערכת בדיקת דופלר?

כדי לזהות קרישי דם חסומים או מצומצמים כמעט בכל הגוף – בעיקר בצוואר, בידיים וברגליים. כדי לזהות את המקור של כאבי רגליים – לעיתים הכאבים נובעים מטרשת עורקים ברגליים. כדי להעריך זרימת דם אצל אדם שחווה אירוע מוחי. כדי לבחון בעיות בזרימת הדם ברגליים הגורמות לדליות (ורידים בולטים ברגליים). כדי לעקוב אחר זרימת הדם אצל חולים שהושתלו אצלם כלי דם במטרה לעקוף כלי דם חסומים. כדי לבדוק את כמות הדם הזורמת לכליה או כבד מושתלים. כדי לבדוק את המיקום והכמות של פלאק שהצטבר בעורקים וצמצם אותם. כדי לסייע בעת טיפולי לייזר המטפלים בבעיות בוורידים.

דופלר הריון

בדיקת דופלר הריון מאפשרת לבדוק את בריאות העובר. במהלך הבדיקה ניתן לבדוק את זרימת הדם בחבל הטבור, בשליה, בלב ובמוח של העובר. הבדיקה יכולה לבחון האם העובר מקבל מספיק חמצן וחומרים מזינים.

היכן מבוצעת בדיקת דופלר?

הבדיקה מתבצעת בחדר אולטרסאונד בבית חולים או במשרד הרופא המטפל והיא יכולה להתבצע על ידי רופא רדיולוג המתמחה בבדיקות הדמיה או על ידי טכנאי אולטרסאונד.


הכנות לבדיקה

[!!!]מומלץ לא להשתמש במוצרים המכילים ניקוטין כגון סיגריות או טבק לעיסה במשך כשעתיים לפני הבדיקה מאחר שניקוטין גורם להתכווצות כלי דם ויכול לשבש את תוצאות הבדיקה. [!!!]בתחילת הבדיקה יש להוריד תכשיטים ובגדים המפריעים לבדיקה.


משך הבדיקה

בדיקת דופלר אורכת כחצי שעה עד שעה.


סיכונים

אין סיכונים בבדיקת דופלר, הבדיקה בטוחה ונוחה לנבדק.


תדירות ביצוע

בדיקת דופלר לא נערכת באופן שגרתי לכל אדם. היא נערכת כאמור כדי לזהות כלי דם חסומים או מצומצמים, לזהות את המקור של כאבי רגליים, להעריך זרימת הדם אצל אדם שחווה אירוע מוחי ועוד.


תוצאות, פענוח

תוצאות תקינות של בדיקת דופלר הן: אין היצרות בכלי הדם, אין קרישים בכלי הדם, הגודל והמיקום של כלי הדם הוא נורמאלי. בדופלר הריון תוצאות תקינות פירושן שישנה זרימת דם תקינה בכלי הדם שמספקים חמצן וחומרים מזינים לעובר. תוצאות לא תקינות יכולות להיות חסימה או היצרות של כלי דם ועוד. תוצאות לא תקינות של דופלר הריון פירושן שישנה זרימה רבה מדי או מעטה מדי של דם בכלי הדם שמספקים חמצן וחומרים מזינים לתינוק.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 313
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 1,086
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד
כיצד מזון משפיע על עור הפנים?
עור הפנים מושפע באופן ישיר מהמזון שאוכלים, לכן הקפדה על אכילת מזונות בריאים והימנעות מסוכרים וממזון מעובד יתרמו לשמירה על עור פנים זוהר ונטול קמטים
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של הכורכום?
לכורכום סגולות רפואיות רבות, הוא יעיל במניעה של סרטן, לטיפול בבעיות עיכול ואף במניעת התדרדרות קוגניטיבית
קרא עוד
ממר יצא מתוק: מחקר חדש גילה כי המלון המר יכול לעכב תאים סרטניים
מאת מערכת BeOK
| 11/10/2018 |
צפיות: 929
המלון המר כבר זמן רב נחשב למאכל המציע סגולות ריפוי שונות. הכירו את הפרי האקזוטי שיכול להציל חיים
קרא עוד
טיפול טבעי לשמירה על איזון הורמונלי
| 03/10/2018 |
צפיות: 988
חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בתסמינים כמו היעדר וסת, היעדר פריון, תסמונת קדם וסתית ועוד. הרפואה המשלימה מציעה מגוון דרכים טבעיות להגיע לאיזון הטבעי של הגוף
קרא עוד