בדיקת MRI: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

Magnetic Resonance Imaging
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

בדיקת MRI (דימות תהודה מגנטית) היא שיטה לא פולשנית להדמיית הגוף. בניגוד לצילום רנטגן ולבדיקת CT שעושים שימוש בקרינה, בדיקת MRI עושה שימוש במגנטים רבי עוצמה ובגלי רדיו להדמיית איברים בגוף.


תיאור

בדיקת MRI היא בדיקה לא כואבת כלל היעילה בעיקר להדמיית מערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה) והמפרקים (כדוגמת הברך והכתף). בתמונת MRI רואים רק רקמות רכות - לא רואים את העצמות עצמן אלא רק את מוח העצם. דוגמאות לשימושים נפוצים בבדיקת MRI הן: חיפוש גידולים במוח, אבחון של טרשת נפוצה, הערכת מצב מיניסקוסים בברכיים, בחינת פריצת דיסק בעמוד השדרה ועוד. מהלך בדיקת MRI בתחילת בדיקת MRI הנבדק בדרך כלל עוטה חלוק בית חולים או לובש בגדים ללא מתכות עליהם. מתכות כגון ריצ'רץ' יכולות לשבש את התמונות ואף לעשות נזק לגופו של הנבדק עקב השדות המגנטיים החזקים. לאחר מכן הנבדק שוכב על שולחן צר שמחליק לתוך מכונת ה-MRI. לעתים מניחים על הנבדק סלילים קטנים סביב הראש, היד, הרגל או סביב אזורים אחרים שצריכים להיבדק. סלילים אלו מסייעים לשלוח ולקבל את גלי הרדיו ומשפרים את איכות התמונות המתקבלות בבדיקה. לעיתים לפני הבדיקה מזריקים לנבדק חומר מיוחד (צבע מיוחד) שמאפשר לקבל תמונות טובות יותר של אזורים מסוימים בגוף. לאחר שהנבדק הוכנס למכונת ה-MRI הבודק עובר לחדר אחר ומתחיל את הבדיקה. בדרך כלל הבדיקה מורכבת מכמה סטים של תמונות בני 15-2 דקות. כל הבדיקה אורכת בין 20 דקות לשעה ומעלה בהתאם לאזורים הנחקרים בגוף ולאיכות הציוד. בבדיקת MRI נלקחות מאות תמונות במהירות. כל תמונה שמפיק סורק ה-MRI נקראת פרוסה. התמונות נשמרות על מחשב או מודפסות. MRI מוח בדיקת MRI מוח מאפשרת לבחון היטב את מוח האדם ולזהות מחלות מולדות או נרכשות שלא ניתן לזהות באמצעות שיטות הדמיה אחרות. באמצעות בדיקת MRI מוח ניתן לזהות גידולים במוח, לזהות מומים מולדים, לאבחן אפילפסיה, לבחון את התפתחות המוח של עוברים, לבחון את עצבי השמיעה ועוד.


הכנות לבדיקה

[b]1.[/b] יתכן כי הנבדק יתבקש להיות בצום של ארבע עד שש שעות לפני הבדיקה, וזאת בהתאם לאברי הגוף הנבדקים. [b]2.[/b] אין להכניס לחדר הבדיקה כל חפץ ממתכת (כגון עטים, משקפיים, תכשיטים ועוד) מאחר שהבדיקה מערבת שדות מגנטיים חזקים שמסוגלים להזיז בעוצמה כל חפץ מתכת הנמצא בחדר הבדיקה.


משך הבדיקה

כל בדיקה אורכת בין 20 דקות לשעה ומעלה בהתאם לאזורים הנחקרים בגוף ולאיכות הציוד.


סיכונים

בדיקת MRI לא עושה שימוש בקרינה מייננת ולכן היא אינה מסוכנת. עד היום לא תועדו תופעות לוואי משמעותיות לבני אדם שנחשפו לשדות מגנטיים או גלי רדיו. עם זאת, לבדיקה ישנם מגבלות וסיכונים אחרים: [b]1. [/b]במהלך בדיקת MRI הנבדק מוכנס בשכיבה לתוך תא קטן וסגור. ישנם אנשים החשים חרדה בתוך תא זה. אם אדם סובל מקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) עליו לומר זאת לרופא לפני הזמנת הבדיקה. יתכן כי הרופא ימליץ על נטילת תרופות הרגעה לפני הבדיקה ויתכן כי הוא ימליץ על בדיקה במכונת MRI פתוחה, שבה הנבדק לא "עטוף" במכונה מקרוב כל כך. [b]2. [/b]מגבלה אחרת של בדיקת MRI היא שאנשים עם שתלים מסוימים בגוף לא יכולים לעבור אותה בגלל השדות המגנטיים החזקים שנוצרים במהלך הבדיקה. לאנשים אלו אסור אף להיכנס לחדר בו נערכות בדיקות MRI. לא ניתן לבצע בדיקת MRI לאנשים עם קוצב לב, שסתומי לב מלאכותיים מסוימים, שתל שבלול באוזן, מפרקים מלאכותיים, סטנטים מסוימים ועוד. [b]3. [/b]אנשים שעובדים בטכנולוגיות חיתוך ועיבוד פח או אנשים שאולי נחשפו לשברי מתכת קטנים שחדרו לגופם צריכים לעבור צילום רנטגן ראש כדי לבדוק האם יש להם מתכות זעירות בעיניים. אם ישנן מתכות הן עלולות לזוז במהלך בדיקת MRI ולגרום נזק. [b]4.[/b] בעת בדיקת MRI נשמע רעש די חזק, כמעין נקישות מתכתיות החוזרות כל כמה שניות. הרעש נובע משינוי השדות המגנטיים ממצב של שידור למצב של הקשבה. ניתן להתגבר על הרעש על ידי אוזניות שאף משדרות מוזיקה ומקלות על הנבדק בזמן הבדיקה. [b]5. [/b]החומר המיוחד שמזריקים לעיתים לנבדקים על מנת לקבל תמונות טובות יותר אינו מסוכן, אולם חלק קטן מהאנשים עלול להיות אלרגי אליו. בדרך כלל משתמשים בחומר בשם גדוליניום.


תדירות ביצוע

בדיקת MRI לא נערכת באופן שגרתי לכל אדם. היא נערכת על מנת לחפש גידולים במוח, לאבחן טרשת נפוצה, להערכת מצב מיניסקוסים בברכיים, לבחינת פריצת דיסק בעמוד השדרה ועוד.


תוצאות, פענוח

סוגים שונים של רקמות בגוף שולחים אותות MRI שונים. כך למשל, רקמה בריאה שולחת אות מסוים ואילו רקמה סרטנית שולחת אות אחר במקצת. תוצאות תקינות של בדיקת MRI פירושן שהאותות שנשלחו מהרקמות הצביעו על רקמות תקינות ושהאיברים שנבחנו בבדיקה נראו תקינים בתמונות. תוצאות לא תקינות של בדיקת MRI יכולות להיות מחלות באזור המוח (אוטם במוח, טרשת נפוצה ועוד), בעיות בעמוד השדרה (פריצות דיסק, היצרות התעלה), בעיות במפרקים (כמו קרעים במניסקוסים בברכיים או קרעים בשרוול המסובב של הכתפיים), בעיות בשרירים ובאיברים תוך-בטניים ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד