צילום רנטגן: פענוח בדיקות / תוצאות בדיקות רפואיות מעבדה

RONTGEN, X RAY
מטרת הבדיקה | תיאור | הכנות לבדיקה | משך הבדיקה | סיכונים | תדירות ביצוע | תוצאות, פענוח

מטרת הבדיקה

מטרת צילום רנטגן היא להציג מבנים בתוך הגוף, כגון עצמות. בעזרת צילום רנטגן ניתן לגלות שברים בעצמות, גידולים, סתימות בכלי דם ועוד.


תיאור

צילום רנטגן הוא בדיקה מהירה, לא פולשנית ולא כואבת המפיקה תמונות של מבנים בתוך הגוף, במיוחד של העצמות. קרני רנטגן נקלטות בכמויות שונות בהתאם לצפיפות החומר שבו הן עוברות. כך למשל, חומרים צפופים כגון מתכת או עצמות, יופיעו בצבע לבן על צילום רנטגן. האוויר בתוך הריאות יופיע בצבע שחור. שומן ושרירים יופיעו בצבע אפור.

צילום רנטגן מבוצע בעיקר במקרים הבאים:

שברים וזיהומים

שברים וזיהומים בעצמות הגוף ובשיניים בדרך כלל מופיעים היטב בצילום רנטגן.

סרטן ריאות ושחפת ריאות

סרטן השד

בדיקת ממוגרפיה היא סוג של צילום רנטגן המשמש לבדיקת רקמת השד.

כלי דם

הזרקת חומר ניגוד המכיל יוד יכולה לעזור להדגיש חלקים של מערכת הדם, כך שניתן יהיה לראות את כלי הדם על צילומי רנטגן ולזהות חסימות בכלי הדם.

דלקת מפרקים

צילום רנטגן מאפשר לזהות דלקת מפרקים ואף לעקוב אחר החמרתה.

עששת בשיניים

אוסטיאופורוזיס

סוגים מסוימים של צילומי רנטגן משמשים למדידת צפיפות העצם ולזיהוי אוסטיאופורוזיס.

סרטן העצמות

צילום רנטגן יכול לזהות גם גידולים בעצמות.

מערכת העיכול

צילום רנטגן יכול לזהות בעיות במערכת העיכול וגם לזהות חפצים שנבלעו בטעות כגון מטבעות וכו'. בחלק מצילומי הרנטגן הנבדק מקבל חומר ניגוד העשוי מבריום או יוד. חומר זה מסייע להדגיש חלקים שונים בגוף ולקבל צילומי רנטגן מפורטים יותר. את החומר ניתן לקבל בזריקה, בשתייה, או בחוקן, בהתאם לחלק הנבדק בגוף. אנשים רבים חוששים מהקרינה הקיימת בצילום רנטגן. הצילום אכן חושף את הנבדק לקרינה מסוימת, אולם היתרונות של צילום הרנטגן עולים על הסיכונים.

מהלך צילום רנטגן

צילום רנטגן מבוצע אצל רופאים שונים, רופאי שיניים, בתי חולים ועוד. בתחילת הבדיקה טכנאי רנטגן מורה לנבדק באיזו תנוחה עליו להיות. לעיתים הטכנאי נותן לנבדק כרית כדי להשיג את התנוחה המדויקת הרצויה. במהלך הצילום על הנבדק לא לזוז כלל ואף לעצור את הנשימה, וזאת כדי שהצילומים שיתקבלו יהיו ברורים ולא מטושטשים. אם ילד עובר את הבדיקה יש לוודא שהוא מבין שעליו לא לזוז בזמן הבדיקה. במקרים מסוימים ניתן אף לקבע את האיבר המצולם של הילד על מנת שלא יזוז. הורה יכול להיות נוכח בחדר בזמן הצילום אולם עליו לעטות סינר עופרת שימנע חשיפה מיותרת לקרינה.


הכנות לבדיקה

צילומי רנטגן שונים דורשים הכנות שונות ולכן הצוות הרפואי מנחה את הנבדק כיצד עליו להתכונן לבדיקה הספציפית שהוא עומד לעבור. באופן כללי, האיבר שמצולם צריך להיות ללא בגדים. בדרך כלל הנבדק מקבל חלוק. יתכן כי הנבדק יתבקש להסיר משקפיים, תכשיטים וכל חפץ מתכת שעלול להפריע לצילום הרנטגן מאחר שחפצים אלו מופיעים בצילום. בחלק מצילומי הרנטגן הנבדק מקבל חומר ניגוד העשוי מבריום או יוד. חומר הניגוד יכול להילקח בשתייה, בזריקה או בחוקן, תלוי באזור הבדיקה.


משך הבדיקה

הזמן שאורך צילום רנטגן משתנה בהתאם לאיבר המצולם. הוא יכול לארוך מספר דקות כאשר מדובר בצילום עצם, והוא יכול לארוך יותר משעה אם הנבדק צריך לקבל לפני כן חומר ניגוד.


סיכונים

[h3][!!!]קרינת רנטגן[/h3] תיאורטית חשיפה לרמות גבוהות של קרינה עלולה לגרום למוטציות בתאים בגוף שעלולות לגרום לסרטן, אולם כמות הקרינה שאליה נחשף אדם העובר צילום רנטגן היא כה קטנה כך שהסיכון לתאים בגוף הוא מזערי. [h3][!!!]רנטגן בהריון[/h3] צילום רנטגן בהריון כרוך בסיכון קטן לעובר ולכן על נשים בהריון ונשים שאולי בהריון להודיע על כך לרופא. הרופא עשוי לדחות את צילום הרנטגן עד לאחר הלידה או להשתמש בבדיקת הדמיה אחרת כגון אולטרסאונד. [h3][!!!]חומר ניגוד[/h3] אצל חלק מהאנשים חומר הניגוד עלול לגרום לתופעות לוואי כגון: תחושה של חמימות, טעם מתכתי בפה, סחרחורת, בחילה, גירודים ועוד. לעיתים נדירות, תגובות קשות עלולות להתרחש כגון: לחץ דם נמוך מאוד, דום לב ועוד. חשוב שהנבדק ידווח לרופאים לפני הבדיקה אם הוא סובל מאלרגיות שונות.


תדירות ביצוע

צילום רנטגן לא מבצעים באופן שגרתי לכל אדם. מבצעים אותו במקרה שיש צורך לבדוק איברים פנימיים שונים.


תוצאות, פענוח

צילומי רנטגן נשמרים על סרט או בצורה דיגיטאלית. תמונות דיגיטאליות ניתן לראות על מסך בתוך מספר דקות מביצוע הצילומים. לאחר ביצוע הצילומים רופא רדיולוג (רופא המומחה לאמצעי דימות רפואיים) בוחן אותם, מפרש אותם ושולח דו"ח לרופא המטפל. הרופא המטפל מסביר אח"כ את התוצאות לנבדק. במקרים דחופים הרופא המטפל יכול לקבל את הצילומים מיד לאחר ביצועם. כאמור, הצילומים יכולים להעיד על שברים בעצמות, גידולים, סתימות בכלי דם ועוד.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתראולי יעניין אותך גם

שיקום
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 24/10/2019 |
צפיות: 14,523
נושא השיקום חשוב לא פחות מהטיפול עצמו בכל התחומים. שיקום לאחר כל סוג של ניתוח, שיקום אחרי טראומה (נפשית ופיזית), שיקום לאחר גמילה מכל סוג (סמים בעיקר) – הינו תהליך קשה וממושך.
קרא עוד
מיגרנה - לא כל כאב ראש
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 22/09/2019 |
צפיות: 15,503
אחת המחלות הנפוצות בימינו – מיגרנה. ובהחלט, לא לכל כאב ראש ניתן להתייחס כלמיגרנה. אנשים שסובלים ממנה יכולים בדקה אחת להסביר לכל המתעניין את הבדלים המבהיקים בין כאב ראש רגיל ומגרנה.
קרא עוד
פתולוגיה של הגפיים : מהן המחלות הכי נפוצות?
מאת ד"ר יגאל ויסמן
| 12/09/2019 |
צפיות: 9,423
פתולוגיות של גפיים הן מחלות שמתבטאות בגפיים תחתונות ועליונות בצורה של כאב, חוסר גמישות והפרעה בתפקוד יומיומי. המביאות למצבים אלו הן טראומות (גם לאחר זמן), דלקות מכל סוג, הרגלי תנוחה, חוסר פעילות פיזי, ועוד. במאמר ניתן לראות איך שיטת דיקור נוירו-סנסורית יכולה לסייע בנושא.
קרא עוד
טווינא: העיסוי הסיני שיחזיר לכם את הבריאות
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2019 |
צפיות: 1,906
טווינא היא שיטת עיסוי עתיקת יומין השייכת לעולם הרפואה הסינית. הטיפול יעיל לבעיות רבות, החל מדלקות מפרקים ושרירים תפוסים וכלה באנגינה ובעיות עיכול
קרא עוד
קוהוש שחור: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 19/06/2019 |
צפיות: 4,340
קוהוש שחור הוא נוגד דלקות טבעי אשר יעיל במיוחד לנשים בגיל המעבר וכן לאנשים אשר סובלים מבעיות שונות בקיבה
קרא עוד
פשטה שרועה: סגולות רפואיות ותופעות לוואי
פשטה שרועה (Bacopa monnieri) היא צמח אשר משמש רבות באיורוודה. הצמח יעיל לשיפור היכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
טארו: שורש שמונע סרטן ומגן על העור
שורש טארו עשיר ברכיבים תזונתיים רבים אשר מסייעים במניעה של בעיות בריאותיות רבות, כמו קטרקט, אנמיה וסוכרת סוג 2
קרא עוד
מהן הסגולות הבריאותיות של שיבולת השועל?
שיבולת שועל היא מזון על המסייע למצבים בריאותיים שונים, כמו סוכרת, כולסטרול, מתח, קשיים בשינה, בעיות עיכול, משקל עודף ובעיות עור
קרא עוד
שפת האור: שינוי המציאות בעזרת גיאומטריה מקודשת
| 19/12/2018 |
צפיות: 2,469
שינויים בחיים והגשמת חלומות הם לא דבר שקל להשיג, אך שפת האור מאפשרת ליצור את השינוי המיוחל במבט אחד בלבד
קרא עוד
סוכרת: מניעת המחלה בדרכים טבעיות
סוכרת היא מחלה הנגרמת בשל ויסות לקוי של הגלוקוז בדם. תזונה נכונה וצמחי מרפא יכולים למנוע את המחלה ולהקל על התסמינים שלה
קרא עוד