פורום נפרולוגיה, לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה - יש לך שאלה?

מנהל הפורום

פרופ` דניאל לנדאו
פרופ' דניאל לנדאו
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל פרופ' דניאל לנדאו ללא פרסום בפורום

• הרחבה אקסטרא רנלית אקראית- CT בטן
    עדי
    24/12/2020

שלום רב, עשיתי ct בטן (עקב כאבים ברום הבטן) ונמצא ממצא אקראי של ״אגן אקסטרא רנלי מעט רחב מימין״. הופניתי לus ושם נמצא: ״הגדשה של המערכת המאספת תוך כלייתית בעיקר אגן כלייתי מימין״. יש לציין שעשיתי us בטן במרץ שהיה תקין (כמובן בלי לשתות לפני).
    אני ממש מבולבלת, אין לי שום תלונות בנושא, שתן לכללית תקין ואין אבנים בשתי הבדיקות. הייתי אצל שני אורולוגים, אחד מהם ממש הלחיץ ושלח לct ואחד ביקש רק לעקוב עם us. מה לעשות?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• ממצא ב us

פרופ' דניאל לנדאו
    24/12/2020

שלום רב.
    אם אין עדות לאבנים לפי ct , יש לחזור לאורולוג.
    במקרה של ילדים אנו רואים פעמים רבות הרחבות קלות כאלה באגן הכליה , שיכולה אכן לנבוע משתיה מרובה שלפני הבדיקה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה. אני בוגרת, בת 36. מה הסיבות למצב זה? שני האורולוגים אמרו דברים מנוגדים ואני לא יודעת מה לעשות.

עדי
    24/12/2020

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח CT אורוגרפיה- כאבים בצד ימין
    דן
    24/12/2020

שלום,
    בחודשים האחרונים יש לי כאבים חזקים בצד ימין (לעתים ממש בצד, לעתים באזור הפנדציט שכבר הוצא בילדות). לאחר שבבדיקת אולטראסאונד נמצא ממצא לא ברור בכליה ימין, ביצעתי בדיקת סיטי אורוגרפיה.
    להלן הממצאים בהקשר הכליות:
    הכליות תקינות בגודל ובמיקום, ללא אבנים או הידרונפרוזיס.
    אבן זעירה לא חוסמת בגביע של כליה שמאלית.
    ציסטות קטנות אינטרה-פרנכימטיים בקוטב התחתון של כליה ימנית,
    ציסטה בקוטר 2.1 ס"מ ציסטה זעירה נוספת בקוטב תחתון של כליה שמאלית.
    מה משמעות הממצאים? מה משמעות ציסטות אינטרה פרנכימטיים?
    בתודה,
    דן

הוספת תגובה

תמונה

• כאבים קשים בכליות- מה אפשר לעשות?
    אילן
    16/12/2020

אני סובל מכאבים בכליות בעיה בכליות, כאבים חזקים שמשפיעים על כל הגוף ולא נותנים לי לזוז רופא משפחה נתן אופטלגין וכאלה וזה לא מזיז
    מה אפשר לעשות?

הוספת תגובה

תמונה

• "כאבים בכליות"

פרופ' דניאל לנדאו
    16/12/2020

שלום רב
    לא ציינת בן כמה אתה. אני מניח שאתה לא ילד או מתבגר.
    המומחיות שלי היא מחלות כליה בילדים.
    באופן כללי אציין שכאבים שמקורם בכליות יכולים לנבוע מסיבות שונות ובעיקר: זיהום חיידקי, אבן בדרכי השתן או ציסטות בכליות. לכל אחד יש טיפול שונה. כדאי לדבר עם רופא המשפחה אם יכול להיות שיש לך את אחד מהמצבים האלה.
    דרך אגב, מחלות כליה כמו אי ספיקת כליות או סוכרת או יתר לחץ דם לא מביאים לכאבים באזור הכליות

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כיליה אגנית- גודש לבן 3
    מיכל
    08/12/2020

פרופ' לנדאו שלום, בני, בן 3, נולד עם כיליה ימנית אגנית ונמצא במעקב. ב us אחרון שבוצע לפני כמה ימים אלה הממצאים: כליה ימנית קטנה ונמוכה באגן, באורך 7.4 ס"מ .
    אגן כליה ימנית גדוש עד 5 מ"מ .
    כליה שמאלית באורך 5.7 ס"מ .
    אגן כליה שמאלית גדוש מעט עד 2 מ"מ .
    בבדיקה קודמת אגן כיליה ימין תקין, אגן כליה שמאלית גדוש עד 4 מ"מ. על מה זה יכול להעיד?

לקביעת תור
    סגירה
    כיליה אגנית- גודש לבן 3

הוספת תגובה

תמונה

• כליה אגנית

פרופ' דניאל לנדאו
    09/12/2020

שלום רב
    אני מניח שאתם נמצאים במעקב של מומחה.
    כליה אגנית מחייבת מעקב כזה. לא דחוף
    קשה להתיחס בלי לראות את תמונות ה us.
    אשמח לייעץ בנושא

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות בדיקת שתן כללי- האם תקין?
    אסתי
    06/12/2020

שלום
    בתי בת 16.5 ערכה בדיקת שתן כללי והתקבלו תוצאות מעט מעל הגבול העליון:
    SPECIFIC GRAV-U STRI יצא ערך 1.026 fL (גבול עליון 1.025)
    PROTEIN- U STRIP יצא ערך 30 mg/dl (גבול עליון 20), בנוסף התקבל:
    LEUCOCYTES - U STRIP 25 WBC/microl.
    חזרנו על הבדיקה בשנית שבוע לאחר מכן והתקבלו תוצאות כמעט זהות:
    SPECIFIC GRAV-U STRI: 1.030 fL
    PROTEIN- U STRIP: 30 mg/dl
    LEUCOCYTES - U STRIP 25 WBC/microl.
    המדדים בבדיקות הדם של קראטינין יצאו תקינים, מלבד האוריאה שיצא מעט נמוך:
    UREA: UREA 16 mg/dL (גבול עליון 17).

רציתי לשאול האם תוצאות אלה מעידות על בעיה כלשהי בתפקוד הכליות ומצריכות בירור מקיף נוסף? תודה מראש על העזרה. אסתי.

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות בדיקת שתן

פרופ' דניאל לנדאו
    06/12/2020

שלום רב. לא ברור למה בוצעו הבדיקות.
    כדאי לדבר עם הרופא שהזמין את הבדיקה
    אכן החריגות מהנורמה הן מינימליות.
    אם יש ספק, מציע להגיע להתיעצות פנים אל פנים

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקות שתן

אסתי
    07/12/2020

תודה עשינו את הבדיקות במסגרת הבדיקות שנדרשות לפני צו ראשון ללא אינדקציה קלינית כלשהיץ תודה על התשובה נמשיך מעקב אצל הרופא המטפל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדה בת 8 שעושה פיפי כל שעה
    מירי
    29/11/2020

היי בתי בת 8 שמתי לב שהילדה עושה פיפי כול שעה שעה וחצי
    עשיתי לה בדיקת שתן תקין
    האים זה נורמלי כול שעה שעה וחצי פיפי

הוספת תגובה

תמונה

• השתנה תכופה

פרופ' דניאל לנדאו
    29/11/2020

שלום רב.
    לא אוכל לתת יעוץ פרטני על גבי פורום זה.
    באופן כללי כשיש השתנה לעתים קרובות חשוב לשלול קודם כל דלקת בדרכי השתן וסוכרת. למטרה זאת בדיקת שתן לכללית טובה.
    יש לשים לב אם הנטיה להשתנה תכופה נעלמת עם ההליכה לישון ושלא הופיעה מחדש הרטבה. אם כן, אלה סימנים טובים .
    מומלץ לבצע אולטרה סאונד של הכליות וכיס השתן ולהשלים כם בדיקת שתן ראשון של בוקר למשקל סגולי .
    עם תשובות בדיקות אלה מומלץ להגיע להתיעצות, אפשר גם אצלי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אי ספיקת כליות לאישה בת 81.
    בתיה
    27/11/2020

שלום רב,
    שאלתי מתייחסת לאמא שלי ומכיון שהתור אשר נקבע לנפרולוג מאד רחוק סוף ינואר אודה לך מאד באם תהיה לך אפשרות לתת דיאגנוזה קצרה.
    Creatinine 1.36, Uric Acid 6.6, eGFR 37, K Postassium 4.4 Na Sodium 140 בדיקת חלבון הינה כמותית למחצה. PTH INTACT 40.4 FNU כמו כן ביצעה איסוף שתן לגבי BENCW JONES והתשובה שלילית.
    אולטרה סאונד כליות : כליה שמאלית : בגודל תקין, בעלת פרנכימה מעט אקוגנית ובלתי סדירה, הודגמה ציסטה קורטיקלית בגודל 5.6 ס"מ עם מחיצות בתוכה. המערכת המאספת אינה מורחבת ואין עדות לאבנים.
    כליה ימנית בגודל וצורה תקינים בעלת פרניכמיה בעובי ואקוגניות תקינים. המערכת המאספת אינה מורחבת ואין עדות לאבנים.
    שלפוחית השתן בעלת קיבולת נמוכה הנבדקת לא מעוניינת למלא את השלפוחית לא ניתן לדון על הדנפות.
    זה לא נכון שאמא שלי התנגדה למלא את השלפוחית פשוט בהנחיות ביקשו שהיא תשתה 4 כוסות מים ולא תלך לשירותים ובגילה היא לא יכולה להתאפק.
    מאד מקווה שתהיה לך אפשרות לענות לי למרות שזה ארוך תודה רבה .

לקביעת תור
    סגירה
    אי ספיקת כליות לאישה בת 81.

הוספת תגובה

תמונה

• תשובות בדיקות דם

פרופ' דניאל לנדאו
    29/11/2020

שלום רב.
    אני מומחה לילדים.
    לא אתן אבחנות אישיות דרך אתר זה. זה לא אחראי.
    אבל עד קבלת התור לנפרולוג, יש להשלים את המידע הבא:
    1. בדיקת שתן כללית
    2. בדיקת שתן ראשון של בוקר ליחס חלבון:קראטינין ואלבומין: קראטינין
    3. מדידת לחץ דם
    כפי שאת/ה רואה בתדובות, הערכת התפקוד של הכליות כמסננת ע"ס הקראטינין בדם והגיל והמין הוא 37 מל לדקה. כלומר: אם הערך הזה קיים יותר מ 3 ח' אז מדובר במחלת כליות כרונית בדרגה 3, ערך סינון מחושב של 37 מל לדקה, במקום מעל 60. עד קבלת התור ניתן להתיעץ עם רופא המשפחה אם לוקחת תרופות כלשהן שעלולות לפגוע בכליות ולהתחשב בערך סינון זה בקביעת מינוני תרופות בעתיד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאת שתן כללית חריגה ואיסוף שתן
    אריאלה
    23/11/2020

שלום רב, בת46 איסוף שתן creatinine clearance 154 ערכי נורמה 71-151 בשתן כללית rbc calc 170 rbc microl ולויקציטים סטריפ 500 wbc. microl שבוע לפני מחזור, מה הבירור הנוסף שצריך לעשות? מעקב בלבד ? האם זו חריגה גבוה? לעזרה אודה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובות בדיקות

פרופ' דניאל לנדאו
    23/11/2020

לא ברור למה בוצעו בדיקות אלה. כדאי לדבר עם הרופא שהזמין בדיקות אלה. בדיקת פינוי הקראטינין תקינה )ככל שגבוה יותר, יותר טוב). בדיקת השתן יכולה להצביע קודם כל על זיהום בדרכי השתן. יש להתיעץ עם הרופא המטפל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אוראה גבוהה בבדיקות כלליות
    צביקה
    21/11/2020

שלום רב בן 72 מטופל בתרופות להורדת לחץ דם אוסקאר 50 מ"ג,אמלודופין 20 מ"ג,קרדילוק1.25מ"ג, בדיקות כלליות אחת לשנה תקינות לחלוטין למעט האוריאה שנמצאת בעליה מתמדת ב 2019-47.51 באוגוסט 2020 - 55 קריאטינין (1.16-1.21) עובר אחת לשנה אולטרהסאונד כליות ודרכי השתן בגלל ערמונית מוגדלת שפירה.למעט2 ציסטות לא גדולות אין ממצאים מיוחדים בכליות שאלתי : כיצד להתייחס לעלייה בערכי האוריאה .

+ הוסף תגובה

הוספת תגובה

תמונה

• עלה בערכי אוראה, קראטינין תקין

פרופ' דניאל לנדאו
    21/11/2020

שלום רב:
    הערך שנחשב כיותר קובע בשאלה של התפקוד הכלייתי הוא הקראטינין. מזכיר שבכדי להשלים הערכה של תפקוד כליות יש צורך לבדוק גם את לחץ הדם ולוודא שאין חלבון בשתן.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• גודש קל באגן כליה
    מרים פוקס
    19/11/2020

יש לי ילדה בת שמונה שכבר תקופה ארוכה מתלוננת על כאבי בטן במרכז הבטן.
    כל בדיקות הדם יצאו תקינות למעט בדיקת צואה שיצאה חיובית להליקובטר.
    הגסטרולוג שהיינו אצלו טען שלא חושב שהכאבים הם מההליקובקטר ושלח אותנו לעשות אולטרא סאונד מקיף של כל הבטן, כליות ומעיים.
    כל הבדיקה יצאה תקינה לבד ממצא אחד:
    הודגם גודש קל באגן כליה שמאלי.
    האם יכול להיות שהממצא הוא הגורם לכאבים?
    מה זה אומר שיש גודש?
    מיקום הכאבים הוא בבטן המרכזית, האם יכול להיות שהם נוצרו בעקבות הגודש?

לקביעת תור
    סגירה
    גודש קל באגן כליה

הוספת תגובה

תמונה

• האם גודש באגן כליה מסביר כאבי בטן מרכזית

פרופ' דניאל לנדאו
    19/11/2020

לרוב לא

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קריטנין עלה ואוריה
    נחום
    01/11/2020

אני עם קריטינין 1.65 כבר 15 שנה בבדיקה עכשו עלה 1.75 ואוריה 45 האם שתיה רבה יכולה לגרום לעליה הזאת בעבר זוהה שהבעיה אצלי במעטפת האם צריך להגביל שתיה או אוכל

לקביעת תור
    סגירה
    קריטנין עלה ואוריה

הוספת תגובה

תמונה

• עליית קראטינין בדם

פרופ' דניאל לנדאו
    01/11/2020

שלום רב
    לא צויין גיל הפונה.
    כפי שנכתב רבות בעבר, עליה בקראטינין בדם עלולה לרמז על ירידה בתפקוד הכליות כמסננת. מציע להגיע להתיעצות עם נפרולוג, מצוייד גם בסדרת נדידות של לחץ דם, בדיקת שתן לכללית, ובדיקת שתן של בוקר ליחס חלבון: קראטינין

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שתיה מרובה

נחום
    01/11/2020

תודה על התיחסות אבל לשאלה לא קיבלתי תשובה בנוגע לכמות הנוזלים שמותרת לשתיה? אני בן 65

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כמה נוזלים מותר לשתות עם קראטינין גבוה

פרופ' דניאל לנדאו
    01/11/2020

יש ללכת קודם כל לפי חוש הצמא, אלא אם הרופא שלך הנחה אותך אחרת. שתיה מרובה לא מורידה את הקראטינין באופן משמעותי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כליית פרסה השלכות לגבי היריון
    אנונימי
    29/10/2020

היי דר
    הכרתי בחורה והיא אמרה לי שיש לה כליית פרסה
    מה זה אומר ומה המשמעות לגבי הריון?

הוספת תגובה

תמונה

• מה זה כליית פרסה

פרופ' דניאל לנדאו
    30/10/2020

שלום. מדובר ברוב המקרים בוואריאציה בנתפתחות של הכליות: במקום שתהיינה נפרדות, ממוקמות בבטן עליונה אחורית משני צדי עמוד השדרה, הן מחוברות בקוטב התחתון שלהן. לכן, אין ירידה משמעותית במאסה הכלייתית. ברוב המקרים אנשים עם כליית פרסה מנהלים אורח חיים רגיל, כולל הריון

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת זהב קיים למצב כליות?
    מאיר
    25/10/2020

שלום פרופסור ברור לי שזה רק פורום אבל אשמח אם תוכל רק להגיד מה דעתך.
    אני בן 29 לא שותה לא מעשן במשקל תקין לא אוכל יותר מדי בשר ולאחרונה גם ירדתי למצב שעושה ספורט פעם בשבוע קצת ריצה.
    לאורך 7 שנים אחרונות רמת קריאטנין בדם נעה בין 1.10ל-1.25.
    עשיתי 2 בדיקות לאחרונה בהפרש של שבוע וקיבלתי 1.3 יציב עכשיו לפי הערכים של כללית זה גבוה.
    מעבר לזה כול הבדיקות כימיה סוכר אוריאה וכנל הכול תקין ויפה בנורמה,כנל לגבי ספירת דם ומאגרי ברזל ותפקודי הורומנים ובלוטות.
    נשלחתי לעשות איסוף שתן פעמיים ויצא קריאטין קלירנס 99(השתדלתי לעשות הכי תקין שאפשר בשבת ולאסוף שתן).
    PROTEIN- URINE 24h-48
    בנוסף לחץ דם 127 על 81.
    הנפרולוג אמר לי שאם US כליות תקין אין לי בעיה נפרולוגית.
    יש לי מספר שאלות בבקשה?
    -חלילה לא חולק על דעתו אבל האם ישנה בדיקת זהב שיכולה להגיד לי מה מצבי ואז אקח את תוצאות הקריאטין 1.3 בפרופורציות ולא אלחץ מבעיה בכליות.
    -האם תוצאה כזו שטיפה יותר גבוהה מהרגיל אצלי שזה 1.22
    יכולה לגרום לכאבי ראש ועייפות?
    -והכי חשוב האם זה סימן שהתוצאה יכולה לעלות עוד ואני לפני עלייה נוספת ל1.4?
    -קריאטנין קלירנס יותר אמין אפשר להירגע?

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת דם לקראטינין מעט מוגברת

פרופ' דניאל לנדאו
    25/10/2020

דלום רב.
    זאת שאלה שנדונה בעבר ומדאיגה אנשים רבים.
    קשה ואסור לתת יעוץ אישי בפורום כזה. באופן כללי נהוג להסתמך על איסוף השתן לקראטינין ובדיקת דם לקראטינין המתבצעים בסמוך האחד לשני, כבדיקה היותר קובעת כשבאים להעריך את תפקוד הכליות כמסננת. יש לזכור שלחץ דם תקין והעדר חלבון בשתן כמו גם כליות הנראות תקינות לפי בדיקת דימות )כמו us(, הן תובפות מידע מרגיעות נוספות

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תפקוד כליות וקריאטנין בדם - מה זה אומר?
    נתנאל
    18/10/2020

שלום אני מבצע פעם בשנה בדיקות דם שגרתיות אני בן 29 בחמש שנים האחרונות שמתי לב שהכול בנורמה חוץ מאשר קריאטנין בדם שנע בין 1.1-1.3 העניין שבכללית הרף העליון זה 1.18 ובמדריך של איכילוב רשום ש1.3 זה תקין .
    עשיתי איסוף שתן 24 שעות ובדיקות דם להלן התוצאות שלי .
    PROTEIN/CREAT RATIO-24.4 MG מתוך 200.
    MICROALBUMIN-U SAMP -מתחת סף רגישות.
    MICROALBUMIN/CREAT-לא ניתן לחישוב NA.
    ספירת דם תקינה לגמרי הכול בתוך הנורמה.
    HEMOGLOBIN A1C %-5.4
    כימיה בדם הכול תקין.
    GLUCOSE-88
    UREA-34
    URIC ACID -6.3
    SODIUM-137
    POTASSIUM-4.10
    הכול תקין חוץ מקריאטנין 1.3 זה מפחיד אותי האם יש לי בעיה בכליות?

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקת דם לקראטינין מעט מוגברת

פרופ' דניאל לנדאו
    19/10/2020

שלום רב:
    קראטינין מוגבר מהרגיל עשוי לנבוע גם ממסת שריר מוגברת וגובה גבוה מהממוצע. מציע להגיע להתיעצות אצל הרופא המטפל או אצל נפרולוג. כדאי להשלים בדיקת US של הכליות ודרכי השתן, למדוד לחץ דם, לבדוק שתן לכללית, ולוודא שבאיסוף השתן שבצעת ניתן לחשב "פינוי קראטינין" , כדי לחשב טוב יותר את תפקוד הכליות כמסננת

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עשיתי

נתנאל
    21/10/2020

Us תקין כליות ושתן ,לחץ דם תקין 125/78 ,שתן כללי תקין,
    וקריאטינין קלירס לפני שנתיים עמד על 99 ועכשיו על 98

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובת איסוף שתן

פרופ' דניאל לנדאו
    21/10/2020

יופי, אז תשובת האיסוף מעודדת ומצביעה על תפקוד כלייתי תקין, במיוחד לאור לד תקין.
    שוב, זה לא יעוץ אישי עבורך. לשם כך כדאי לפגוש מומחה פנים אל פנים ןלדון איתו באופן מסודר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השפעת כמות המים ששותים על ערכי הקריאטינין בדם
    יואב
    30/09/2020

אצל אדם מבוגר - בכמה אחוזים יכולה להשתנות רמת הקריאטינין שמתקבלת בבדיקת דם, כתלות בכמות הנוזלים (מים) ששותים בבוקר הבדיקה וביום שלפניה. ובפרט, עד כמה שתיה מרובה יכולה להוריד (אם בכלל) את ערך הקריאטינין. לא מצפה למספר מדויק אבל לפחות סדר גודל של אחוזים.

הוספת תגובה

תמונה

• האם שתיה מרובה יכולה להוריד משמעותית את ערך הקראטינין בדם

פרופ' דניאל לנדאו
    01/10/2020

לא כשיש תפקוד כלייתי תקין.
    לעתים, אם התפקוד הוא מעט מופרע, התייבשות יכולה להעלות את הקראטינין האופן משמעותי ) מעל 10 אחוז(

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך לגבי השאלה בנוגע להשפעת השתיה על הקראטינין.

יואב
    02/10/2020

תודה על התשובה. מה לגבי המצב ההפוך - בכליה עם תפקוד מופרע, עד כמה יכולה שתיה מרובה להוריד את ערך הקריאטינין ?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם שתיה מרובה יכולה להוריד את ערך הקראטינין בדם

פרופ' דניאל לנדאו
    02/10/2020

גם לא: שתיה מספקת (כלומר: מצב של "חוסר יובש") תביא את הקראטינין והאוראה בדם לערך הבסיס שלהם, אך לא מתחת לזה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה