דלקת הוושט: סוגים, תסמינים ודרכי וטיפול

דלקת הוושט היא זיהום או גירוי בצינור שמחבר בין הגרון לקיבה. הדלקת מאופיינת בשיעולים, בקשיי בליעה ובכאבים בחזה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/06/2017 |
צפיות: 2,308
הוושט הוא צינור שרירי שדרכו האוכל העובר מהגרון לקיבה. דלקת הוושט היא למעשה כל הזדהמות או גירוי שיש בוושט. הדלקת יכולה להיגרם מסיבות שונות, ובהן רפלקוס קיבתי-ושטי, תופעת לוואי של תרופות מסוימות או זיהום ויראלי או חיידקי. ישנם סוגים שונים של דלקת בוושט – דלקת אאוזינופילית בוושט, דלקת פפטית של הוושט, דלקת זיהומית ודלקת הנגרמת מתרופות.

סובלים מדלקת בוושט? התייעצו עם המומחים:
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום תזונה קלינית
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול

דלקת אאוזינופילית בוושט כתגובה אלרגית

דלקת אאוזינופילית בוושט נגרמת בעקבות כמות עודפת של אאוזינופילים, סוג של תאי דם לבנים המצויים בוושט, בעקבות תגובה אלרגית למאכלים מסוימים. התגובה האלרגית יכולה להיות לחלב, לסויה, לביצים, לבוטנים, לשיפון, לחיטה ולבקר. גם אבקנים ואלרגנים אחרים שנכנסים למערכת בשאיפה של אוויר יכולים לגרום לסוג זה של דלקת.

דלקת פפטית של הוושט לרוב נגרמת מרפלוקס קיבתי-ושטי (GERD), מצב שבו חומצה שיש בקיבה עולה במעלה הוושט מכיוון שהסוגר התחתון של הוושט אינו נסגר. החומצה יכולה לגרום לדלקת כרונית ולגירוי מתמשך בוושט.

דלקת זיהומית של הוושט יכולה להתפתח בעקבות חיידקים, פטריות, טפילים או וירוסים שנמצאים בוושט. הסיכויים לסוג זה של דלקת גבוהים במיוחד אצל אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה בעקבות מחלה או נטילה של תרופות מסוימות, כמו טיפולים כימותרפיים או תרופות לטיפול באיידס.

נטילה של תרופות מסוימות ללא שתייה של מספיק מים יכולות לגרום לדלקת בוושט. ללא כמות מספקת של מים התרופות משתהות זמן רב בוושט והן יכולות לגרום לגירויים. תרופות מסוגים שונים יכולות לגרום לדלקת, ובהן אנטיביוטיקה, משככי כאבים, אשלגן כלורי וביספוספונטים – תרופות למניעת בריחה של מסת עצם.

צרבות וכאבים בבליעה יכולים להעיד על דלקת בוושט

התסמינים של דלקת הוושט הם צרבות, צרידות, שיעולים כאבי בטן, כאב גרון, קשיי בליעה, כאבים בזמן בליעה, כאבים בחזה ואובדן תיאבון. אצל ילדים התסמינים יכולים לבוא לידי ביטוי בקשיי אכילה, במצב זה יש לפנות לטיפול רפואי וכן אם חווים קוצר נשימה וכאבים בחזה, בעיקר בזמן אכילה, וכן אם התסמינים נמשכים כמה ימים ללא שיפור במצב. במקרים שהכאבים בחזה נמשכים יותר מכמה דקות יש לפנות לטיפול רפואי מידי.

כל אחד יכול לחלות בדלקת הוושט אך ישנם אנשים מסוימים שיש להם סיכויים גבוהים יותר ללקות בה, כמו אנשים עם מערכת חיסון חלשה, אנשים שסובלים מבקע בסרעפת, אנשים הסובלים מהשמנת יתר, כאלה הסובלים מהקאות כרוניות וכן אנשים מעשנים וכאלה שצורכים כמויות גדולות של אלכוהול. הזנחה של דלקת הוושט וחוסר טיפול בה יכול לגרום לסיבוכים קשים, כמו אולקוס, היצרות של הוושט, ותסמונת בארט – שינוי הרקמה של הוושט.

אוכל חריף יכול להחמיר את הדלקת

כדי לאבחן את הדלקת ואת הסיבות שבעטיין היא נגרמה יש לבצע בדיקה גופנית מקיפה הכוללת אנדוסקופיה, צילום בריום, לקיחת ביופסיה מהוושט ובדיקת אלרגנים. הטיפול בדלקת הוושט משתנה לפי חומרת המצב ולפי הסיבה שגורמת לתסמינים.

טיפול תרופתי לרוב כולל תרופות נוגדות נגיפים, תרופות נוגדות פטריות, תרופות נוגדות חומצה, משככי כאבים, סטרואידים ומעכבי משאבות פרוטונים אשר מפחיתים את ייצור החומצה בקיבה. במקרים שבהם הוושט נהייה צר מדי יש צורך בניתוח להרחבת הוושט.

אולי תרצו לקרוא גם:
צרבת: מה גורם לריפלוקס ואיך מטפלים בו?
אולקוס: כיצד אפשר לזהות אותו?
סרטן גיסט במערכת העיכול: תסמינים וגורמי הסיכון
קוליטיס כיבית: תסמינים ודרכי טיפול
אנצפלופתיה כבדית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

עד ההחלמה ולמניעה של התפתחות הדלקת בעתיד כדאי להימנע מגורמים שיכולים לגרות את הוושט, כמו אוכל חריף, אוכל ושתייה חומציים ואוכל קשה במיוחד. מומלץ לאכול בנגיסות קטנות וללעוס היטב את האוכל לפני שבולעים. כמו כן, יש להימנע מעישון טבק ומצריכה של אלכוהול אשר מגבירים את הסיכוי להזדהמות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר