סוגים של שבץ מוחי: גורמים ודרכי טיפול

שבץ מוחי הוא אירוע חירום רפואי הנגרם בשל שיבוש באספקת הדם למוח. ישנם סוגים שונים של שבץ מוחי שכל אחד מהם נגרם מסיבות שונות ודרכי הטיפול בהם אחרות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/09/2018 |
צפיות: 1,417
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
שבץ מוחי הוא מצב חירום רפואי המתרחש כאשר יש שיבוש בזרימת הדם למוח. ללא זרימת דם סדירה תאי המוח נפגעים, דבר אשר משפיע על תפקוד המוח באזור הפגוע. נזקים אלה יכולים לגרום לתסמינים חמורים, למוגבלות ממושכת ואפילו למוות. ישנם שלושה סוגים עיקריים של שבץ מוחי – שבץ איסכמי, שבץ המורגי ואירוע מוחי חולף. מעריכים כי 87% מהאירועים המוחיים הם מסוג השבץ האיסכמי.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תזונה נכונה - ירידה במשקל
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

שבץ איסכמי לעומת שבץ המורגי

אירוע מוחי חולף (Transient Ischemic Attack – TIA) מכונה גם שבץ מוחי קל והוא נחשב לסימן אזהרה לפני שבץ מוחי. במצב זה קריש דם חוסם באופן זמני את זרימת הדם למוח. קריש הדם משתחרר כעבור כמה דקות, ואיתו גם התסמינים של השבץ המוחי.

שבץ איסכמי (Ischemic stroke) זהו מצב שבו קריש דם מונע את זרימת הדם למוח. קריש הדם לרוב נוצר בעקבות טרשת עורקים – הצטברות של משקעים שומניים בדפנות כלי הדם, דבר אשר גורם להיצרות שלהם. חתיכות של המשקעים השומניים יכולות להתפרק ולחסום את הזרימה של הדם למוח. מצב זה דומה בעיקרו לאירועים שמובילים להתקף לב – קריש דם שמשבש את זרימת הדם ללב.

שבץ איסכמי יכול להיגרם בשל קריש תסחיף, זאת אומרת שקריש הדם נע מאזור אחד של הגוף, דרך כלי הדם, עד שהוא מגיע לאזור המוח. משערים כי שיעור של 15% מהמקרים של שבץ בעקבות תסחיף מתרחש בגלל פרפור פרוזדורים – סוג של הפרעה בקצב הלב הגורמת לפעימות לב מהירות ולא סדירות. סיבה נוספת שיכולה להוביל לשבץ איסכמי הוא פקקת – קריש דם שנוצר במוח חוסם את כלי הדם שבמוח. בניגוד לאירוע מוחי חולף, שבץ איסכמי אינו חולף מעצמו ויש צורך בטיפול רפואי מידי כדי שהוא יעבור.

שבץ המרוגי (Hemorrhagic stroke) נגרם בשל הצטברות של דם בקופסת הגולגולת בעקבות קרע או שבר של כלי דם במוח. ישנם שני סוגים של שבץ המורגי – מפרצת ומלפורמציה עורקית-ורידית. מפרצת הוא מצב שבו דופן כלי הדם מתנפח כמו בלון ונקרע בעקבות היחלשות של כלי הדם. מלפורמציה עורקית-ורידית היא ליקוי מבני מולד של כלי הדם הגורם למעין פקעת של העורקים ושל הוורידים במוח, בגלל המצב שבו כלי הדם מצויים הם יכולים להיקרע ולגרום לשבץ המרוגי.

תסמינים של שבץ מוחי

לשלושת סוגי השבץ יש תסמינים דומים, הסיבה לכל היא ששלושתם משפיעים על זרימת הדם למוח. הדרך היחידה לאתר את הסיבה שבגללה נגרם השבץ היא בבדיקה רפואית מקיפה הכוללת סריקות דימות של המוח. התסמינים מופיעים באופן פתאומי והם קשורים לאזור הפגוע במוח, הגודל של האזור הפגוע במוח משפיע על התפקודיות של האדם שלקה בשבץ.

ישנם שלושה סימנים בולטים שבעזרתם אפשר לזהות שבץ מוחי. פנים – צד אחד של הפנים נפול כשמנסים לחייך; זרועות – כשמנסים להרים את הזרועות, אחת מהן נדחפת מטה; דיבור – מלמול ובליעת מילים כשמדברים. תסמינים נוספים של שבץ מוחי הם בלבול פתאומי וקשיי הבנה של הדברים הנעשים סביב, קשיי הליכה, סחרחורת פתאומית ואיבוד קואורדינציה, כאב ראש פתאומי שנגרם ללא סיבה וקשיי ראייה בעין אחת או בשתיהן.

תסמינים אלה נמשכים עד שמקבלים טיפול רפואי להחזרת זרימת הדם למוח. באירוע מוחי חולף התסמינים הללו נמשכים זמן קצר, בין דקה לחמש דקות. עם זאת, אין להתעלם מהתסמינים הללו ויש לפנות לטיפול רפואי גם אם התסמינים חלפו.

סיבוכים אפשריים של אירוע מוחי

כאמור, שבץ מוחי נחשב למקרה חירום רפואי המצריך טיפול מידי, משום שנוסף לפגיעות המוחיות שיכולות להיות קבועות לאחר האירוע הוא גם יכול לגרום למוות. המוח שולט על כל המערכות התפקודיות של גוף האדם, ללא זרימת דם המוח אינו יכול לשלוט על פעולות כמו נשימה והזרמת דם לכל חלקי הגוף.

הסיבוכים של שבץ מוחי משתנים לפי סוג השבץ וכן לפי האזור הפגוע במוח, זמן קבלת הטיפול הרפואי והיעילות של הטיפול הרפואי. סיבוך אפשרי של אירוע מוחי הוא שינוי התנהגותי, שבץ יכול לתרום להתפתחות של דיכאון ושל חרדה. ישנם מקרים שבהם השבץ משנה את הטבע של האדם שקדם לאירוע ואנשים שקולים יכולים להפוך לאימפולסיביים ואנשים שהיו חברותיים יכולים להפוך למתבודדים.

שבץ שפוגע באזור המוח שאחראי על הדיבור יכול לגרום לקשיי דיבור ולקשיי בליעה, לכן אנשים רבים שעברו אירוע מוחי ממלמלים ובולעים מילים ויש כאלה אשר מתקשים בקריאה, בכתיבה ובהבנת הדיבור של אנשים אחרים.

סיבוך אפשרי נוסף של שבץ מוחי הוא כאבים, תחושת נימול וירידה כללית בתחושה באיברי גוף שונים. לעתים הפגיעה המוחית יכולה לפגוע ביכולת להרגיש טמפרטורה. כאבים אלה מכונים 'כאב מרכזי כרוני' וקשה מאוד לטפל בהם.

שבץ יכול לגרום גם לשיתוק של הגוף. פגיעה בצד הימני של המוח יכולה להשפיע על יכולת התנועה של הצד השמאלי של הגוף ופגיעה בצד הימני של המוח יכולה להשפיע על יכולת התנועה של הצד הימני של הגוף. כמו כן, שבץ יכול לפגוע ביכולת להשתמש בשרירי הפנים.

בעזרת שיקום ממושך אפשר להחזיר חלק מהיכולות שאבדו, כמו טווח התנועה, כישורי הדיבור ויכולת הבליעה.

דרכי טיפול בשבץ מוחי

הטיפול בשבץ מוחי תלוי בכמה גורמים, כמו סוג השבץ וכמה זמן הוא נמשך. ככל שמקבלים טיפול רפואי בטווח זמן מהיר יותר, כך הסיכויים להשתקם מהאירוע גבוהים יותר.

הטיפול באירוע מוחי חולף כולל נטילת תרופות שמסייעות למנוע אירוע מוחי נוסף. תרופות נוגדי טסיות מפחיתות את הסיכון שטסיות הדם ידבקו אחת לשנייה וייצרו קריש דם ותרופות נוגדות קרישה מפחיתות את הסיכון להצטברות של קרישי חלבונים בדם. במקרים מסוימים ממליצים על ניתוח אנדארטרקטומיה – כריתת פנים העורק. בניתוח זה מנקים את העורק הצווארי מהמשקעים שיכולים לגרום לתסחיפים שמגיעים למוח.

הטיפול בשבץ איסכמי תלוי במהירות שבה מגיעים לבית החולים ובמצב הרפואי הכללי של המטופל ובהיסטוריה הרפואית שלו. אם מקבלים טיפול בתוך שלוש שעות מהופעת התסמינים ניתן לקבל תרופות משפעל פלזמינוגן רקמתי (TPA - Tissue Plasminogen Activator) אשר ממוססות את קריש הדם. לא כל אחד יכול לקבל את הטיפול הזה בשל סכנת דימום. אפשרות נוספת היא הסרה מכנית של קריש הדם.

הטיפול בשבץ המורגי מתמקד בעצירת הדימום במוח ובהפחתה של התסמינים הקשורים לדימום במוח כמו לחץ תוך גולגולתי. הטיפול כירורגי והוא כולל קשירה או הידוק של כלי הדם אשר מונעים את המשך הדימום. ייתכן שיינתנו תרופות שמפחיתות את הלחץ התוך גולגולתי וייתכן שיהיה צורך בעירוי דם כדי להגביר את כמות חומרי הקרישה הטבעיים שבדם שיכולים לעצור את הדימום.

למאמרים נוספים קראו גם:
שבץ מוחי: שלישי בגורמי התמותה, ראשון בגורמי הנכות
חשוב לדעת: על שבץ מוחי בקרב גברים
שיקום לאחר שבץ מוחי: שאלות ותשובות
שבץ מוחי: שתיית אלכוהול מעלה את הסיכון
מה ההבדל בין שבץ למפרצת מוחית?

כיצד למנוע שבץ מוחי?

מעריכים כי שליש מהאנשים שחוו אירוע מוחי חולף יחוו שבץ איסכמי בתוך שנה. משכך, לאחר האירוע יש לוודא כי מקבלים את הטיפול הרפואי המתאים כדי למזער את הסיכויים לכך. כמו כן, לאחר שבץ יש סיכויים גבוהים ללקות באירוע מוחי נוסף ולפי הערכות רבע מהאנשים שלקו בשבץ מוחי חוו שבץ נוסף בתוך חמש שנים.

ישנם הרגלי חיים שכדאי לאמץ כדי להפחית את הסיכויים ללקות בשבץ מוחי מלכתחילה ולהפחית את הסיכון באירוע מוחי נוסף. לשם כך כדאי להפקיד על פעילות גופנית קבועה, לאכול בריא ולשמור על משקל מאוזן, לשתות אלכוהול באופן מתון כשהכמות המומלצת לנשים הוא כוס אחת ביום ולגברים לא יותר משתי כוסות ביום. סמים מסוימים, כמו קוקאין ומתאמפטמינים מגבירים את הסיכוי ללקות בשבץ, וזו רק אחת מהסיבות שכדאי להימנע מהם. אנשים הזקוקים לכך צריכים ליטול תרופות להפחתת לחץ הדם באופן קבוע ולשמור על רמות תקינות של סוכר בדם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר